Marek Balt, szef SLD: Jestem człowiekiem pracy, tak jak...

  Marek Balt, szef SLD: Jestem człowiekiem pracy, tak jak Ślązacy

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Marek Balt: Chcemy być kreatorami zmian...
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©ARC Dziennik Zachodni

  Marek Balt to młody człowiek z pomysłami. Zaborowski był ważną postacią, ale z wyborami demokratycznymi, nawet w partii, się nie dyskutuje - komentuje zmianę szefa śląskiego SLD europosłanka lewicy, Joanna Senyszyn. W niedzielę Balt, poseł Sojuszu z Częstochowy, wygrał wybory na przewodniczącego regionu ze Zbyszkiem Zaborowskim, który na Śląsku szefował partii przez 9 ostatnich lat.
  - Swojemu następcy życzę wszystkiego najlepszego - mówi Zaborowski. - Jeśli wie, jak osiągnąć sukces, można mu tylko pomagać. Jestem gotów do współpracy.

  Jak widać, po wyborach w śląskim SLD pełna zgoda. Problem w tym, że kluczowi działacze partii nie mają innego wyjścia - Sojusz nigdy jeszcze nie był w regionie tak słaby. Rewolucję w jego władzach przewidywaliśmy już w październiku ubiegłego roku. Pisaliśmy o rosnącej w siłę opozycji wobec Zaborowskiego i już wtedy Balta wymienialiśmy w gronie najważniejszych kandydatów do przeprowadzenia partyjnego przewrotu. Dziś sukces posła spod Jasnej Góry jest świadectwem siły jego środowiska, którego liderem pozostaje prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

  KIM JEST MAREK BALT? CZYTAJ WIĘCEJ:
  W jaki sposób Marek Balt pokonał Zbyszka Zaborowskiego? CZYTAJCIE
  Marek Balt stanął przeciwko Leszkowi Millerowi
  Bal ma niecodzienny pomysł na likwidację długu Częstochowy
  Balt o Palikocie: To cienias i polityczna hiena
  Marek Balt autorem podatku od pielgrzymów


  W niedzielę nowy lider SLD w województwie przedstawił swoją koncepcję rządzenia. Jego plan zakłada m.in. realną walkę o prezydentury w Katowicach i Bielsku-Białej w kolejnych wyborach samorządowych. - Udało się w Częstochowie, to może uda się i na Śląsku - mówi Zbyszek Zaborowski.

  Witold Klepacz, poseł Sojuszu z Zagłębia uważa, że oprócz obietnic, nowy przewodniczący będzie musiał szybko przedstawić konkretny plan działania.

  - Na razie nie wiemy, jak Marek Balt chce zrealizować nakreślone założenia. Wiemy tylko tyle, że to duże wyzwanie - zaznacza Klepacz. - Jak osobiście oceniam wynik niedzielnych wyborów? Za mało znam Balta. On jest z Częstochowy, a na przykład sekretarz generalny jest z Warszawy (Kazimierz Karolczak). Nie wiem, czy na odległość będzie można dobrze kierować partią.

  Senyszyn dobrze ocenia rządy Zaborowskiego, ale jej zdaniem, w partii potrzebna była zmiana pokoleniowa. - U nas zmiany zachodzą w różnych kierunkach - uśmiecha się europosłanka, nawiązując do powrotu do SLD Leszka Millera, który zastąpił na czele Sojuszu młodszego Grzegorza Napieralskiego. Na Śląsku roszada była dokładnie odwrotna.

  SLD musi być partią bliższą problemom ludzi  Z Markiem Baltem, nowym przewodniczącym Śląskiej Rady Wojewódzkiej SLD, rozmawia Marcin Zasada

  Według Marka Balta, SLD w regionie będzie partią
  Skierowaną na problemy ludzi, utrzymującą stały kontakt z mieszkańcami naszych miast. Chcemy być kreatorami zmian w województwie. Ten model działania sprawdził się w Częstochowie. Podobne pomysły wprowadzimy w całym regionie.

  Jakie problemy regionu rozwiąże SLD z nowym liderem?
  Ten najważniejszy dotyczy opieki zdrowotnej i zarządzania szpitalami wojewódzkimi. Będziemy nakłaniać marszałka województwa, by mocniej wpływał na NFZ i ministra zdrowia w tej kwestii. Kolejna sprawa: wyniki spisu powszechnego. Ponad 800 tys. ludzi zadeklarowało narodowość śląską. Trzeba się nad tym pochylić. Cenię regionalizm, trzeba pielęgnować różnorodność, ale musimy też dbać, by nie przerodziło się to w nacjonalizm.

  A mówi to polityk z Częstochowy.
  Jestem człowiekiem pracy, tak jak Ślązacy. Cenię i rozumiem mieszkańców tej ziemi.

  Jak wyobraża pan sobie współpracę ze swoim poprzednikiem, Zbyszkiem Zaborowskim?
  Liczę na dobrą współpracę na zasadach partnerskich. Mam nadzieję, że Zbyszek nie uniesie się honorem po przegranych wyborach i takie współdziałanie będzie możliwe.

