Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Śląsk wymyślony" Michała Smolorza, czyli jacy jesteśmy

Teresa Semik
Śląsk na obrazie Ewalda Gawlika Odpust w Janowie wciąż pobudza wyobraźnię.  Czy także utrwala mity?
Śląsk na obrazie Ewalda Gawlika Odpust w Janowie wciąż pobudza wyobraźnię. Czy także utrwala mity? repr. arkadiusz gola, zbiory prywatne
Cała znana nam śląskość jest wymysłem polityków i twórców radiowych, filmowych oraz telewizyjnych. Z prawdziwą tradycją niewiele ma wspólnego - twierdzi Michał Smolorz w swojej najnowszej książce "Śląsk wymyślony".

O śmiałych tezach autora pisaliśmy na łamach "Dziennika Zachodniego" przez ostatni tydzień. Jednych te opinie bulwersowały, drugich onieśmielały, a jeszcze inni zgadzali się ze Smolorzem, gratulując mu odwagi. Głos w sprawie mitów śląskich zabierali internauci oraz autorytety z historii, socjologii, etnografii.

ZOBACZ DYSKUSJĘ O KONTROWERSYJNEJ KSIĄŻCE MICHAŁA SMOLORZA NA DZIENNIKZACHODNI.PL

Michał Smolorz, publicysta i producent telewizyjny, felietonista DZ, twierdzi na przykład, że Ślązacy nie są ani bardziej skrzywdzeni od mieszkańców z innych terenów granicznych, ani pracowitość nie jest wyłącznie ich specjalnością. Zdarzał się nauczyciel, który tępił śląską mowę, jak tępił każdą inną gwarę, ale problem odzierania Ślązaków z ich tożsamości jest wyolbrzymiany, bo nikt im nie zabraniał mówić po śląsku między lekcjami czy na podwórku. Nikt im nie zabraniał zakładać organizacji kultywujących śląskie tradycje.

ZOBACZ CO INTERNAUCI MYŚLĄ O MICIE ŚLĄZAKA DOSKONAŁEGO

Jednak syndrom śląskiej krzywdy jest wciąż żywym składnikiem śląskiej tożsamości. Rekompensatą strat poniesionych z tego powodu jest przekonanie Ślązaków o swojej wyższości i wyjątkowości. Ale to tylko przekonanie. Mit, który łatwo da się obalić. Co więcej, wiele z tych dobrych cech przypisał Ślązakom Kazimierz Kutz w ramach rekompensaty za określenie o ich "dupowatości". W kreowaniu śląskiego mitu, zdaniem Smolorza, właśnie Kutz odegrał wielką rolę (...)"ludzie na Śląsku zaczęli żyć wedle jego wyobrażeń i uwierzyli, iż tacy byli od zawsze". A to nie był cały Śląsk, tylko jeden jego wymiar.

Za prekursora w tworzeniu śląskiego mitu Smolorz uważa przedwojennego wojewodę Michała Grażyńskiego, który kazał śpiewać piosenki ludowe i powstańcze napisane na jego specjalne zamówienie.

Promocja książki "Śląsk wymyślony" odbędzie się dziś, we wtorek, o godzinie 17 w Bibliotece Śląskiej (sala Benedyktynka) w Katowicach.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
*Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
* http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Śląsk wymyślony" Michała Smolorza, czyli jacy jesteśmy - Dziennik Zachodni