"Śląsk wymyślony" Michała Smolorza, czyli jacy jesteśmy

  "Śląsk wymyślony" Michała Smolorza, czyli jacy jesteśmy

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śląsk na obrazie Ewalda Gawlika Odpust w Janowie wciąż pobudza wyobraźnię. Czy także utrwala mity?
  1/2
  przejdź do galerii

  Śląsk na obrazie Ewalda Gawlika Odpust w Janowie wciąż pobudza wyobraźnię. Czy także utrwala mity? ©repr. arkadiusz gola, zbiory prywatne

  Cała znana nam śląskość jest wymysłem polityków i twórców radiowych, filmowych oraz telewizyjnych. Z prawdziwą tradycją niewiele ma wspólnego - twierdzi Michał Smolorz w swojej najnowszej książce "Śląsk wymyślony".
  O śmiałych tezach autora pisaliśmy na łamach "Dziennika Zachodniego" przez ostatni tydzień. Jednych te opinie bulwersowały, drugich onieśmielały, a jeszcze inni zgadzali się ze Smolorzem, gratulując mu odwagi. Głos w sprawie mitów śląskich zabierali internauci oraz autorytety z historii, socjologii, etnografii.

  ZOBACZ DYSKUSJĘ O KONTROWERSYJNEJ KSIĄŻCE MICHAŁA SMOLORZA NA DZIENNIKZACHODNI.PL

  Michał Smolorz, publicysta i producent telewizyjny, felietonista DZ, twierdzi na przykład, że Ślązacy nie są ani bardziej skrzywdzeni od mieszkańców z innych terenów granicznych, ani pracowitość nie jest wyłącznie ich specjalnością. Zdarzał się nauczyciel, który tępił śląską mowę, jak tępił każdą inną gwarę, ale problem odzierania Ślązaków z ich tożsamości jest wyolbrzymiany, bo nikt im nie zabraniał mówić po śląsku między lekcjami czy na podwórku. Nikt im nie zabraniał zakładać organizacji kultywujących śląskie tradycje.

  ZOBACZ CO INTERNAUCI MYŚLĄ O MICIE ŚLĄZAKA DOSKONAŁEGO

  Jednak syndrom śląskiej krzywdy jest wciąż żywym składnikiem śląskiej tożsamości. Rekompensatą strat poniesionych z tego powodu jest przekonanie Ślązaków o swojej wyższości i wyjątkowości. Ale to tylko przekonanie. Mit, który łatwo da się obalić. Co więcej, wiele z tych dobrych cech przypisał Ślązakom Kazimierz Kutz w ramach rekompensaty za określenie o ich "dupowatości". W kreowaniu śląskiego mitu, zdaniem Smolorza, właśnie Kutz odegrał wielką rolę (...)"ludzie na Śląsku zaczęli żyć wedle jego wyobrażeń i uwierzyli, iż tacy byli od zawsze". A to nie był cały Śląsk, tylko jeden jego wymiar.

  Za prekursora w tworzeniu śląskiego mitu Smolorz uważa przedwojennego wojewodę Michała Grażyńskiego, który kazał śpiewać piosenki ludowe i powstańcze napisane na jego specjalne zamówienie.

  Promocja książki "Śląsk wymyślony" odbędzie się dziś, we wtorek, o godzinie 17 w Bibliotece Śląskiej (sala Benedyktynka) w Katowicach.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  * http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawdy i Mity

   Karlik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 24

   Pan Smolorz doskonale wie o czym pisze,czego nie można twierdzic o tej,no jak jej tam,no wiecie ta,no ta,
   co jej się zdo że wie.No ta co wierzy że czosnek pomogo,na głupota.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obiektywizm

   Ojżen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 45

   Kto chce obiektywnie dyskutowac o Śląsku i Ślązakach,musi wyjśc z założenia że, Śląsk wrócił do Macierzy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obiektywizm pana Ojżen po polsku.

   Jarema (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 38

   Panie a może Pani - Ojżen jeżeli pański obiektywizm tak wygląda to widać że polscy i komunistyczni przodkowie nauczali ze swych zdeformowanych książek historii polski a przede wszystkim historii...rozwiń całość

   Panie a może Pani - Ojżen jeżeli pański obiektywizm tak wygląda to widać że polscy i komunistyczni przodkowie nauczali ze swych zdeformowanych książek historii polski a przede wszystkim historii Sląska.
   Okres przed wędrówką ludów: na Śląsku zamieszkują plemiona germańskie, które w piątym wieku wywędrują, a na ich miejsce osiedlą się Słowianie: nie Słowacy, Czesi, Chorwaci, czy Polacy bo takiej narodowości jeszcze nie było tylko Słowianie.
   Śląsk na długo przed podbojami Czech,Germanów,Polan nie Polaków był państwem skupiający krainy i narody Śląskie. ........ Następnie Śląsk należał prawnie do Korony Czeskiej od wieku dziewiątego do osiemnastego (z tym, że kraje czeskie dostały się pod panowanie Habsburgów w 1526), a faktycznie różnie to bywało: Faktem jest, że około 990 Mieszko podbił Śląsk i przyłączył go do swojego państwa, a zdobycz utrzymał jego syn i następca Bolesław Chrobry. Tym niemniej ani Mieszko, ani Bolesław Polakami nie byli, lecz najwyżej Polanami, a ich państwo było - rozrośniętym co prawda, ale jednak państwem plemiennym Polan (o państwie polskim możemy mówić dopiero od Kazimierza Odnowiciela, a dlaczego, to pominę, ponieważ piszę o narodzie śląskim, a nie polskim). W związku z tym cokolwiek podbili, było polańskie, a nie polskie. Rozważanie, czy Śląsk przez to, że go podbili Polanie, stał się polski, jest bezprzedmiotowe. Podbicie Śląska przez księcia Mieszka i utrzymanie przez jego następcę króla Bolesława Chrobrego było krótkotrwałe, podobnie jak epizodyczne były późniejsze najazdy Kazimierza Odnowiciela (1050) i Bolesława Krzywoustego (1109), ale miały kilka ważkich konsekwencji: - oderwanie Śląska od Korony Czeskiej i chwilowe włączenie go do plemiennego państwa Polan (nie do Polski przecież!) zostało potwierdzone przez cesarza niemieckiego Ottona w roku 1000, który jednak zmarł, a jego następcy nie potwierdzili ustaleń; tym niemniej stanowiły one pretekst dla Polaków do wysuwania roszczeń do Śląska aż do wieku czternastego (celem tej uzurpacji było wymuszenie na Przemyślidach, potem Luksemburgach zrzeczenia się pretensji do korony polskiej); konflikt rozwiązano drogą dyplomatyczną z udziałem cesarza niemieckiego dopiero po tym, jak Kazimierz Odnowiciel zajął Śląsk około 1050; na mocy pokoju zawartego w 1054 w Kwedlinburgu, Brzetysław I przekazał Polsce w lenno prawie cały Śląsk, zostawiając sobie jednak ziemię opawską; za tę dzierżawę władcy Polski zobowiązani zostali do płacenia Czechom rocznego trybutu pieniężnego. Oznacza to, że Śląsk należy do Korony Czeskiej, i jest wydzierżawiony Polakom. Drugim źródłem nieporozumień i okazją do pretekstów było zadysponowanie Śląskiem w testamencie przez Bolesława Krzywoustego po tym, jak krainę podbił w 1109 i ustanowił dzielnicą Polski na kilkanaście lat; po jego śmierci Śląsk się jednak uniezależnił, a testament Krzywoustego w części dotyczącej Śląska nie został wykonany
   - średniowieczne dzieje Śląska zostały nierozerwalnie związane z losami i poczynaniami śląskich Piastów - odgałęzienia dynastii wywodzącej się z plemienia Polan, ale w krótkim czasie przejąłego śląski język i kulturę. W następnych wiekach większość Piastów uległa germanizacji, a niektórzy czechizacji, np. Jan II Dobry książę opolski. Najwybitniejsi śląscy władcy - kolejni Henrykowie - są uważani jeszcze za przedstawicieli Piastów śląskich, a sama dynastia wymarła w wieku XVI jako Piastowie niemieccy; Piastowie śląscy jako potomkowie pierwszych Piastów (jeszcze polańskich) byli ich spadkobiercami (czyli mogli się ubiegać o koronę i zwierzchnictwo nad wszystkimi Piastami) na równi z gałęzią polską.
   - Chrobry koronując się w 1025 „zarezerwował” dla obszarów będących w owej chwili pod jego kontrolą status królestwa i nazwę „Regnum Poloniae”, czyli królestwo Polan. Był to zdecydowany awans plemiennego państwa Polan na państwo jeszcze nie narodowe (Polanie jak wiadomo narodu nie utworzyli nigdy), ale już królestwo. Określenie „Regnum Poloniae”, czwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wymyślony

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 59

   Mam wrażenie że Pan Smolorz ma jakąś dziwną pomroczność ciemną!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nick

   Lolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

   " MIESZANIEC "

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autor przypomina jedynie oczywistą prawdę!

   Obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 56


   To Kultura niemiecka leży u podstaw niesamowitego awansu cywilizacyjnego, społecznego i artystycznego Ludzi tej Ziemi, o czym Polacy woleliby zapomnieć.

   Mity zastąpić miały niewygodne fakty!...rozwiń całość


   To Kultura niemiecka leży u podstaw niesamowitego awansu cywilizacyjnego, społecznego i artystycznego Ludzi tej Ziemi, o czym Polacy woleliby zapomnieć.

   Mity zastąpić miały niewygodne fakty!

   Zaś współczesne fakty mówią o tym, że to polska administracja najbardziej zaszkodziła tej Ziemi i Jej mieszkańcom.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fakt

   Angelo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 10

   Jakby na to nie spojrzec,ten Polakożerca Bismarck miał jednak rację.A gdyby nie rosyjska "okupacja",
   wiedzieli byśmy o tym dużo wcześniej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieoczekiwana zmiana

   wiedzialem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 67

   Alez Panie Smolorz, coz to za zmiana. W zmienianiu pogladow pobil pan nawet tego kameleona Kutza, gratuluje!
   Slazacy nigdy nie byli bardziej pokrzywdzeni od innych mieszkancow Polski, malo tego...rozwiń całość

   Alez Panie Smolorz, coz to za zmiana. W zmienianiu pogladow pobil pan nawet tego kameleona Kutza, gratuluje!
   Slazacy nigdy nie byli bardziej pokrzywdzeni od innych mieszkancow Polski, malo tego przez dziesieciolecia PRL zyli lepiej niz cala reszta kraju a te historie niesamowite o cyckaniu ponoc bogatego Slaska, mozna miedzy bajki wlozyc! Od poczatku lat 90 rzad RP wspiera duzymi nakladami nierentowne kopalnie na Slasku i przymyka oko na rozne separatystyczne ruchy , ale i to sie musi kiedys skonczyc.Z tym narzucaniem wszystkim slaskosci , jest podobnie. Sam jestem Slazakiem i nie potrzebuje z tego powodu zadnych przywilejow, jestem nim i tyle, kropkazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Analphabetentum

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 57

   Chopie, ty nawet po polsku czytac nie umiesz
   Tu pisze "Ślązacy nie są ani bardziej skrzywdzeni od mieszkańców z innych terenów granicznych"
   innych terenow granicznych a nie Polski. Wylazi poziom...rozwiń całość

   Chopie, ty nawet po polsku czytac nie umiesz
   Tu pisze "Ślązacy nie są ani bardziej skrzywdzeni od mieszkańców z innych terenów granicznych"
   innych terenow granicznych a nie Polski. Wylazi poziom polskich szkół i wtorny analfabetyzmzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama