Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs pamięci ofiar...

  Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs pamięci ofiar Auschwitz

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  867 prac plastycznych poświęconych martyrologii więźniów obozu zagłady Auschwitz, wykonanych przez dzieci i młodzież z kilku europejskich krajów, wpłynęło na organizowany w Tychach międzynarodowy konkurs plastyczny. W piątek podsumowano jego 14. edycję.
  Wiodącym tematem tej edycji konkursu, organizowanego od blisko 20 lat pod hasłem "Ludzie ludziom zgotowali ten los", organizatorzy uczynili nadzieję - historie ucieczek z obozu oraz przyobozowy ruch oporu.

  Oprócz uczniów z Polski, prace nadesłali także młodzi ludzie z Czech, Niemiec, Ukrainy, Węgier i Włoch. Jury złożone z byłych więźniów, historyków, profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz artystów plastyków nagrodziło 23 prace, wyróżniło 37, a 81 zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej. Można ją oglądać do połowy kwietnia w tyskim Młodzieżowym Domu Kultury nr 1.

  Cele i tematyka międzynarodowego konkursu plastycznego są niezmienne od pierwszej edycji przedsięwzięcia. Chodzi o przypominanie prawdy o Holokauście i hitlerowskich obozach zagłady, a także o kultywowanie pamięci i szacunku wobec ofiar.

  "Przypominamy o konieczności wzbudzania w sobie współczucia wobec cierpień drugiego człowieka, o szacunku do życia. Pamiętamy o wspaniałej, godnej podziwu, solidarności więźniów, którzy nieśli sobie pomoc, z ogromną odwagą współpracowali z ruchem oporu, starając się wydobyć przed oblicze świata straszną, niewiarygodną wtedy dla wielu, prawdę o KL Auschwitz" - tłumaczy szefowa Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Tychach, Teresa Wodzicka.

  Organizatorzy konkursu przyznają, że jego tematyka jest dla młodzieży niezwykle trudna. Każdorazowo jednak jurorzy - szczególnie byli więźniowie obozu - są wzruszeni głębią odczuwania i refleksji oraz wrażliwością młodych autorów prac. Ze wszystkich dziecięcych dzieł emanuje współczucie, wrażliwość na krzywdę innych, empatia i współprzeżywanie.

  Co roku zamknięciem konkursu jest otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród oraz wyróżnień. Towarzyszą temu koncerty, widowiska poetycko-muzyczne oraz relacje byłych więźniów. Później młodzi ludzie odwiedzają muzeum w miejscu byłego obozu zagłady, gdzie zapalają znicze i składają kwiaty pod Ścianą Śmierci, czcząc ofiary minutą ciszy i modlitwą.

  Historia konkursu sięga 1993 r. Z imprezy o zasięgu miejskim z czasem stał się konkursem ogólnopolskim, a w 2005 r. - międzynarodowym. Jest adresowany do dzieci i młodzieży, a jego wiodącym tematem jest szeroko rozumiana martyrologia więźniów KL Auschwitz. Podczas czternastu edycji konkursu nadesłano kilkanaście tysięcy prac (rysunków, obrazów, rzeźb i innych form sztuki) z Polski, Czech, Rosji, Węgier, Niemiec, Włoch i Francji.

  Pomysłodawcy konkursu przypominają, że wśród więźniów Auschwitz-Birkenau były także dzieci. Historycy szacują, że wśród 1,3 mln osób deportowanych w latach 1940-44 do KL Auschwitz-Birkenau znajdowało się ok. 232 tys. dzieci różnych narodowości, głównie żydowskiej, romskiej, polskiej, białoruskiej, rosyjskiej i ukraińskiej. Wiele z nich zostało zamordowanych. Niepełna dokumentacja obozowa nie pozwala na ustalenie dokładnej liczby urodzonych i deportowanych do obozu dzieci. Trudno także oszacować, ile z nich zmarło w obozie i podczas jego ewakuacji w 1945 r. Oswobodzenia obozu doczekało ok. 500.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  * http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama