Libiąż: na wielkiej hałdzie powstanie stacja narciarska

  Libiąż: na wielkiej hałdzie powstanie stacja narciarska

  Magdalena Balicka

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Mieszkańcy libiąskch Szyjek mają dość hałdy. Pył wdziera im się przez szczeliny w oknach do domów i samochodów

  Mieszkańcy libiąskch Szyjek mają dość hałdy. Pył wdziera im się przez szczeliny w oknach do domów i samochodów ©Magdalena Balicka

  Południowy Koncern Węglowy z libiąską kopalnią Janina zamierzają już w przyszłym roku rozpocząć rekultywację gigantycznej hałdy, która od przeszło dwudziestu lat zatruwa życie mieszkańców libiąskiego osiedla Szyjki. Góra pokopalnianych odpadów ma zamienić się w tętniący życiem teren rekreacyjny ze ścieżkami rowerowymi i stokiem narciarskim.
  Mieszkańcy libiąskch Szyjek mają dość hałdy. Pył wdziera im się przez szczeliny w oknach do domów i samochodów

  Mieszkańcy libiąskch Szyjek mają dość hałdy. Pył wdziera im się przez szczeliny w oknach do domów i samochodów ©Magdalena Balicka

  Czytaj też: Andrychów walczy o obwodnicę. Bez niej utonie w korkach


  Mieszkańcy ul. Dąbrowskiego w Libiążu i okolicznych domów nie mogą uwierzyć, że ich koszmar się skończy. Skarżą się, że przez hałdę schną drzewka owocowe, a ze studni od lat nikt nie czerpie wody, bo płynie w nich żur. Do tego ciągły huk nie daje spać po nocach, a pył zatyka płuca.

  To ma się już wkrótce zmienić. W połowie przyszłego roku kończy się bowiem miejsce na składowisku pokopalnianych odpadów. Zakład musi więc szukać innych rozwiązań. Planuje przerabiać odpady na kruszywa, by wykorzystać je potem w budownictwie drogowym. Mówi też o rekultywacji hałdy.

  Krzysztof Paw z wydziału ochrony środowiska zakładu górniczego Janina przypomina, że kopalnia zainwestowała już w zagospodarowanie około siedmiu hektarów góry od strony północno-zachodniej. - Do odnowy pozostało nam jeszcze co najmniej dwa razy tyle - przyznaje Paw. Ma jednak świetny pomysł na zrekultywowanie tego terenu. Góra zamiast udręką może stać się miejscem odpoczynku i relaksu. Wystarczy zamienić ją w zielony tor rowerowy z ławeczkami, które w lecie przyciągną młodych i starszych. W zimie natomiast na górze może powstać stok narciarski, jedyny taki w okolicy. - Podobny pomysł zrealizowała już kopalnia w Bieruniu i na Suchej Górze w Bytomiu - zauważa Paw.

  Beata Wróbel, rzeczniczka Południowego Koncernu Węglowego przyznaje, że jest już nawet wstępna wizualizacja rekultywacji hałdy na Szyjkach. - Koncern od kilku lat poszukuje nowych, alternatywnych kierunków zagospodarowania odpadów - tłumaczy rzeczniczka Wróbel. Plan jest taki, by hałdę obłożyć humusem (próchnicą) i obsiać trawą. Olbrzymia góra miałaby zamienić się w kilka wzgórz, ale już przeznaczonych pod rekreację. - Rozpoczęcie pierwszego etapu budowy obiektów sportowo-rekreacyjnych zaplanowano na początek 2013 roku - zdradza Beata Wróbel, rzeczniczka PKW SA.

  Andrzej Olszowski, libiąski radny, który mieszka w cieniu hałdy od 22 lat, z niedowierzaniem przysłuchuje się zapewnieniom kopalni. - Dopóki nie zobaczę harmonogramu prac i dokładnych wyliczeń finansowych, jakie Janina zamierza zainwestować w rekultywację, nie uwierzę - twierdzi Olszowski.

  Na razie idzie za ciosem i właśnie przygotowuje interpelację do gminy z prośbą, by zbadała, czy spożywanie owoców i warzyw rosnących przy hałdzie nie jest szkodliwe dla zdrowia.

  Trwa plebiscyt "Superpies, Superkot!". Zgłoś swojego zwierzaka i zgarnij dla niego nagrody!

  Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama