Katowice: KHW liczy na kompromis z bankami ws. charakteru...

  Katowice: KHW liczy na kompromis z bankami ws. charakteru obligacji

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Katowicki Holding Węglowy (KHW), negocjujący z bankami program emisji obligacji wartości ok. 1 mld zł, wypracował kompromis w rozmowach w jednej z najtrudniejszych kwestii - dotyczącej tego, czy obligacje będą imienne, czy na okaziciela.
  - W przypadku obligacji na okaziciela nie mielibyśmy żadnej kontroli nad tym, kto jest właścicielem. Nasze dążenia dotyczyły zapisów o obligacjach imiennych, co umożliwia ograniczenie obrotu. W tym kierunku zarząd negocjował i tego będziemy się trzymali (). Wypracowaliśmy kompromis najlepszy, jaki można było osiągnąć - powiedział we wtorek wiceprezes KHW Artur Trzeciakowski.

  Podczas wtorkowego forum węglowego w Katowicach wiceprezes przyznał, że w przypadku obligacji na okaziciela - przy czym obstawały dotąd banki - byłaby to furtka do niekontrolowanych zmian własnościowych. - Była obawa przed niekontrolowaną zmianą wierzycieli - przyznał Trzeciakowski.

  Mimo osiągniętego kompromisu w negocjacjach w tej sprawie, zarząd KHW wciąż nie ma pewności, czy w tym roku dojdzie do planowanej emisji obligacji. - Zostało jeszcze kilka punktów technicznych; nie wiem, czy uda na się znaleźć stanowisko kompromisowe - ocenił wiceprezes.

  Dodał, że negocjacje programu emisji z bankami trwają długo nie dlatego, że sporny był jedynie jeden punkt dotyczący charakteru obligacji.

  - Negocjacje ułożą współpracę z grupą banków na następne pięć lat. Banki chcą sobie zapewnić 100-procentowe bezpieczeństwo, że ten program zostanie zrealizowany i pieniądze do banków wrócą. Natomiast my nie możemy sobie pozwolić na ubezwłasnowolnienie firmy - wyjaśnił Trzeciakowski.

  Odnosząc się do spraw związanych z zabezpieczeniem obligacji, wiceprezes poinformował, że będą to zastawy - KHW (jeśli dojdzie ostatecznie do porozumienia z bankami) otrzyma więc środki dopiero wówczas, gdy zakończy się proces sądowej rejestracji zabezpieczeń oraz wprowadzone będą właściwe zapisy w rejestrach zastawów itp.

  Trzeciakowski przypomniał, że projekt KHW to drugie tej skali podobne przedsięwzięcie w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwszym była emisja międzynarodowego koncernu NWR.

  W ocenie wiceprezesa podejście banków do górnictwa zmieniło się, jednak nie na tyle, by spółki węglowe mogły łatwo zamienić finansowanie krótkoterminowe na długoterminowe. Wskazał jednak, że grupa banków jest poważnie zainteresowana i zaangażowana w projekt emisji obligacji KHW.

  Jeżeli emisja dojdzie do skutku, znacząco poprawią się - jak mówił Trzeciakowski - wskaźniki płynności finansowej holdingu, a firma zyska środki na niezbędne inwestycje. Jedną z największych będzie pogłębienie jednego z szybów, co wraz z infrastrukturą pochłonie mniej więcej 1,5 mld zł. W tym roku KHW przeznaczy na inwestycje mniej więcej 680 mln zł.

  Katowicki Holding Węglowy należy do trzech największych polskich spółek węglowych. W ubiegłym roku jego kopalnie wydobyły 12,6 mln ton węgla. W końcu ubiegłego roku holding zatrudniał niespełna 19 tys. osób, wypracował mniej więcej 150 mln zł zysku netto. PAP


  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
  *Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama