Ministerstwo Gospodarki liczy na szybką finalizację rozmów...

  Ministerstwo Gospodarki liczy na szybką finalizację rozmów KHW z bankami ws. obligacji

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Ministerstwo Gospodarki liczy na szybkie porozumienie Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) z bankami w sprawie emisji obligacji, z przeznaczeniem na niezbędne inwestycje w tej spółce - poinformował wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.
  KHW od kilku miesięcy negocjuje z bankami zasady emisji wartych ponad 1 mld zł obligacji, z czego ponad dwie trzecie miałoby być zrealizowane jeszcze w tym roku. W ubiegłym tygodniu holding poinformował, że strony wypracowały kompromis w sprawie charakteru obligacji (imienne czy na okaziciela), nie podał szczegółów. Trwają rozmowy m.in. na temat zabezpieczeń i innych regulacji.

  "Czekamy na sfinalizowanie emisji obligacji.
  To jest warunek, aby ta spółka stanęła na nogi i miała środki na inwestycje; bez inwestycji nie ma szans. Oczekujemy tu szybkich rozstrzygnięć, bo czas niestety działa na niekorzyść" - powiedział w poniedziałek wiceminister dziennikarzom w Katowicach.

  W ubiegłym tygodniu przedstawiciele KHW przewidywali, że porozumienie z bankami jest możliwe do połowy kwietnia, a emisja pierwszej części obligacji - w połowie roku. Wiceminister Tomczykiewicz ocenił, że w najbliższym czasie będzie "ostatni dzwonek" na porozumienie z bankami i uruchomienie emisji obligacji.

  Tomczykiewicz przypomniał, że w związku z koniecznością wyłączenia z eksploatacji dwóch ścian wydobywczych w KHW (z uwagi na zagrożenie pożarowe), firma ma kłopoty techniczne. Nie chciał jednak oceniać, jak wpłynie to na wyniki holdingu za pierwszy kwartał tego roku. Z pewnością - jak podał wcześniej KHW - nastąpi zauważalny ubytek wydobycia węgla w stosunku do planu.

  Kłopoty dotknęły przede wszystkim katowicką część kopalni Wujek; obecnie zarząd KHW analizuje różne warianty przyszłości tego zakładu. "Będziemy analizować to, co się dzieje (...). Przyszłość Wujka musi wypływać z analiz oraz rozmów wewnątrz firmy, ponieważ są to poważne decyzje" - powiedział wiceminister.

  Tomczykiewicz zdementował pogłoski, jakoby były prowadzone rozmowy KHW z międzynarodowym koncernem NWR, który miałby być zainteresowany współpracą kapitałową z holdingiem.

  Według Tomczykiewicza wyniki wszystkich spółek węglowych za pierwszy kwartał 2012 r. są dobre; wstępne wyniki mają być znane po świętach wielkanocnych. Pytany o skwitowanie pracy zarządów spółek węglowych za ubiegły rok wiceminister odpowiedział, że będą to decyzje rad nadzorczych spółek - adekwatne do dokonań zarządów.

  Katowicki Holding Węglowy należy do trzech największych polskich spółek węglowych. W ubiegłym roku jego kopalnie wydobyły 12,6 mln ton węgla. W końcu ubiegłego roku holding zatrudniał niespełna 19 tys. osób.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Katastrofa busa na S69 w Przybędzy - fakty, opinie WIDEO i ZDJĘCIA
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  * FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama