Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

18-latek z Częstochowy pamięta wszystko, co tylko chce zapamiętać [WIDEO]

Janusz Strzelczyk
Tobiasz Boral, nasz mistrz pamięci w kategorii juniorów
Tobiasz Boral, nasz mistrz pamięci w kategorii juniorów arc. rodzinne
Tobiasz Boral, 18-letni uczeń drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Częstochowie, ma najlepszą pamięć w Europie. Wystartował w Mistrzostwach Świata w Pamięci w Chinach i okazało się, że jest najlepszym Europejczykiem w kategorii juniorów.

W klasyfikacji generalnej zajął 6. miejsce za pięcioma Chińczykami, został wicemistrzem świata w kategorii zapamiętywania ciągu cyfr mówionych i zdobył brązowy medal w konkurencji zapamiętywania kolejności obrazów abstrakcyjnych.

- W tej pierwszej konkurencji chodzi o zapamiętanie podawanych z taśmy, co sekundę, cyfr od 0 do 9 w różnej kolejności, a w tej drugiej o zapamiętanie kolejności ułożonych w rzędach obrazów plam, w odcieniu szarości, na co jest 15 minut - opowiada Tobiasz Boral.

W tej pierwszej konkurencji częstochowianin zapamiętał 68 cyfr, a w drugiej 123 obrazy. Nie jest zadowolony ze swoich wyników. Był przygotowany na bicie rekordów. Liczył na pobicie rekordu świata (220 ) zapamiętanych obrazów. Ale zmiana strefy czasowej i wynikające z tego zmęczenie zrobiły swoje. Aby osiągnąć taką sprawność jak mistrzowie, trzeba ćwiczyć i mieć odpowiednią metodę. - Moja metoda to obrazy - mówi Tobiasz Boral. - Dopasowuję je np. do cyfr i liczb. Np. 1 to zjawa. A daty, np. 1410 to śmierdząca droga z żołnierzami.

Tobiasz i jego starszy brat Bartłomiej, student Uniwersytetu Warszawskiego, należą do europejskiej czołówki mistrzów pamięci, pną się w klasyfikacji światowej. Razem jako drużyna zajęli w Chinach 6. miejsce. Tobiasz zapewnia, że treningi pamięci bardzo pomagają mu w nauce każdego przedmiotu. Stara się też prowadzić treningi pamięci wśród rówieśników. A w przyszłości chce być trenerem pamięci.

Ćwicz pamięć w każdym wieku

Pamięć można, a nawet trzeba ćwiczyć w każdym wieku, przekonuje Małgorzata Poznańska-Gola ze Szkoły Pamięci w Kielcach.
Prowadzę treningi pamięci na Uniwersytecie Trzeciego Wieku z bardzo dobrymi wynikami - opowiada Małgorzata Poznańska-Gola.

- Wiek nie jest tu więc najważniejszym wyznacznikiem. Zajęcia ćwiczenia i zapamiętywania trwają 100-120 godzin. Odbywają się zwykle dwa razy w tygodniu, po 1,5 godziny. Prowadzone są w grupach. Zajęcia są dostosowane do różnych uczniów. Są prowadzone np. dla dzieci upośledzonych umysłowo. Ćwiczenia przystosowuje się do potencjału umysłowego ucznia.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
*Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!