W Gliwicach przekonywali, że cyfryzacja jest przyszłością

  W Gliwicach przekonywali, że cyfryzacja jest przyszłością

  Justyna Toros

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Gliwicach przekonywali, że cyfryzacja jest przyszłością
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Justyna Toros

  Nowoczesna i zinformatyzowana szkoła, uczelnia, samorząd? To wszystko jest możliwe. Przekonywali o tym prelegenci konferencji pt. "Cyfryzacja - szerokie możliwości. Innowacje w edukacji i administracji" pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, którą zorganizował gliwicki samorząd oraz spółka Śląska Sieć Metropolitarna.
  W spotkaniu poświęconym kwestiom związanym z szeroko rozumianą cyfryzacją wkraczającą coraz bardziej w życie codzienne obywateli wzięli udział przedstawiciele władz samorządów województw śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego.

  Podczas konferencji oprócz firm, które prezentowały najnowocześniejsze technologie, wystąpiła m.in. Krystyna Szumilas, Minister Edukacji Narodowej, która prezentowała plusy wdrażania w życie programu Cyfrowa Szkoła.
  - Planujemy, że w ramach programu do 2015 r. powstanie 18 podręczników dla różnych etapów kształcenia, różnych przedmiotów. Te podręczniki będą powstawały sukcesywnie. Mamy taki ambitny plan, żeby pierwsze powstały w 2013 roku - mówiła Szumilas. Pilotaż programu ma się rozpocząć z nowym rokiem szkolnym w ok. 380-400 szkołach podstawowych.

  - Chcemy przekonać nauczycieli i dyrektorów szkół, aby większy nacisk był kładziony na realizację wiedzy, którą uczniowie posiadają, wiedzy z informatyki - podkreśla Grzegorz Nitkiewicz, prezes Śląskiej Sieci Metropolitarnej, jeden z organizatorów konferencji. - Może dzięki temu uda się zmiana sposobu nauczania. Wiemy, że Ministerstwo Edukacji przygotowuje program pilotażowy w tym temacie. To powinno dać oddźwięk i pokazać, jakie są możliwości technologiczne. Szkoła powinna doganiać uczniów, nie zaprzepaszczając kontaktu z nauczycielem.

  Wśród uczestników konferencji znaleźli się również nauczyciele i dyrektorzy szkół. Z uwagą słuchali, jakie nowości mogą czekać ich placówki w przyszłości.

  - W naszej szkole systematycznie kupujemy projektory multimedialne i komputery, mamy sieć bezprzewodową w całym budynku - mówi Bogna Dobrakowska, dyrektor gimnazjum nr 3 w Gliwicach. - Nauczyciele korzystają z multimedialnych pomocy dydaktycznych, ale wciąż poszukujemy nowszych rozwiązań. Obecnie szykujemy się na zakup wizualizera. Cyfryzacja to przyszłość szkół. Znakomity pomysł, żeby wprowadzać nowoczesną technologię do szkół. Noszenie podręczników jest uciążliwe, a np. tablet mógłby być dobrym rozwiązaniem. Może nawet mobilizował uczniów.

  Uczestnicy konferencji zgodzili się z jednym, cyfryzacja jest przyszłością i szansą dla edukacji i administracji. Szansą, którą warto wykorzystać dla polepszenia jakości życia.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  * http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama