"Don Carlos" pierwszym wśród Złotych Masek [LISTA LAUREATÓW]

  "Don Carlos" pierwszym wśród Złotych Masek [LISTA LAUREATÓW]

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  "Don Carlos" Giuseppe Verdiego, zrealizowany na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu został spektaklem roku, a jego reżyser - Waldemar
  1/35
  przejdź do galerii

  "Don Carlos" Giuseppe Verdiego, zrealizowany na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu został spektaklem roku, a jego reżyser - Waldemar Zawodziński - otrzymał Złotą Maskę za całą inscenizację. Redakcja Dziennika Zachodniego jest fundatorem nagrody za najciekawszą reżyserię.

  Po raz 44. w Katowicach ogłoszono laureatów Złotych Masek. Kliknij w miniaturkę zdjęcia i poznaj zwycięzców.
  Zmieniają się teatralne oferty, oczekiwania publiczności, ba - w tzw. międzyczasie zmienił się w Polsce nawet ustrój (!), a oczekiwanie na to, kto w danym sezonie został laureatem Złotej Maski - pozostaje tak samo niecierpliwe...

  I trudno się dziwić. To przecież jedna z najstarszych nagród artystycznych w naszym regionie. W Teatrze Śląskim, Złote Maski wręczono po raz 44!

  Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej edycji jest "Don Carlos" Giuseppe Verdiego, zrealizowany na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu.
  Został spektaklem roku, a jego reżyser - Waldemar Zawodziński - otrzymał też Złotą Maskę za calą inscenizację. Jest nam szczególnie miło ogłaszać ten sukces, bo właśnie redakcja Dziennika Zachodniego jest fundatorem nagrody za najciekawszą reżyserię.

  Najlepszą aktorką dramatyczną mijającego sezonu, jury uznało Hannę Boratyńską z Teatru Nowego w Zabrzu, która brawurowo zagrała postać Violet Weston - nestorki dość niecodziennej rodziny w spektaklu "Gorące lato w Oklahomie" Tracy Letts, w reżyserii Katarzyny Deszcz.

  W kategorii "najlepsza rola męska", laureatem został wprawdzie jeden aktor, za to za dwie role. Krótko mówiąc, Artur Święs otrzymał Złotą Maskę za rolę Itamara Jakobiego w "Jakobim i Leidenthalu" Hanocha Levina w Teatrze Śląskim (reżyseria: Joanna Zdrada) oraz za postać Milo Tindle, stworzona w "Pojedynku" Anthony'ego Shaffera na deskach Teatru Korez w reżyserii Radosława Dunaszwskiego.

  Inscenizacja "Położnic szpitala św. Zofii" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Teatru Rozrywki, (obsypana nagrodami na niedawnym festiwalu "Interpretacje"), przyniosła Złotą Maskę ekspresyjnie grającej i śpiewającej Alonie Szostak. Aktorka została uhonorowana w kategorii "rola wokalno-aktorska", za rolę położnej Fancy w tym musicalu.

  Z kolei Marta Marzęcka z Teatru Lalek "Banialuka" w Bielsku-Białej, za rolę tytułową w "Calineczce" Marty Guśniowskiej (wg H. Ch. Andersena), w reżyserii Witolda Mazurkiewicza oraz za rolę Dorotki w "Czarnoksiężniku z Krainy Oz", w reżyserii Petra Nosálka, została laureatką Złotej Maski w kategorii "rola w teatrach lalkowych". Przedstawienie pt. "Calineczka", uznano też za najlepszy w mijającym sezonie spektakl dla dzieci.

  Do Bielska-Białej, tym razem do Tearu Polskiego, powędrowała Złota Maska za najciekawszą scenografię. Nagrodę tę otrzymał Michał Urban za scenografię do spektaklu "Mistrz & Małgorzata story" (na motywach powieści Michała Bułhakowa) w reżyserii Roberta Talarczyka .

  Jury obejrzało, a potem oceniło w dwóch etapach, aż 60 spektakli, zrealizowanych na prawie 20 scenach. Nie tylko w teatrach instytucjonalnych, ale również prywatnych, działających społecznie lub powstających z czystej pasji i zainteresowań ich twórców. Przeznaczona dla takich inicjatyw kategoria "nagroda specjalna" stała się dla jurorów najtrudniejszym wyzwaniem. Okazało się bowiem, że w życiu kulturalnym, właśnie sposób organizacji i status scen teatralnych jest najbardziej dynamiczny i... najmniej uregulowany. Przyznanie Nagrody Specjalnej dla Ewy Wyskoczyl, jej autorskiej koncepcji i znaczące realizacje artystyczne Teatru Za Lustrem przy Tarnogórskim Centrum Kultury było jednak w tym roku jednogłośne i bezdyskusyjne.

  Tegorocznym laureatem nagrody im. Leny Starke został Janusz Kaczmarski za rolę Wokulskiego w spektaklu "Lalka" Bolesława Prusa w reżyserii Bogdana Kokotka na Scenie Polskiej w Czeskim Cieszynie.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  *http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama