Pamiętacie pożar w Częstochowie przy al. NMP 36? Mieszkańcy...

  Pamiętacie pożar w Częstochowie przy al. NMP 36? Mieszkańcy muszą się wyprowadzić

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pamiętacie pożar w Częstochowie przy al. NMP 36? Mieszkańcy muszą się wyprowadzić

  ©Janusz Strzelczyk

  Do ponad 1200 rodzin, czekających w Częstochowie na mieszkania komunalne, dołączyli wszyscy lokatorzy z kamienicy przy alei Najświętszej Maryi Panny 36. W 23 lokalach mieszka tam 50 osób.
  Pamiętacie pożar w Częstochowie przy al. NMP 36? Mieszkańcy muszą się wyprowadzić

  ©Janusz Strzelczyk

  Muszą oni opuścić budynek najpóźniej do końca tego roku. Taka jest decyzja powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, do której dotarliśmy. W dwupiętrowym domu z lat dwudziestych ubiegłego wieku, 17 listopada ub.r. wybuchł pożar na ostatniej kondygnacji drugiej klatki. Zginęły cztery osoby. Drewniane stropy zostały przepalone i nadwyrężone podczas akcji gaśniczej.

  ZOBACZ ZDJĘCIA Z POŻARU KAMIENICY PRZY AL. NMP 36 W CZĘSTOCHOWIE

  - My niczego oficjalnie nie możemy się dowiedzieć - skarży się Janina Knap, lokatorka. - Moja rodzina jest w najgorszej sytuacji. Od czterech miesięcy, od dnia pożaru, nie mamy światła. Siedzimy przy świeczkach. Elektrycy zdjęli licznik. Mówią, że tu jest za mokro, żeby ponownie włączyć prąd.

  Knapom dawano mieszkanie rotacyjne: 20 m kw., bez łazienki i ubikacji. - Na starość nie chcemy się tułać - mówi Jan Knap. - Chcemy mieszkanie na stałe - mówi.

  Mokro jest nie tylko u Knapów. Danuta Kurzak pokazuje film zarejestrowany telefonem komórkowym w swoim mieszkaniu, gdy puściły mrozy. Woda dosłownie płynie strumieniem z klosza.

  Administracja nie spuściła wody z rur pustych mieszkań po pożarze - opowiada Danuta Kurzak. - Zamarzła, a gdy się zrobiło trochę cieplej, mieliśmy potop. Lokatorzy nie wiedzą, kiedy i dokąd zostaną wykwaterowani. - Nie dostajemy informacji - mówi Bożena Kotkowska. - Boimy się, że dom się zawali, zanim nas przeniosą.

  Edward Kędzierski, dyrektor w ZGM, który administruje budynkiem, mówi, że nowe lokale dla mieszkańców kamienicy przy al. NMP 26 leżą w gestii Urzędu Miasta.

  - Wykwaterowanie z budynku przy alei NMP 36 rozpocznie się po wprowadzeniu lokatorów na listę osób zakwalifikowanych do wynajmu lokali, która będzie sporządzona w czerwcu - informuje Sylwia Bielecka z Biura Prasowego UM. - Wykaz osób zakwalifikowanych do wynajmu lokali opiniuje Społeczna Komisja Mieszkaniowa.

  Do jakich, tego urzędnicy nie potrafią powiedzieć.

  Aby dostać mieszkanie komunalne, trzeba spełnić kilka kryteriów.
  Takie mieszkania należą się wychowankom opuszczającym dom dziecka, osobom z I grupą inwalidzką, kobietom maltretowanym przez mężów, osobom w szczególnie trudnej sytuacji (ich sprawy rozpatrują radni).

  Ponadto w zajmowanym dotychczas lokalu powierzchnia przypadająca na jedną osobę nie może przekraczać 5 metrów kwadratowych, a dochód na osobę 532 zł brutto w rodzinie. Dla osoby samotnej kryterium dochodowości jest podwyższone do 799 zł.

  W tym roku w Częstochowie oddano jeden blok komunalny, w którym są 32 mieszkania. Jeszcze w tym roku będzie gotowy drugi, bliźniaczy budynek.
  Rocznie miasto odzyskuje 100-120 mieszkań komunalnych - po wyprowadzeniu się poprzedniego najemcy lub po jego śmierci.


  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   dlaczego 1200 rodzin bez mieszkania?

   Jacek Ka

   Zgłoś naruszenie treści

   Ponieważ dla władz miasta ważniejsza byla linia tramwajowa na Błeszno za 150.000.000. Na Bardowskiego wybudowanie bloku pod klucz dla 30 rodzin kosztowało 3.200.000 zł czyli za wybudowanie linii...rozwiń całość

   Ponieważ dla władz miasta ważniejsza byla linia tramwajowa na Błeszno za 150.000.000. Na Bardowskiego wybudowanie bloku pod klucz dla 30 rodzin kosztowało 3.200.000 zł czyli za wybudowanie linii tramwajowej stanęło by 50 takich bloków dla 1500 rodzin ale po co komu mieszkanie? ważne że ma tramwaj :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to jest skandal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   ms (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 61

   to ludzie w 21 wieku w centrum miasta nie mają prądu? bo jest za mokro, a brać za d...pę urzędników z um ja płacę podatki i nie życzę sobie w mieście takich sytuacji. No ludzie!!!!!!!!!!!!!!! to...rozwiń całość

   to ludzie w 21 wieku w centrum miasta nie mają prądu? bo jest za mokro, a brać za d...pę urzędników z um ja płacę podatki i nie życzę sobie w mieście takich sytuacji. No ludzie!!!!!!!!!!!!!!! to już są szczyty. Bo biedni, starsi to olewka i jakoś to będzie. Chyba dawno w mieście nie było mediów ogólnopolskich a temat na reportaż idealny szkoda, że wstyd będzie na całą Polskę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale nazwa ulicy?!?

   Hern (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 51

   Zamiast nazwe zmieniac mogli remont zrobić
   Na szczęście w Częstochowie jest taki duzy dom w którym mieszkają tacy co zawsze pomagaja tym biedniejszym i bez dachu nad głowa - więc mozemy byc...rozwiń całość

   Zamiast nazwe zmieniac mogli remont zrobić
   Na szczęście w Częstochowie jest taki duzy dom w którym mieszkają tacy co zawsze pomagaja tym biedniejszym i bez dachu nad głowa - więc mozemy byc spokojni o ich losyzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama