Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożywotnia opieka? Tak, w zamian za mieszkanie

Katarzyna Domagała
Osoby starsze często oferują mieszkanie za opiekę
Osoby starsze często oferują mieszkanie za opiekę 123RF
"Poszukuję osoby do opieki nad starszą panią, w zamian oferuję zamieszkanie i wynagrodzenie" albo " Za pokój lub mieszkanie zaopiekuję się osobą starszą lub niepełnosprawną" - na portalach internetowych liczba tego typu ofert z roku na rok rośnie - także w Śląskiem.

Tylko na stronie internetowego serwisu OpiekaSeniora.pl w 2011 r. pracy z mieszkaniem w Śląskiem szukały 123 osoby, zaś rok wcześniej - 93. Wzrost widać również wśród osób szukających opiekunów, którym oferują mieszkanie. W 2011 r. było ich 1068, rok wcześniej 948. Problem zaczyna się, gdy opiekunowie opcję "zamieszkania" chcą zamienić na "z mieszkaniem" najlepiej na stałe, np. przez zasiedzenie. Takich zamiarów niektórzy z nich nie kryją, ogłaszając się na forach: "Poszukuję osoby, którą mogłabym się zaopiekować z całą miłością i troską. Interesuje mnie opieka dożywotnia w zamian za mieszkanie" - czytamy w jednym z ogłoszeń.

- Mamy świadomość ryzyka - przyznaje Joanna Kasprowicz z Siemianowic Śląskich, która poszukiwała osoby do opieki nad jej 100-letnią ciocią. - Jednak nie ryzykując, stalibyśmy w miejscu, a ciocia wymaga stałej opieki. Na szczęście na razie trafialiśmy na same uczciwe osoby - mówi.

Już u trzech rodzin mieszkała 59-letnia Stanisława Fajerman, która od ponad 10 lat opiekuje się osobami starszymi. W rozmowie podkreśla jedno - forma opieki z zamieszkaniem jest najlepszą z możliwych.

- Schorowana osoba potrzebuje nie tylko tego, aby ktoś jej ugotował, posprzątał czy zmienił pieluchę - tłumaczy. - Ważniejszy jest czas, który trzeba jej poświęcić, a tego przy nawale obowiązków po prostu brakuje. Mieszkając z nią pod jednym dachem, mam czas, by z tą osobą porozmawiać - dodaje. Jej zdaniem nie ma nic złego w tym, że starsza osoba, mając pewność otrzymania opieki, przepisuje majątek na opiekuna. - Wszystko zależy, na kogo się trafi. Jeśli na osobę bezduszną, to wiadomo, że zostanie się z niczym - mówi Stanisława Fajerman.

Choć pani Stanisława jest z Lubelszczyzny, przeglądając jej profil w internecie można zauważyć, że nie ma w nim miejsca zamieszkania. - Nie ma znaczenia, czy mieszkam i pracuję w Katowicach czy Warszawie, opieka nad starszymi ludźmi wszędzie wygląda tak samo - mówi.

Lepiej sprawdź, kogo wpuścisz do domu

Rozmowa z Jolantą Madaj, właścicielką Śląskiej Agencji Gospoś i Opiekunek, która specjalizuje się w ofertach z zamieszkaniem

Dlaczego ludzie decydują się na stałe wpuścić do domu obce osoby?
To nie jest kaprys - nie mają wyjścia. Nie wpuszcza się obcej osoby do domu, kiedy nie ma takiej konieczności. Osoba starsza wymaga, by przy niej czuwać 24 godziny na dobę, a najbliżsi nie zawsze mogą.

Na co zwrócić uwagę, gdy zaczyna się poszukiwania opiekunki z zamieszkaniem?
Na jej zamiary i przeszłość. Jej motywację do pracy, ścieżkę życia zawodowego, rodzinnego i problemy. Jednak najlepiej zacząć poszukiwania przez doświadczoną firmę. Wtedy to ona odpowiada za jakość wykonywanej usługi, w każdej chwili można też przyjść i powiedzieć: "Ta pani nie jest taka, jaką mi obiecaliście". Zatrudniam wyłącznie osoby starsze i w średnim wieku, które spełniają odpowiednie kryteria. Jak ognia unikam młodych z problemami. Na kilometr wyczuwam osoby z fałszywymi zamiarami, wiem czym może się to skończyć.

To co pani powie o ogłoszeniu: "Młoda mama z córką, wierzące, poszukują w Katowicach osoby starszej, którą się zaopiekują w zamian za dach nad głową"?
To oferta dla naiwnych. Jeżeli ktoś nie sprawdzi i przyjmie taką osobę do domu, może mieć później problem - przez zasiedzenie - z "wyrzuceniem" jej z domu.

Średnie wynagrodzenie opiekuna: 9,74 zł za godzinę

Jak wynika z wyliczeń serwisu OpiekaSeniora.pl, przeciętny opiekun, zajmujący się osobami starszymi, to kobieta w wieku około 37 lat. Najczęściej pochodzi z dużego miasta. Mężczyzn, którzy decydują się na tego typu pracę, jest zaledwie 15 proc. Najwięcej, bo aż 40 proc. opiekunów, skończyło 40 lat, często są to doświadczone pielęgniarki i pielęgniarze. Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy dla opiekuna osoby starszej wynosi 9,74 zł. Stawki wahają się w zależności od doświadczenia, zakresu obowiązków, stanu podopiecznego oraz miasta, w którym sprawowana jest opieka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dożywotnia opieka? Tak, w zamian za mieszkanie - Dziennik Zachodni