  Marek Balt: radny, poseł i człowiek, który odwołał Wronę


  Marek Balt, rocznik 1973. 8 kwietnia będzie świętował 39. urodziny. Pochodzi z Częstochowy. Pracował w tamtejszej hucie, ukończył studia na miejscowej politechnice, na której potem wykładał. Z SLD związany od kilkunastu lat. Przygodę z polityką zaczynał od częstochowskiego samorządu, do którego trafił w 2006 r. Cztery lata później ponownie wywalczył mandat radnego, został też przewodniczącym rady miejskiej. Było o nim głośno, gdy m.in. dzięki jego zaangażowaniu w 2009 r. doszło do referendum, w którym odwołano prezydenta Tadeusza Wronę. Zasłynął też kontrowersyjnymi inicjatywami. Proponował m.in. opodatkowanie pielgrzymów przyjeżdżających na Jasną Górę. W ub. roku Balt został posłem, startując z drugiego miejsca częstochowskiej listy SLD.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  * http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marek Balt, szef SLD

   Jorgu z torgu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   skoro człowiekiem pracy to powinien sobie SPRACOWANE rece sfotkowaci pokazac,a usteczka ma już czerwone w takim młodym wieku,ciekawe jak z podniebieniem u niego ,no i gdzie medalik szczyrozloty!!!?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gorolik raczy zartowac

   hafvbavfasdvadadfhjadavkdjvfasbjkfabhhjvadfjkjkbsjkajkl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 25

   Jakiego "regionu" - he ?????????????????? To oddzielne, sasiednie i zupelnie rozne regiony !

   Noi ten "czlowiek pracy". Oceniajac po mlodej buzi, to facio sie strasznie napracowal w tym zyciu,...rozwiń całość

   Jakiego "regionu" - he ?????????????????? To oddzielne, sasiednie i zupelnie rozne regiony !

   Noi ten "czlowiek pracy". Oceniajac po mlodej buzi, to facio sie strasznie napracowal w tym zyciu, hahaha.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie

   KORA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 22

   Jest członek SLD ,który płaci składki np co pół roku ,na zebraniach jest sporadycznie np raz ,dwa razy na pół roku , został radnym z stowarzyszenia ,odmówił startu z list SLD.Czy pana zdaniem taki...rozwiń całość

   Jest członek SLD ,który płaci składki np co pół roku ,na zebraniach jest sporadycznie np raz ,dwa razy na pół roku , został radnym z stowarzyszenia ,odmówił startu z list SLD.Czy pana zdaniem taki członek jest nam potrzebny -czy chcemy tylko ludzi opłacających składki ,czy też mają być ludzie działający aktywnie w SLD.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do ślunsk czestochowsk

   antyhanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 43

   Częstochowa NIGDY nie będzie śląskiem. Zapamiętajcie sobie to hanysy!!!!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale wymyslasz iwanie

   aansdvuilfasfuihasddfagsdfuigdfiu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 27

   Pokaz mi choc jednego Slazaka, który by sobie to/tego zyczyl. Wiec nie dezinformuj, nie agituj, agyncie-mydalikorzu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale wymyslasz iwanie

   aansdvuilfasfuihasddfagsdfuigdfiu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 23

   Pokaz mi choc jednego Slazaka, który by sobie to/tego zyczyl. Wiec nie dezinformuj, nie agituj, agyncie-mydalikorzu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tupet ponad miare

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 42

   Oni pokazali jak pracować umią na Śląsku rozwalając Śląską Kasę Chorych!!!I nadwyżki z kasy zwinąć na warszawkę. Bo tam nie chcieli założyć Elektronicznego systemu. Do Oberschlesier tak oglądaliśmy...rozwiń całość

   Oni pokazali jak pracować umią na Śląsku rozwalając Śląską Kasę Chorych!!!I nadwyżki z kasy zwinąć na warszawkę. Bo tam nie chcieli założyć Elektronicznego systemu. Do Oberschlesier tak oglądaliśmy jego wypow. poprostu fałsz i obłuda. Jacy teraz wszyscy chcą być schlesierzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Volksabstimmung

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 39

   Kolo wystapil wczoraj w TVP Katowice, kiepsko formuluje mysli w ogole jest jakis niedociumany- widac w SLD inteligentnych juz nie ma.
   I uwaga w tym programie Forum Regionu zaproponowal referendum...rozwiń całość

   Kolo wystapil wczoraj w TVP Katowice, kiepsko formuluje mysli w ogole jest jakis niedociumany- widac w SLD inteligentnych juz nie ma.
   I uwaga w tym programie Forum Regionu zaproponowal referendum ogólnopolskie w sprawie uznania mniejszosci śląskiej w ustawie!!!

   Jak nie wierzycie to znajdzice kogos kto to tez ogladal to wam potwierdzi!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jesetś ślązakiem balt

   ślunsk czestochowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 39

   ucz się gwary, jedz krupnioki bedziesz wiekszy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komuch

   ZYGA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 31

   "Człowiek pracy" nie wytrzymam ze śmiechu dawno nie słyszałem lepszego kawału !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama