Ważne
  Dlaczego warto wybrać się do Żor? Sprawdziliśmy

  Dlaczego warto wybrać się do Żor? Sprawdziliśmy

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Żorski Rynek wyróżnia prostokątny kształt i zabytkowe kamienice

  Żorski Rynek wyróżnia prostokątny kształt i zabytkowe kamienice ©Katarzyna Śleziona

  Warto wybrać się z całą rodziną do Żor, bo zarówno dzieci, jak i dorośli miło spędzą tu czas. Jest tak dużo atrakcji, że w jeden dzień nie da się poznać tego urokliwego miasta, które 740 lat temu założył książę Władysław z dynastii Piastów.
  Żorski Rynek wyróżnia prostokątny kształt i zabytkowe kamienice

  Żorski Rynek wyróżnia prostokątny kształt i zabytkowe kamienice ©Katarzyna Śleziona

  Spacer po Żorach musimy zacząć od zwiedzenia dzielnicy Śródmieście. To serce miasta, które tętni życiem. Dobrze przyjechać tu zwłaszcza w niedzielę, bo wszystkie parkingi wokół Rynku są darmowe!

  Koniecznie musimy zobaczyć zabytkowe kamienice na Starówce, na której niedawno "zamieszkała" mała figura Żorka (symbolu miasta). Krasnal w kształcie płomienia trzyma w ręku gazetę. Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia z Żorkiem możemy zacząć poznawać tajemnice tego miasta.
  Ślady przeszłości odkryjemy idąc szlakiem zachowanych fragmentów XIII-wiecznych murów obronnych, które dawniej broniły dostępu do miasta. Ze 1200 metrów fortyfikacji zobaczymy dokładnie 434 metrów zabytkowych cegieł, m.in. na cmentarzu obok Kościoła pw. św. Filipa i Jakuba.

  Co możemy robić dalej? Proponuję wybrać się do Sceny na Starówce, która znajduje się w odległości ok. 200 m od Rynku. To właśnie tu możemy zobaczyć ciekawy film w kinie, wysłuchać koncertu lub zobaczyć wystawę malarstwa lub fotografii w pięknej galerii.

  Potem możemy przejść ok. 500 metrów w stronę Parku Cegielnia, który mieści się naprzeciw hali sportowej przy ul. Folwareckiej. Na Cegielni dzieci pewnie od razu opanują kolorowy park linowy. Pokonają tu urządzenia wspinaczkowe, np. wysoką na 6 m piramidę. Warto wiedzieć, że wszystkie urządzenia linowe posiadają certyfikat bezpieczeństwa. Gdy maluchy będą bawić się na linach, dorośli też mogą zadbać o kondycję fizyczną i poćwiczyć na siłowni na świeżym powietrzu, która znajduje się obok placu linowego. Na siłowni "pod chmurką" do dyspozycji jest 19 podwójnych urządzeń sportowych. Nie brakuje tu rowerków, stepów, ławeczek do wyciskania. Co ciekawe, korzystanie z nich jest darmowe!

  Pozytywnie zmęczeni z Cegielni możemy przejść ok. 500 m i zawitać do Aquarionu przy ulicy Wodzisławskiej.

  Park wodny otwarto dwa miesiące temu. Jest tu wiele atrakcji. Możemy pływać w basenie sportowym, a w rekreacyjnym korzystać m.in. z tzw. groty bujanej i rwącej rzeki. Możemy pościągać się na olbrzymich zakręconych zjeżdżalniach albo zrelaksować się w saunach lub jacuzzi. Aquarion jest czynny codziennie w godzinach od 6 do 22. Przy pływalni jest około 100 darmowych miejsc parkingowych.

  Żory w ogniu  Ponad 300 lat liczy tradycja obchodów Święta Ogniowego w Żorach.

  Już teraz możecie zaplanować sobie wieczór 11 maja. To tego dnia, razem z mieszkańcami Żor, możecie uczestniczyć w obchodach Święta Ogniowego, unikatowego w skali całej Europy. Każdego roku, 11 maja, po wieczornej mszy świętej z kościoła farnego wychodzi ok. 3 tys. osób. Na jedną godzinę gasną latarnie, a ludzie z zapalonymi pochodniami okrążają Rynek. Ta tradycja sięga 1702 roku.

  Smaczny Obiad za 9,70 zł w barze mlecznym  Dobre i tanie jedzenie kupimy w barze mlecznym.

  Za jajecznicę na śniadanie zapłacimy 1,80 zł. Na obiad dwudaniowy, składający się z rosołu, kotleta schabowego, ziemniaków i surówki wydamy tylko 9,70 zł. Jednak karta menu zawiera zdecydowanie więcej ciekawych pozycji. Bar robi furorę wśród mieszkańców z całego regionu. Stołują się tu też VIP-y, np. prezydent Żor i biznesmeni. Posiłki dla klientów przygotowuje 15 osób niepełnosprawnych i 6 osób do pomocy. Lokal mieści się na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Biskupa. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 11-19.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  * http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama