Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tomczykiewicz: Wyniki spisu mogą przeszkodzić śląskiej godce

Agata Pustułka
Tomasz Tomczykiewicz
Tomasz Tomczykiewicz Dziennik Zachodni
Kto się boi Śląska i Ślązaków i co z tego wynika? Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej posłów Tomasza Tomczykiewicza i Marka Plury padły kontrowersyjne wypowiedzi dotyczące walki o uznanie języka śląskiego. CZYTAJCIE

ZOBACZ PROJEKT USTAWY ZŁOŻONY PRZEZ POSŁA PLURĘ

- Obawa przed Ślązakami, przed tożsamością śląską, jest bardzo duża i paradoksalnie wyniki spisu mogą nam utrudnić prace nad uznaniem języka śląskiego za język regionalny, ale będziemy robić wszystko, by tak się nie stało i przekonać do naszych racji - powiedział w Katowicach podczas konferencji prasowej Tomasz Tomczykiewicz, szef śląskiej PO.

Zdaniem Tomczykiewicza posłowie muszą przekonać sejmową większość, by nie obawiano się tej inicjatywy, zaś w Ślązakach nie widziano separatystów. - Ślązak to Polak, który służy całej Polsce i całemu narodowi. Poparcie dla języka nie będzie wspierało przecież secesji regionu - dodał Tomczykiewicz.

Poseł Marek Plura podkreślił, że pojęcie języka regionalnego to pojęcie czysto prawne, a nie językoznawcze. - Będziemy przekonywać do naszych racji, tłumaczyć sens tej ustawy, zachęcać do poparcia - powiedział Plura. - Trzeba ratować śląszczyznę od rozpłynięcia się we współczesnej masowej polszczyźnie, czy też wręcz w jakimś europejskim języku, który nam na co dzień towarzyszy.

Pod ustawą o śląskim języku regionalnym podpisało się 65 parlamentarzystów, choć jak mówi Plura chętnych było więcej. Tomczykiewicz podkreślił, że poparcie dla śląszczyzny zadeklarowała m.in. minister ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Wnioskodawcy proponują, by śląski był drugim, po kaszubskim, językiem regionalnym w Polsce. Dzięki prawnej ochronie możliwa będzie m.in. edukacja w języku regionalnym (od przedszkola aż po wyższe studia), wsparcie naukowców i organizacji pozarządowych badających i pielęgnujących śląską mowę oraz podwójne nazwy miejscowości, ulic i obiektów geograficznych tam, gdzie co najmniej 20 proc. mieszkańców gminy mówi po śląsku. PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!