Sprawdzajcie, co jest ważne dla kobiet

  Sprawdzajcie, co jest ważne dla kobiet

  Marek S. Szczepański

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sprawdzajcie, co jest ważne dla kobiet
  Niedawno byliśmy świadkami wielu kobiecych manifestacji buńczucznie i pieszczotliwie nazywanych manifami. Zjawiło się na nich niezbyt liczne, ale widoczne i kolorowe towarzystwo.
  Sprawdzajcie, co jest ważne dla kobiet
  Do tej pory hasła tych spotkań wiązały się przede wszystkim, choć nie wyłącznie, z działaniami na rzecz emancypacji płci, wyrównywania szans zawodowych kobiet i mężczyzn oraz równouprawnienia płacowego. Warto przypomnieć, że polskie kobiety, nie wiedzieć czemu, zarabiają statystycznie o 20 proc. mniej niż męscy współpracownicy. A przecież statystycznie są lepiej od nich wykształcone, rzetelne i odpowiedzialne. Można było zatem sądzić, że i tym razem manify dotyczyć będą tych nieusprawiedliwionych nierówności czy niezawinionych upośledzeń. Okazało się całkiem inaczej.

  Kobiece liderki skoncentrowały się na odcinaniu pępowiny, katechezie i katechetach, Funduszu Kościelnym i ruganiu Kościoła z przestrzeni publicznej. Myliłby się jednak ten, kto sądzi, że owo cięcie pępowiny ma związek z narodzinami tak oczekiwanych maleńkich Polaków, opieką okołoporodową i położnictwem w ogólne. Chodziło w istocie o oderwanie instytucji kościelnych od państwowych.

  Jak zawsze bezceremonialnie i z właściwą sobie swadą zabrała głos Joanna Senyszyn, prowadząca blog w Onecie. Stwierdziła bowiem, że dokument purpuratów "W trosce o człowieka i dobro wspólne", to dzieło, w którym jego autorzy "troszczą się wyłącznie o swój interes i dobro swojej instytucji. Pokazali - pisała dalej - że więksi z nich jajcarze, niż ktokolwiek do tej pory przypuszczał". "Świetnie się dopasowali do premiera Tuska, który w expose też zażartował sobie z Polaków, obiecując likwidację Funduszu Kościelnego. Dodał, że nie będzie w Polsce świętych krów. Teraz oświadcza, że jak najbardziej będą. Krowy w sutannach na budżetowym pastwisku", kończyła pani profesor i europosłanka jednocześnie, używając agrarnego słownictwa.

  Nie mnie oceniać jakość tych skojarzeń i ich głębię, ale warto zastanowić się przez chwilę, dlaczego instytucje kościelne oraz ich przedstawiciele stały się przedmiotem tak poważnych ataków. Trudno w tym kontekście nie wspomnieć o znaczącym sukcesie partii Palikota, w istotnym stopniu korzystającej z antykościelnej i antyklerykalnej retoryki.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama