1% podatku: W domu dzieci mniej się boją

  1% podatku: W domu dzieci mniej się boją

  Mariusz Urbanke

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci to Organizacja Pożytku Publicznego, która istnieje między innymi dzięki hojności ludzi wielkiego serca - osób prywatnych, firm i instytucji, którym nie jest obojętny los ciężko chorych dzieci.
  Fundacja powstała w styczniu 2009 roku, a we wrześniu tego samego roku powołano Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Śląskie Hospicjum Domowe dla Dzieci, który opiekuje się dziećmi z chorobami nieuleczalnymi, obarczonymi wysokim ryzykiem przedwczesnej śmierci.

  - Otaczamy opieką dzieci mieszkające na terenie całego województwa śląskiego. Łącznie pod naszą opieką do tej pory było już 61 dzieci, natomiast aktualnie mamy 20 podopiecznych - mówi Anna Karkoszka z Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci. - Jest to całkowicie bezpłatna opieka świadczona w domu chorego.

  W jej zakres wchodzi zarówno opieka medyczna, na którą składa się opieka lekarska i pielęgniarska zapewniona przez całą dobę oraz rehabilitacyjna, a także pomoc niemedyczna, obejmująca opiekę socjalną, psychologiczną, a w szczególnych sytuacjach także finansową.

  - Bezpłatnie wypożyczamy rodzinom specjalistyczny sprzęt medyczny, który jest niezbędny do domowej opieki paliatywnej - podkreśla Anna Karkoszka. - Staramy się osiągnąć wysoki poziom opieki domowej, aby dzieci mogły odczuwać miłość, troskę i obecność bliskich, niezakłócaną przez szpitalny pośpiech i hałas. Chcemy, by dzieci czuły się bezpiecznie i spokojnie w chwili odejścia.

  Ogromnie ważne jest to, by dziecko odchodziło w objęciach rodziców, rodzeństwa, we własnym pokoju, wśród swoich zabawek, a nie z daleka od bliskich, wśród medycznej aparatury.

  Ale tak naprawdę pacjentem hospicjum jest nie tylko dziecko, lecz cała jego rodzina, która również potrzebuje wsparcia. - Rola hospicjum nie kończy się na opiece medycznej - mówi Anna Karkoszka. - Równie ważna jest pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna, którą niesiemy całej rodzinie chorego dziecka.

  I tu otwiera się szeroki wachlarz możliwości współpracy, gdyż w ramach tej działalności Śląskie Hospicjum dla Dzieci organizuje spotkania, warsztaty i uroczystości, często wymagające wsparcia z zewnątrz.
  Na podstawie materiałów Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci

  Możesz pomóc  Aby wspomóc Fundację Śląskie Hospicjum dla Dzieci, można:
  - przekazać 1% podatku dochodowego - wypełnić w formularzu PIT "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)" wpisując odpowiedni w rubrykach numer KRS 0000324984 oraz podać kwotę stanowiącą 1% podatku,
  - dokonać wpłaty na konto Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Bank Zachodni WBK nr rachunku: 67 1090 1186 0000 0001 1169 0159,
  - przekazać darowiznę rzeczową; darowizną może być wszystko, począwszy od środków higienicznych, materiałów opatrunkowych, przyborów szkolnych dla pacjentów hospicjum, po sprzęt medyczny,
  - uczestniczyć w akcjach organizowanych przez Fundację.

  Wszystkie fundusze pozyskane z darowizn przeznaczone są na statutową, bieżącą działalność.

  Kto może być wolontariuszem?  Wolontariuszem może być KAŻDY, kto działa świadomie na rzecz innych.
  Wolontariusz towarzyszący podopiecznemu i wspierający rodzinę podopiecznych musi wcześniej dać się poznać w innych czynnościach wolontariackich, mieć skończone 21 lat, a także mieć ukończony kurs dla wolontariuszy, organizowany przez hospicjum.

  Wolontariuszem uczestniczącym w akcjach i pomagającym w pracach biurowych, uczestniczącym w organizacji imprez, itp. - może być osoba w każdym wieku.

  Osoby niepełnoletnie hospicjum zaprasza do pomocy poprzez wolontariat szkolny.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  * http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama