Katowicka moderna zabytkiem. Będzie lepiej chroniona...

  Katowicka moderna zabytkiem. Będzie lepiej chroniona [ZDJĘCIA i MAPA]

  WS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowicka moderna zabytkiem. Będzie lepiej chroniona [ZDJĘCIA i MAPA]
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Kiełkowski

  Katowicka architektura modernistyczna jest już zabytkiem! Najpierw przez lata przekonywano, że jest tym, czym Katowice powinny się chwalić. Następni pojawił się pomysł (zrealizowany) utworzenia szlaku szlaku architektury modernistycznej w mieście. Teraz cenne dzieła lat 20. i 30. XX wieku będą dodatkowo chronione - wojewódzki konserwator zabytków wpisał je do rejestru. Chodzi o budynki znajdujące się w południowej części centrum, m.in. słynny "Drapacz chmur" czy kościół garnizonowy. CZYTAJ WIĘCEJ
  ZOBACZ MAPĘ UKŁADU WPISANEGO DO REJESTRU
  PRZECZYTAJ CAŁĄ TREŚĆ DECYZJI

  KATOWICKA MODERNA ZACHWYCA - ZOBACZ ZDJĘCIA
  TOP 45 BUDYNKÓW KATOWICKIEJ MODERNY - ZOBACZ ZDJĘCIA


  Przeczytaj uzasadnienie wojewódzkiego konserwatora zabytków:

  "Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków orzeka

  wpisać do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/370/12 następujący obiekt:

  Historyczny układ urbanistyczny tzw. południowej dzielnicy Śródmieścia Katowic, składający się z sieci ulic, układu parcel i zabudowy zawierającej zespół budowli secesyjnych, modernistycznych i funkcjonalistycznych, mieszkalnych, mieszkalno-użytkowych, użytkowych i sakralnych, wznoszonych głównie w latach 1900-1939 - w granicach zaznaczonych na mapie stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszej decyzji.

  Granica terenu objętego ochroną poprzez wpis do rejestru zabytków przebiega od północy południową pierzeją ulicy Mikołaja Kopernika od skrzyżowania z ulicą Tadeusza Kościuszki do skrzyżowania z ulicą Jana Kilińskiego, wschodnią pierzeją ulicy Jana Kilińskiego od skrzyżowania z ulicą Mikołaja Kopernika do końca ulicy i granicy zabudowy oraz ogródków działkowych (tzn. do południowego narożnika działki nr 70), dalej na wschód południowymi granicami działek nr 70, 74, przecina ulicę generała Józefa Zajączka i dalej biegnie wzdłuż zachodniej i południowej granicy działki nr 84, przecina działkę nr 97 i dalej biegnie na północ wzdłuż ulicy Tadeusza Kościuszki wschodnią granicą działki nr 97, 107, 134, a następnie zachodnią pierzeją ulicy Tadeusza Kościuszki od skrzyżowania z ulicą księcia Józefa Poniatowskiego do skrzyżowania z ulicą Mikołaja Kopernika."


  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  * http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama