Język śląski w Sejmie: Poseł Plura złożył projekt ustawy!

  Język śląski w Sejmie: Poseł Plura złożył projekt ustawy!

  AGA, PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marek Plura, poseł PO

  Marek Plura, poseł PO ©Dziennik Zachodni

  Poseł Marek Plura w piątek, 30 marca, złożył w Sejmie projekt ustawy o języku śląskim. Pod wnioskiem podpisało się 65 posłów. - Pierwsze czytanie w lipcu będzie miało kontekst historyczny - mówi Dziennikowi Zachodniemu Marek Plura.
  Marek Plura, poseł PO

  Marek Plura, poseł PO ©Dziennik Zachodni

  ZOBACZ PROJEKT USTAWY ZŁOŻONY PRZEZ POSŁA PLURĘ
  ZOBACZ LISTĘ POSŁÓW POPIERAJĄCYCH PROJEKT USTAWY O JĘZYKU SLĄSKIM

  Posłowi Markowi Plurze bardzo zależało, aby gotowy projekt ustawy o uznaniu języka śląskiego za język regionalny złożyć jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu. Dlatego pod wnioskiem podpisało się tylko 65 posłów.

  Tomczykiewicz: Wyniki spisu mogą przeszkodzić śląskiej godce

  - Chciało więcej, ale bardzo mi zależało na czasie więc ograniczyłem się do 65 podpisów - mówi Marek Plura w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  Plura: O język śląski powinno być łatwiej po wynikach spisu WYWIAD


  Skąd ten pośpiech? Z czystej matematyki. Projekt przez trzy miesiące będzie teraz opracowywany w kancelarii Sejmu. Pierwsze czytanie odbędzie się więc w lipcu i właśnie na tym miesiącu Plurze zależało najbardziej, bo 5 lipca przyjmuje się oficjalnie za koniec III Powstania Śląskiego, mającego na celu przylączenie Górnego Śląska do Polski.

  - Spieszyłem się, bo bardzo zależało mi na lipcu, gdy będziemy obchodzić rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Chcę, żeby sprawę języka śląskiego rozpatrywano właśnie w tym kontekście historycznym - mówi Marek Plura.

  CZYTAJ WIĘCEJ
  ZOBACZ,, kto popiera projekt ustawy o języku śląskim
  Język śląski w Sejmie tylko dzięki Plurze
  Kutz: Zależało mi na ustawie o języku śląskim
  Lysko: Strachy przed językiem śląskim
  ŻYWA DEBATA: Język śląski istnieje, czy nie?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (3)

  Czytaj także

   Komentarze (256)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I po co kłótnie?

   Emka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 15

   Śląski to formalnie polski dialekt (wystarczy odrobinę znać się na gramatyce historycznej, a nie szukać "spisków" polskich językoznawców niczym mgły w Smoleńsku), ale pięknie, archaicznie...rozwiń całość

   Śląski to formalnie polski dialekt (wystarczy odrobinę znać się na gramatyce historycznej, a nie szukać "spisków" polskich językoznawców niczym mgły w Smoleńsku), ale pięknie, archaicznie zachowany, niepowtarzalny. Uznanie go za język pomoże go chronić, pomoże dbać o zachowanie regionalnej tożsamości, więc co w tym złego? Nic. To bardzo dobrze, że na Śląsku i w ogóle w Polsce odradza się tłamszona w komunie tożsamość regionalna!

   Po co te wojenki polsko-śląskie. Czy na codzień też tak się obrażacie między znajomymi, sąsiadami? Polak Ślązaka, Ślązak Polaka? Czy tylko w necie mocni w gębie? Ani Ślązacy to nie Niemcy czy wiecznie niezadowoleni górnicy, ani Polacy nie są już w stosunku do Śląska tak zacofani jak 100 lat temu, więc drodzy Ślązacy przestańcie się wywyższać, bo żadna w tym Wasza zasługa, że rządziły Wami tak długo Prusy i tak mogliście się rozwijać.

   Przestańcie wszyscy myśleć stereotypowo! Śląsk to bogaty region, a nie taki gdzie się "dokłada" jak myślą niektórzy. A Śląskie tragedie z 1945 to nie wynik polskiej nienawiści - jak myślą niektórzy, tylko komuchów, którzy niszczyli to, co im nie pasowało do szablonu. "Rdzennych" Polaków też wtedy prześladowano oj też, a polskie pałace zmieniano w obory i stajnie.

   Czujecie się jedni od drugich lepsi, a w komentarzach i po jednej i drugiej stroni dno i tony mułu!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spokojnie

   Lutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 25

   Tak się składa kochani że po latach rządzenia czeskiego, austriackiego, pruskiego, niemieckiego na Śląsku dopiero Polacy założyli na Górnym Śląsku pierwszą uczelnię wyższą (Akademia Muzyczna im....rozwiń całość

   Tak się składa kochani że po latach rządzenia czeskiego, austriackiego, pruskiego, niemieckiego na Śląsku dopiero Polacy założyli na Górnym Śląsku pierwszą uczelnię wyższą (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego) w 1929 roku a następnie Politechnikę Ślaską w Gliwicach w 1945 (Gorole ze Lwowa i Krakowa) a potem jeszcze Uniwersytet Śląski w 1968 roku. To znaczy że tylko Polska traktuje mieszkańców Śląska jako pełnoprawnych Obywateli-Rodaków którzy moga się kształcić na Śląskiej Ziemi a nie w Berlinie czy Monachium (gdzie Ślazacy byli germanizowani).
   P.s. Kto jest właścicielem tej gazety? ;-)
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taa

   erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 17

   Uniwersytet istniał we Wrocławiu od 1702 (powstał za Habsburgów).
   Nie wpadłeś na to, że Śląsk liczył dużo mniej ludzi wówczas, a Górny w szczególności nie był zaludniony (Katowice były wsią,...rozwiń całość

   Uniwersytet istniał we Wrocławiu od 1702 (powstał za Habsburgów).
   Nie wpadłeś na to, że Śląsk liczył dużo mniej ludzi wówczas, a Górny w szczególności nie był zaludniony (Katowice były wsią, Zabrze było wsią, Chorzów był wsią, Tychy były wsią - razem miały może 10tys mieszkańców).
   Poza tym istniał uniwersytet w Krakowie i niedalekim Olomuncu (1573) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak dalej i będziemy niczym

   crt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 31

   Dyskutujmy o języku i najlepiej kłóćmy jeszcze się wewnętrznie, a w tym czasie Wrocław, Kraków i Poznań będą zgłaszać sensowne projekty i kasować pieniążki. A nam pozostanie tylko niechęć...rozwiń całość

   Dyskutujmy o języku i najlepiej kłóćmy jeszcze się wewnętrznie, a w tym czasie Wrocław, Kraków i Poznań będą zgłaszać sensowne projekty i kasować pieniążki. A nam pozostanie tylko niechęć pozostałej części społeczeństwa, a zwłaszcza jak jeszcze głos zabierze skłócone opolskie, gdzie Ślązak = Niemiec, bo u władzy przecież jest Mniejszość Niemiecka, a nie żadna Śląska organizacja.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hanysy

   Fazi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 36

   To potomkowie Wielkopolan, przywiezionych do roboty w kopalniach w XIX wielu w wyniku rozwoju przemysłu. Rdzenni mieszkańcy tych ziem, to my Cieszyniacy czyli Polacy. Hanysy raus z naszego Śląska! ;)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fazi idź se łeb

   ziga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 27

   polej zimną wodą bo jo cie poleja ciepłym moczem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do @Faziego misia madrego inaczej...

   antyrobi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 20

   @Fazi (to taki mis madry inaczej)

   "Hanysy Fazi (gość) 02.04.12, 08:18:55
   To potomkowie Wielkopolan, przywiezionych do roboty w...rozwiń całość

   @Fazi (to taki mis madry inaczej)

   "Hanysy Fazi (gość) 02.04.12, 08:18:55
   To potomkowie Wielkopolan, przywiezionych do roboty w kopalniach w XIX wieku"

   @Fazi potomku dzikich werbusow , fanatyczny wyznawco " jedynej prawdy histerycznej",moja rodzina zyje na Slonsku od prawie czterystu lat,a moze dluzej.O takim czasie wiem,bo mamy wiarygodne dokumenty.Takich jak ja Slazakow jest wiecej.
   @Fazi madry inaczej,czy my wedlug ciebie nie jestesmy rdzennymi mieszkancami naszej Slonskiej ziemi?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A kogo interesuje te twoje 400 lat i ten twój stammbuch, hmm ?

   Ślązak od urodzenia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 19

   Chyba tylko ciebie samego i tobie podobnych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ty mosz nasrane w łepie

   Slazok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 24

   I ty sie dziwisz czamu te muchy tak koło ciebie lotaja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak może byc taki GOROL jak ty

   alojzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 27

   rdzynnym miyszkancym tych ziym. przeca tyześ sie na kartoflisku urodzioł a z twoji łeby to pyndy naci wyrostały. szkoda ze ci mama do tego ryja jak żes boł mały granata zamiast nupla niy wsadziyła...rozwiń całość

   rdzynnym miyszkancym tych ziym. przeca tyześ sie na kartoflisku urodzioł a z twoji łeby to pyndy naci wyrostały. szkoda ze ci mama do tego ryja jak żes boł mały granata zamiast nupla niy wsadziyła i zawleczki niy wyciongła jedne h......a gorolskigo by było mnizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cieszynioki sie rozmyśliły....

   Ślązaczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 20

   ...i już nie są "pdbeskidzianin..." ,"małopolanie ,czy inne jakieś ...nianie, a przypomnieli sobie,że jednak ŚLĄZACY !!!!! .....ale z "czornym podniebieniem" !!!!! Żyj cieszynoku na swojej ziemi ,...rozwiń całość

   ...i już nie są "pdbeskidzianin..." ,"małopolanie ,czy inne jakieś ...nianie, a przypomnieli sobie,że jednak ŚLĄZACY !!!!! .....ale z "czornym podniebieniem" !!!!! Żyj cieszynoku na swojej ziemi , a Mnie i Moją umęczoną ZIEMIĘ , zostaw w spokoju . Nasi przodkowie przeżyli wypędania z swoich domów,zagród,ZIEMI....brałeś w tym udział ????? Maklaweli napisał "... darujesz śmierć Ojca ,ale nigdy utraty Ojcowizny " (coś w tym rodzaju) Dlatego na Świecie Polacy mają pod górkę ,bo Świat znają historię wypędzeń ,a każdy boi sie o swoje DOMOSTWO !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GOROLE WY CIOTY

   hahahaha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

   wy mocie mózgi z tego samego materiału co Baran jajca

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nauczyliśmy hanysów pisać

   Fazi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 25

   To piszą. Za 20 lat nauczą się pisać we własnym języku, a za 100 lat pisać nawet do rzeczy. Na razie musimy czytać ich bełkot. Cierpliwości rodacy!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do @Faziego misia madrego inaczej...

   antyrobi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 23

   Nauczyles sie pisac w OHP ,tam tacy "madrzy inaczej" w wieku 18 lat konczyli cztery klasy szkoly podstawowej i przysposobienie bo zawodu.
   Jakos sobie o tym zapomniales zalosny wszechpolaku

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   boroku żol mi cie

   hahahaha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 24

   musisz czytać ales ty biedny jak mie cie je żol za to my was nauczyli kultury do tej pory byś cie chodzili srac na żertka żigać mi sie chce na widok goroli smierdzi od was z daleka chajzlowiną

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeszcze o tym forum

   GOROL z Sosnowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 59

   Prosze bardzo, ile w tych wpisach kormelskich chamstwa i skurwialego szowinizmu! Tacy sa Ci niby "prawdziwe slonsoki". Dlatego jak swiat-swiatem nigdy hanys nie bedzie mi "bratem" !!!!!!!!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a kto by chcioł

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 39

   Mieć niedorozwiniętego brata wy pasujecie do chlywa do świń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeszcze o tym forum

   GOROL z Sosnowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 22

   Prosze bardzo, ile w tych wpisach kormelskich chamstwa i skurwialego szowinizmu! Tacy sa Ci niby "prawdziwe slonsoki". Dlatego jak swiat-swiatem nigdy hanys nie bedzie mi "bratem" !!!!!!!!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do tego wyżyj.....

   taki jedyn co nie ciyrpi gupielokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 21

   Wszechpolski łożarty prowokatorze zamilknij i wypad z naszego forum.
   Pisz se bloga ło swoim zyciu w Zabrynicznyj Macierzy.
   Ło toalecie za stodołom ,ło tepichu na ścianie,ło wiosynnym kompaniu...rozwiń całość

   Wszechpolski łożarty prowokatorze zamilknij i wypad z naszego forum.
   Pisz se bloga ło swoim zyciu w Zabrynicznyj Macierzy.
   Ło toalecie za stodołom ,ło tepichu na ścianie,ło wiosynnym kompaniu sie całyj rodziniy w jednyj wodzie, w drzewianyj wannie.Ło chatce z jednom izbom z piecym, na wtorym spała cołko rodzina...
   To jest prawdziwo historia twojigo życio i tym sie zajmij.....
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślonsoki szrajbowaly yno po mjymjecku...

   chyba takie jak ty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

   Cytat:
   Twój Vati tak pedzioł, bo jako russopolok pu mjymecku niy poradził zrozumieć .
   Ślonsoki szrajbowały yno po mjymjecku, bo rechtory po russku i polsku we szule niy uczyli ! Russki...rozwiń całość

   Cytat:
   Twój Vati tak pedzioł, bo jako russopolok pu mjymecku niy poradził zrozumieć .
   Ślonsoki szrajbowały yno po mjymjecku, bo rechtory po russku i polsku we szule niy uczyli ! Russki potomku!


   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JO A ANTEK POJECHALI MY NA BAJERY ZA ROBOTĄ BO U NAS STRASZNIE SŁABO PŁACĄ.

   Jo z Antkym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 22

   JAK MY JUŻ TAM PRZIJECHALI TO O GOSPODORZA BYLI TYŻ GOROLE Z POLSKI.JAK YNO USŁYSZOŁ GOSPODORZ ŻE MY SĄ ZE ŚLĄSKA OD SZLAGU NOM PODZIYKOWOŁ I PADOŁ ŻE DLO NOS ROBOTY ON NIMO,A GOROLOW...rozwiń całość

   JAK MY JUŻ TAM PRZIJECHALI TO O GOSPODORZA BYLI TYŻ GOROLE Z POLSKI.JAK YNO USŁYSZOŁ GOSPODORZ ŻE MY SĄ ZE ŚLĄSKA OD SZLAGU NOM PODZIYKOWOŁ I PADOŁ ŻE DLO NOS ROBOTY ON NIMO,A GOROLOW PRZIJON.TRZEBA SIE Z NASZYMI DOGODAĆ W NIMCACH COBY TAKICH GOROLI WCALE DO NIMIEC NIY WPUSZCZAĆ.TO SKANDAL.TAK BYĆ NIY MOGE.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do tego wyżyj, wszechpolskiego pijanego prowokatora...

   taki jedyn co nie ciyrpi gupielokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 13

   Pijany prowokatorze wszechpolski zamilknij lepiej!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama