Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Śląska zaczyna debaty o naszej śląskości

Małgorzata Węgiel
Od nas zależy jaki będzie Śląsk, kiedy te dzieci dorosną
Od nas zależy jaki będzie Śląsk, kiedy te dzieci dorosną Marzena Bugała
W sercu czy na mapie - gdzie tak naprawdę leży Śląsk? Co kształtuje tożsamość Ślązaka - co jest jego punktem odniesienia: własny kawałek podłogi, Polska, Europa? Jak wiele mają ze sobą wspólnego poszczególne subregiony województwa śląskiego: Śląsk, Zagłębie, Podbeskidzie, ziemia rybnicka i częstochowska? Na te i podobne pytania będą odpowiadać ludzie nauki, polityki i kultury oraz wszyscy którzy nade wszystko kochają swoją małą ojczyznę. Biblioteka Śląska zamierza zorganizować cykl debat na temat Śląska i śląskości.

- Zauważyliśmy, że nasi czytelnicy chętnie uczestniczą w dyskusjach na temat książek dotyczących Śląska. Spotkania z Dorotą Symonides, Małgorzatą Szejnert, Teresą Semik i Michałem Smolorzem zgromadziły prawdziwe tłumy - mówi Aneta Satława z działu promocji Biblioteki Śląskiej. - Dlatego postanowiliśmy zorganizować cykl debat wokół Śląska. Hasłem wywoławczym ma być: "Kocham Śląsk" - sformułowanie, którego używał poseł Marek Plura w kampanii wyborczej - dodaje.

Pierwszym gościem debat będzie właśnie poseł Marek Plura, który zastanowi się nad problemami województwa śląskiego w parlamencie. Dyskusję z posłem, która odbędzie się w pierwszej połowie maja, poprowadzi Michał Lubina. Spotkania odbywać się będą dwa razy na kwartał. Kolejnym gościem będzie Jerzy Paruzel z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.

Dyskutować, żeby zrozumieć

Z prof. Janem Malickim, dyrektorem Biblioteki Śląskiej rozmawia Małgorzata Węgiel

Skąd wziął się pomysł zorganizowania cyklu debat o Śląsku i śląskości?
Wszystko zaczęło się dwa lata temu od dyskusji w ramach "Wszechnicy trudnych pytań", w której wraz z prof. Jackiem Wodzem, prof. Ryszardem Kaczmarkiem oraz Michałem Smolorzem rozmawialiśmy o Górnym Śląsku w Europie Środkowej. W ubiegłym roku na Targach Książki w Krakowie po raz drugi wróciliśmy do tematu Górnego Śląska. Jak się okazało, w spotkaniu wzięło udział wiele osób, nie tylko z województwa śląskiego, które dostrzegają potrzebę rozmowy o regionalności i lokalności. Postanowiliśmy odpowiedzieć na tę istotną potrzebę i zorganizować cykl debat, które pozwolą nam lepiej zrozumieć miejsce, w którym żyjemy.

Panie profesorze, a czy my mieszkańcy różnych zakątków województwa śląskiego jesteśmy w ogóle w stanie, dyskutując o Śląsku, dogadać się ze sobą?
Wierzę w to, że tak. Będziemy się spotykać w Bibliotece Śląskiej, by deliberować, rozważać i roztrząsać najistotniejsze kwestie dla regionu, mając w perspektywie przyszłość województwa śląskiego. Debata będzie momentem oswajania rozmaitych tematów i tworzenia płaszczyzny porozumienia dla różnych punktów widzenia. Ma pomóc nam w zbliżeniu się do prawdy o Górnym Śląsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Biblioteka Śląska zaczyna debaty o naszej śląskości - Dziennik Zachodni