Tomczykiewicz: Węglokoks będzie w 2012 r. gotowy do wejścia...

  Tomczykiewicz: Węglokoks będzie w 2012 r. gotowy do wejścia na giełdę

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  W końcu tego roku katowicki Węglokoks będzie gotowy do wejścia na warszawską giełdę, nie jest jednak pewne, czy uda się przeprowadzić debiut jeszcze przed końcem roku - ocenił wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.
  "Myślę, że Węglokoks powinien być gotowy do wejścia na giełdę na koniec tego roku. Czy uda się zdążyć, aby jeszcze w tym roku stało się to faktem? W tej sprawie trwają intensywne prace między zarządem spółki a ministrem skarbu, który odpowiada za ten proces" - powiedział wiceminister w poniedziałek dziennikarzom w Katowicach.

  Jak poinformował, w poniedziałek przedstawiciele zarządu Węglokoksu spotykają się w tej sprawie z wiceministrem skarbu Pawłem Tamborskim.


  W ubiegłym tygodniu wiceprezes Węglokoksu Wojciech Stępień ocenił, że spółka mogłaby zadebiutować na giełdzie w czwartym kwartale tego roku i zaoferować - według wstępnych szacunków - 20-40 proc. akcji o wartości mniej więcej 500 mln zł.

  Węglokoks jest największym polskim eksporterem węgla. Buduje też wokół siebie grupę kapitałową. W ostatnich miesiącach spółka sfinalizowała m.in. zakup od Kompanii Węglowej Huty Łabędy, Węglozbytu i zakładu przeróbczego Julian. Wkrótce zakończy transakcję kupna Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej.

  Natomiast Kompania Węglowa - jak powiedział Tomczykiewicz - ma być gotowa do wprowadzenia na giełdę w 2014 r. "W tej spółce jest jeszcze wiele spraw do uporządkowania. Trzeba pamiętać, że ten obiecujący zysk (ponad 500 mln zł - PAP) w ubiegłym roku pojawił się po raz pierwszy" - przypomniał wiceminister.

  Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia ponad 60 tys. osób w 15 kopalniach.

  Katowicki Holding Węglowy - jak mówił Tomczykiewicz - najpierw musi uporać się z uzdrowieniem finansów oraz zapewnieniem środków na kluczowe dla przyszłości spółki inwestycje. "Holding musi zdecydowanie stanąć na nogi, aby móc myśleć o pójściu na giełdę" - ocenił, oczekując szybkiej finalizacji rozmów KHW z bankami w sprawie emisji obligacji.

  Rząd w ubiegłym tygodniu przyjął do wiadomości "Plan prywatyzacji na lata 2012-2013" przedłożony przez ministra skarbu. Zgodnie z nim prywatyzacji przez GPW będą podlegać spółki górnicze nadzorowane przez ministra gospodarki: Węglokoks, Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Kompania Węglowa; prywatyzacja obejmie także sześć spółek nadzorowanych przez ministra skarbu, w tym kopalnie węgla brunatnego: "Adamów" i "Konin". (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Katastrofa busa na S69 w Przybędzy - fakty, opinie WIDEO i ZDJĘCIA
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  * FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy są kandydaci do rady nadzorczej? jeśli nie, podam swoje dane!

   ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 38

   dajcie znać i zarobić. jestem emerytem ale "pełną" emeryturę w myśl prawa mam dostać dopiero za 6 lat

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama