Wzruszony Sławomir Mrożek doktorem honoris causa [ZDJĘCIA i...

  Wzruszony Sławomir Mrożek doktorem honoris causa [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sławomir Mrożek z doktoratem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
  1/29
  przejdź do galerii

  Sławomir Mrożek z doktoratem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Nieprzeciętnej miary dramaturg i prozaik, jeden z najznamienitszych twórców teatru europejskiego i światowego, przenikliwy sędzia natury ludzkiej i demaskator absurdów świata - tak Sławomira Mrożka, który w Katowicach odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, zapowiedział prof. Wiesław Banyś, rektor uczelni.
  TŁUMY CZEKAŁY NA MROŻKA PRZED KSIĘGARNIĄ MATRAS. ZOBACZ ZDJĘCIA

  Uroczystość odbyła się na deskach Teatru Śląskiego, na których w piątek odbędzie się premiera sztuki Mrożka pt. "Kontrakt" w reżyserii Bogdana Cioska.

  Prof. Banyś nie dodał, że mistrz nie tylko znamienity, ale i skromny...
  O emocjach towarzyszących odebraniu tytułu, powiedział krótko: Co najmniej pozytywne, bardzo się cieszę. Poproszony o komentarz jak zmienia się świat mówił jeszcze mniej: zmienia się. - W tempie zatrważającym, przyznaję, że cierpię nad tym, bo ja już się schylam ku starości - dodał.

  Mrożek zawsze widzi więcej ANALIZA DZIENNIKA ZACHODNIEGO  Ale wspomina. W przemówieniu przygotowanym na uroczystość, Katowice, w których urodziła się jego pierwsza żona Maria Obremba.

  - Poznaliśmy się jeszcze w komunistycznej Polsce. Mieszkałem wtedy w Krakowie i z tej przyczyny byłem częstym gościem w Katowicach - wspomina.

  Sławomir Mrożek dołączył do licznego grona doktorów honoris causa UŚ, wśród których są m.in. Eugene Ionesco, Tadeusz Różewicz, Józef Szajna, Ryszard Kapuściński, a ostatnio dołączyli także Maksymilian Pazdan i Walery Pisarek.

  Poznaj PROGRAM uroczystości związanych w doktoratem honoris causa Sławomira Mrożka  POWIEDZIELI O SŁAWOMIRZE MROŻKU


  Prof. Marian Kisiel z Uniwersytetu Śląskiego, autor laudacji
  Dlaczego przyznajemy doktorat honorowy Uniwersytetu Ślaskiego Autorowi "Vatzlava"? Wiele jest po temu powodów. Przyznajemy go przede wszystkim dlatego, że jest On wybitnym polskim dramaturgiem i prozaikiem, jednym z najznamienitszych twórców teatru europejskiego i światowego, przenikliwym sędzią natury ludzkiej, mistrzem ironii, demaskatorem absurdów świata. Ale także dlatego, że Sławomir Mrożek wyznał, iż z Katowicami połączyła go miłość. W roku 1957 poznał malarkę Marię Obrembę (...). Ślub cywilny wzięli w Katowicach w roku 1959. Ich związek jednak nie przetrwał długo, ale jakże kłócić się tutaj było ze śmiercią...

  Prof. Stanisław Gębala, Akademia Techniczno - Humanistyczna w Bielsku - Białej, recenzent
  Czytanie Mrożka bez wątpienia pomogło nam przeżyć PRL. Jego twórczość miała trudne do przecenienia znaczenie terapeutyczne, a ściślej - psychoterapeutyczne. Umożliwiała dystansowanie się od absurdów tamtej codzienności i odświętności (...).
  Psychoterapia przy pomocy Mrożka była najbardziej potrzebna w miejscach styku tak zwanego szarego obywatela z władzą, czyli z wszelkiego rodzaju urzędami i urzędnikami. Właśnie w takich sytuacjach najczęściej padały w naszych codziennych rozmowach słowa: "To jest jak z Mrożka", "Istny Mrożek", "Tego by nawet Mrożek nie wymyślił"

  Prof. Małgorzata Sugiera, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, recenzentka
  Sławomir Mrożek w pełni zasługuje na tytuł honorowego doktora nauk humanistycznych UŚ. I to wcale nie dlatego, że od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku udatnie portretował Polskę i Polaków, artystycznymi środkami tworząc ich bardzo przekonujący obraz na scenie, w swoich dowcipach rysunkowych i opowiadaniach. Sławomir Mrożek w pełni zasługuje na ten tytuł, ponieważ przez wiele lat i w licznych dziełach używał swoich talentów i dostępnych Mu środków artystycznych, by nazwać i ujawnić mechanizmy tworzenia i oswajania świata, których odbiorcy bez jego pomocy nie potrafiliby dostrzec i zrozumieć.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teatr w teatrze

   Zdziwiony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 123 / 137

   Dlaczego w teatrze?
   Czyżby Uniwersytet Śląski nie posiadała auli?
   Dlaczego np. nie na boisku Górnika Zabrze?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teatr Śląski był współorganizatorem uroczystości

   Ula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 130 / 141

   Teatr Śląski był współorganizatorem uroczystości. Dlatego.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama