Szefowie górniczych firm o wpływie związków na wycenę spółek

  Szefowie górniczych firm o wpływie związków na wycenę spółek

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Działające w górniczych firmach radykalne i roszczeniowe związki zawodowe obniżają wycenę tych spółek wśród inwestorów - oceniają szefowie węglowych firm, dla których działania związków oznaczają wymierne koszty.
  O wpływie działań związkowców na finanse firm dyskutowano podczas wtorkowego forum węglowego w Katowicach, zorganizowanego przez redakcje "Parkietu" i "Rzeczpospolitej". To temat istotny dla firm, które niedawno zadebiutowały lub przymierzają się do giełdowego debiutu.

  Prezes giełdowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Jarosław Zagórowski ocenił, że należy patrzeć na związki zawodowe w firmie z punku widzenia ekonomii, a więc przez pryzmat kosztów, na jakie narażają spółkę działania związkowców.


  Zagórowski przypomniał, że gdy niedawno grupa JSW ogłosiła rekordowy i lepszy od prognoz wynik za ubiegły rok (blisko 2,1 mld zł), jej akcje wcale nie zyskiwały na wartości, a straciły.

  "Gdy analitycy zagłębili się w nasze raporty, dostrzegli potężny wzrost kosztów, wskazując brak pewności, że w kolejnych latach będziemy panować nad kosztami. Dlatego także na związki trzeba patrzeć z perspektywy kosztów, pamiętając, że 50 proc. kosztów w górnictwie to koszty pracy" - tłumaczył prezes JSW.

  Spółka musiała m.in. tworzyć wysokie rezerwy związane z koniecznością zapewnienia deputatu węglowego dla emerytów. Obecnie w umowach o pracę z nowymi pracownikami, spółka nie gwarantuje już emerytom prawa do bezpłatnego węgla, bo wpływałoby to na jej wyniki.

  "Dla analityków i inwestorów ma znaczenie przede wszystkim to, czy jesteśmy w stanie panować nad kosztami. Jeżeli mają wątpliwości, dają mniejszą wycenę spółki (…). Widać, że inwestorzy biorą poprawkę na nasze związki. Dlatego jest to problem ekonomiczny, biznesowy" - dodał Zagórowski, oceniając, iż dialog społeczny "nie polega na tym, że spełnia się wszystkie żądania związków".
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama