Ważne
  Ze Słowakami po unijną kasę

  Ze Słowakami po unijną kasę

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Turčianske Teplice, słowacka miejscowość należąca do jednych z najstarszych uzdrowisk w Europie, będzie oficjalnym partnerem Wisły. Oba miasta są zainteresowane wspólnymi projektami dotyczącymi środowiska, turystyki, kultury i edukacji.
  W trakcie wizyty wiślańskiej delegacji w Turčianskich Teplicach część spotkania poświęcono tematom związanym ze źródłami geotermalnymi. Nie od dziś mówi się, że układ geologiczny skał w Malince może świadczyć, że w Wiśle także znajdują się takie wody. Odwierty są jednak kosztowne, a dzięki współpracy ze Słowakami łatwiej można pozyskać pieniądze z Unii.

  Podczas spotkania burmistrza Wisły Andrzeja Molina z szefem słowackiego samorządu Michalem Sygútem ustalono, że w najbliższym czasie zostanie podpisana deklaracja współpracy między miastami.
  - To umowa podobna do tej, jaką gmina Wisła ma już podpisaną z czeskim Nydkiem. Strona słowacka bardzo życzliwie przyjęła naszą inicjatywę, a na spotkaniu mogliśmy zapoznać się z ich propozycjami odnośnie przyszłych projektów - mówi Anna Pilch-Rucka z referatu Rozwoju Gospodarczego i Środowiska wiślańskiego Urzędu Miejskiego.


  Aby nawiązać współpracę, dzięki której Wisła wspólnie z partnerem mogłaby ubiegać się o środki unijne z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka, burmistrz Molin rozesłał kilka listów intencyjnych do gmin i miast słowackich z Kraju Żylińskiego, które posiadają źródła termalne. Pozytywnie odpowiedziały tylko Turčianske Teplice.

  Słowacy z rewizytą przyjadą do Wisły 5 listopada.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama