Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół chce walczyć z nudą. Proponuje "Noc Konfesjonałów"

Wioleta Niziołek
Akcję zapowiadają plakaty, bilbordy i ulotki, które wyglądają jak zapowiedź komercyjnych wydarzeń
Akcję zapowiadają plakaty, bilbordy i ulotki, które wyglądają jak zapowiedź komercyjnych wydarzeń arc.
Są noce zakupów w centrach handlowych, noce muzeów, noce teatrów, nocne maratony filmowe, to czemu nie konfesjonałów? Z tego założenia wyszli organizatorzy akcji noc konfesjonałów. Kilkudziesięciu kapłanów w całej Polsce, w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, będzie spowiadało ludzi w nocy, w godzinach od 20 do 6 rano.

Konfesjonały na bilbordach

- Świat wymaga dziś od nas życia w pośpiechu. Intensywne życie zawodowe, materializm, konsumpcjonizm i mnogość rozrywek "wypłukują" z ludzi wiarę i głębokie wartości - czytamy na stronie akcji pod adresem www.nockonfesjonalow.pl. To do takich ludzi skierowana jest akcja i środki, jakimi się posługuje, żeby zwrócić uwagę na duchowy wymiar świąt Wielkiej Nocy. Chodzi o działania czysto marketingowe, charakterystyczne dla marek komercyjnych: plakaty, bilbordy, banery wielkoformatowe, dystrybucja ulotek zawierających warunki dobrej spowiedzi w największych centrach handlowych, serwis internetowy oraz profil na facebooku. Księża prowadzą też działania public relations, wysyłając na przykład komunikaty do mediów.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Ks. Burzyk: Nie oszukujmy siebie wyznaniem kilku nieistotnych grzechów
Z czego się spowiadać, a z czego nie
Poznaj nową listę grzechów

Zaczęło się w Szczecinie. W tym roku przyłączają się kolejne diecezje, w tym sosnowiecka, ale też lubelska, miasta z okolic Warszawy, Gdańska. Zapisy trwają do Wielkiego Czwartku. - Akcja jest coraz popularniejsza i oceniam, że księża czują ducha czasu. W historii to kościół torował drogi nowej ewangelizacji, dziś został trochę z tyłu, ale chcemy to nadgonić - mówi ks. Grzegorz Adamski, koordynator akcji. - Korzystamy z każdego środka, żeby pokazać ludziom drogę do Boga - dodaje. Takim środkiem ma być m.in. rachunek sumienia na smartfona. - W czasach, kiedy zapowiadana jest śmierć papieru, smartfon ma nam zastąpić książeczkę do nabożeństwa. To nowoczesna forma modlitewnika. Taką samą funkcję może spełniać tablet czy iPad - mówi ks. Adamski. Powstała specjalna aplikacja, zawierająca wszelkie pomoce przydatne w przygotowaniu do spowiedzi. Można je pobrać ze strony akcji i zapisać w telefonie teksty rozważania rachunku sumienia przygotowane przez ks. Jacka Prusaka. Można też pobrać i trzymać w kieszeni: pismo święte, codzienne czytania i komentarze.

Nadrabiamy zapóźnienia

Akcja Noc Konfesjonałów ma być kolejnym dowodem na to, że kościół nie jest "nudny i schematyczny". - Generalnie kościół bardzo otwiera się na nowoczesne środki komunikacji. Każda parafia ma już stronę w internecie, pocztę elektroniczną, dużo prowadzi profil na facebooku. Środki nowoczesnego komunikowania dobrze przyjmują się w kościele. Myślę, że z czasem nadrobimy wszystkie zapóźnienia - ocenia ks. Adamski.

Jeszcze dalej posunął się w 2008 roku ksiądz Jacek Stryczek, duszpasterz akademicki i ludzi biznesu, który w przedświąteczną niedzielę zasiadł w konfesjonale ustawionym naprzeciwko głównego wejścia do galerii handlowej w centrum Krakowa. - Jestem tutaj nie po to, żeby protestować przeciwko zakupom, ale po to, by przypomnieć, że istnieje inny świat, że są inne wartości. Jeszcze niedawno adwent był zupełnie inny, było skupienie, były rekolekcje, czas na spowiedź. Ludzie nie potrafią już sami tworzyć świątecznego klimatu. Wydaje im się, że to rzecz, którą można kupić - tłumaczył w mediach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!