Strażacy oczyścili symbol Żywca - bocianie gniazdo na...

  Strażacy oczyścili symbol Żywca - bocianie gniazdo na pomniku

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Strażacy oczyścili w środę bocianie gniazdo na szczycie żywieckiego pomnika upamiętniającego polskich i sowieckich żołnierzy. Jest ono jednym z symboli miasta - przypomniał rzecznik magistratu Tomasz Terteka.
  "Mieszkańcy informowali nas, że gniazdo ptaków niebezpiecznie się obsuwa ze szczytu pomnika. Bociany przylatują tu od kilkudziesięciu lat i stały się symbolem miasta. Stąd takie ogromne zainteresowanie i troska mieszkańców o nie" - powiedział rzecznik.

  Strażacy przy pomocy wysięgnika bardzo dokładnie sprawdzili w środę gniazdo. Okazało się, że jest ono stabilne, ale pomoc człowieka była niezbędna. Terteka wyjaśnił, że gniazdo pokrywała warstwa śmieci. Trzeba było też usunąć samosiejki, które poważnie przeszkadzałyby ptakom. Teraz gniazdo jest już przygotowane i czeka na bocianią rodzinę.

  Ptaki uwiły gniazdo kilkadziesiąt lat temu na szczycie pomnika, który upamiętnia "bitwy żołnierzy polskich i Armii Czerwonej w latach 1939-45". Został on wzniesiony w 1963 roku. W latach 90. monument nie został zdemontowany ze względu na gniazdo, do którego co roku przylatuje ptasia rodzina.

  "Ciekawostką jest fakt, że żywieckie gniazdo bocianów jest jednym z nielicznych, które znajduje się na pomniku" - powiedział rzecznik magistratu. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ->

   Mr. Normalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 59

   Oby tylko jakiś macierewicz czy inny oszołom nie dowiedział się, bo każe zniszczyć bociani dom i skazać te wspaniałe zwierzęta na tułaczkę.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama