Plac św. Anny będzie wizytówką Tychów?

  Plac św. Anny będzie wizytówką Tychów?

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Plac św. Anny
  1/2
  przejdź do galerii

  Plac św. Anny ©wizualizacja

  Do końca października tego roku plac św. Anny w Tychach - centrum socrealistycznego osiedla z lat 50. ub. wieku - zostanie odnowiony i gruntownie zmodernizowany. Po rozpoczynającym się właśnie remoncie plac ma stać się jedną z wizytówek miasta.
  Modernizacja placu pochłonie blisko 3 mln zł. Dodatkowo, w kolejnym etapie prac, charakterystyczna zabudowa tego miejsca zyska nowe elewacje. Na termomodernizację siedmiu budynków przeznaczono ok. 11, 7 mln zł. Projekt jest już gotowy, prace ruszą za kilka miesięcy.

  Realizację całego przedsięwzięcia podzielono na kilka etapów. W ostatnim czasie ruszył pierwszy z nich - roboty drogowe. Potem rozpocznie się przebudowa kanalizacji deszczowej, a w kwietniu - oświetlenia. Pod koniec marca rozpocznie się też budowa fontanny na placu św. Anny. Potrwa do połowy września. Równolegle nastąpi przebudowa chodników wokół placu; potem cały plac zyska nową nawierzchnię.

  Zamiany czekają także kierowców. "Ustalona została tymczasowa organizacja ruchu, jaka będzie obowiązywać na placu przez czas trwania remontu" - zapowiedział dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach Wojciech Łyko, zachęcając kierowców i pieszych do zapoznania się ze szczegółami zmian.

  W 130-tysięcznych Tychach osiedla oznaczone są kolejnymi literami alfabetu. Osiedle A, którego centrum jest plac św. Anny, jest najstarsze w mieście - zaczęto je budować w latach 50. ubiegłego wieku, po decyzji ówczesnych władz PRL o rozbudowie miasta. Utrzymane jest w klimacie podobnym do krakowskiej Nowej Huty - między niewysokimi blokami stoją socrealistyczne rzeźby, a wejścia do niektórych domów zdobią płaskorzeźby.

  Osiedle A to wzorcowe socjalistyczne osiedle. W okresie PRL jego centralny plac nosił imię przodownika pracy, górnika Wincentego Pstrowskiego. W latach 60. na skwerze przy osiedlu ustawiono lampę w kształcie górniczej karbidówki - lampki, jakich używano w tym czasie w kopalniach. Dwa lata temu wysoka na prawie 5 m, ważąca 720 kg lampa znów rozbłysła.

  "Odnowienie osiedla A jest jednym z elementów trwającej rewitalizacji tej części miasta. Zaczęliśmy od przywrócenia lampki górniczej. Nie jest to jednak replika poprzedniej, ale zupełnie nowa. To kopia współczesnej lampki górniczej, dziesięć razy większa od prawdziwej" - wyjaśniła szefowa tyskiego muzeum Maria Lipok-Bierwiaczonek.

  Osiedle A wraz z placem św. Anny znajduje się na stworzonym w Tychach szlaku architektury "Od socrealizmu do postmodernizmu", wytyczonym z myślą o pieszych i rowerzystach. Jego pomysłodawcy podkreślają, że Tychy są bodaj jedynym miastem w Polsce, gdzie na stosunkowo niewielkiej powierzchni można pokazać rozwój architektury i myśli urbanistycznej w ciągu minionych 60 lat.

  Rozpoczęta z początkiem lat 50. ubiegłego wieku - decyzją najwyższych władz PRL - budowa Nowych Tychów była jedną ze sztandarowych inwestycji socjalizmu, obok budowy Nowej Huty w Krakowie. Aż do lat 80. powstawały kolejne osiedla, nazywane kolejnymi literami alfabetu.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  * http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TYCHY TO RODOWITE SLASKIE WSIOKI

   WSIOKI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   WSIOKI TYSKIE MIASTO TO DOPIERO SOSNOWIEC TAM TO INELIGENCJA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ponury robi ponuractwo.

   Książę von Pless (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 140 / 75

   No bo Prezydent Miasta Tychy ( Duda) powinien się nazywać Duda Ponury i to miasto robi na swój wzór. Ten ciul remontuje place i wszystkie wyremontowane są bez duszy. Kasy idzie co niemiara, lecz...rozwiń całość

   No bo Prezydent Miasta Tychy ( Duda) powinien się nazywać Duda Ponury i to miasto robi na swój wzór. Ten ciul remontuje place i wszystkie wyremontowane są bez duszy. Kasy idzie co niemiara, lecz czy to jest przed remontem, czy po, zawsze jest tak samo. Na takich placach powinno się coś dziać . Trzeba sprowadzić małą karuzelę , ogródki kawiarniane, sklepy z pamiątkami, lody, kataryniarz. Za komuny istniało tam większe życie niż obecne ponure ciulstwo.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tychy = wiocha

   zyga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 112 / 114

   Tychy to miasto totalnych wieśniaków niezależnie od poziomu społecznego i wykształcenia -można tam się poczyć gorzej niż w Sosnowcu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama