Przybywa templariuszy

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Po 700 latach znów są w Polsce. Znów na Śląsku. W sobotę w Panewnikach, u franciszkanów, zaprzysiężonych zostało sześciu kolejnych rycerzy pierwszej w Polsce komandorii Zakonu Rycerskiego Świątyni Jerozolimskiej, w skrócie zwanych templariuszami.
  Nowi rycerze są mieszkańcami Warszawy, Gorzowa Wielkopolskiego, Środy Wielkopolskiej, Katowic i Łazisk Górnych. Uroczystość ich zaprzysiężenia odbyła się wyjątkowo uroczyście, z procesją na wejście oraz wniesieniem wielkiej Biblii, którą używa się tylko przy wyjątkowych okazjach. Ojciec Ezdrasz Biesok, prowincjał franciszkanów, który jest protektorem duchowym naszych templariuszy, uznał sobotnie zaprzysiężenie za jedną z takich wyjątkowych uroczystości. Udział w niej wzięli m.in. konsulowie Litwy i Łotwy oraz Krystyna Bochenek, wicemarszałek Senatu RP.

  Komandorię założył przed rokiem katowiczanin Krzysztof Kurzeja, który oficerem zakonu stał się kilka lat wcześniej w Niemczech jako członek zakonu austriackiego. W tej chwili liczy ona 12 członków. - Nie jesteśmy lożą masońską, nie angażujemy się w politykę, nie jesteśmy stowarzyszeniem tajnym, nie mamy nic wspólnego z ruchem monarchistycznym - tłumaczy Kurzeja. - Jesteśmy federacją stowarzyszeń i fundacji.

  W składanej przez nowych członków przysiędze mowa była m.in. o niesieniu pomocy potrzebującym i o pracy dla polepszenia świata, o obronie uciśnionych, wspieraniu słabych i wątpiących oraz o służeniu zakonowi.

  Zakon templariuszy odrodził się w XVIII wieku we Francji, czyli w kraju, w którym w piątek, 13 października 1307 roku zginęli jego bracia wraz z wielkim mistrzem Jakubem de Molay. W 1804 roku uznanie dla zakonu wyraził Napoleon Bonaparte. Odtąd liczy się udokumentowana historia nowych templariuszy. Na całym świecie jest ich w tej chwili ok. 20 tysięcy, najwięcej w USA. Zajmują się pracą charytatywną, opiekując się głównie szpitalami. Komandoria polska wzięła w opiekę orła bielika, naszego herbowego ptaka, oraz świetlicę środowiskową św. Wojciecha w Katowicach. Na jej rzecz w sobotę zebrano ponad 2.000 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama