Folwark wicemarszałka?

  Folwark wicemarszałka?

  Aldona Minorczyk-Cichy, Marianna Lach

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W ośrodku Beskidek w Gilowicach we wrześniu przez dwa dni na koszt podatników szkoliło się 40 pracowników urzędów pracy. Ten kompleks wypoczynkowy na Żywiecczyźnie jest własnością Wojciecha Ormańca, syna Mariana Ormańca, wicemarszałka śląskiego i szefa tutejszego PSL-u. Smaczku sprawie dodaje fakt, że Marian Ormaniec jako wicemarszałek sprawuje nadzór nad Wojewódzkim Urzędem Pracy.
  Ormaniec nie widzi w sprawie nic niestosownego: - Nie wiem kogo w swojej firmie szkoli mój syn - mówi.

  Innego zdania jest jego przełożony marszałek Bogusław Śmigielski.
  - Wiadomość o szkoleniu w Beskidku jest dla mnie dużym zaskoczeniem. I choć postępowanie to nie było bezprawne, uważam, że wykorzystywanie stanowiska do takich działań jest nieetyczne i nie jest przeze mnie akceptowane - mówi Śmigielski. Wyjaśnień zażąda od Ormańca i Przemysława Koperskiego, dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Nie może dochodzić w przyszłości do podobnych incydentów - podkreśla Śmigielski.

  Organizatorem wrześniowych zajęć była krakowska Akademia Szkoleń i Kompetencji.
  Nigdy wcześniej niczego w Gilowicach nie organizowała i jak zapowiada - nigdy więcej nie zorganizuje. Dlaczego? Ze względu na fatalne warunki lokalowe. Jak nas poinformowano: ośrodek Beskidek został wybrany na wyraźne życzenie katowickiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Skontaktowaliśmy się z jedną z uczestniczek szkolenia.

  - Merytorycznie było w porządku. Natomiast warunki, w jakich nas zakwaterowano - skandaliczne. Sale wykładowe i pokoje nie były ogrzewane. W pokojach stały piętrowe łóżka. Nie było ciepłej wody, a na posiłki musiałyśmy chodzić do innego budynku - podkreśla urzędniczka. Aleksandra Skalec, rzecznik WUP, twierdzi, że wybór nie miał nic wspólnego z osobą wicemarszałka Ormańca. - Beskidek był po prostu najtańszy na Podbeskidziu Żywieckim - mówi rzeczniczka i przyznaje, że warunki, które zaoferował ośrodek nie były do końca zgodne z oczekiwaniami.

  O problemach z wicemarszałkiem szafującym posadami już miesiąc temu wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi doniosła grupa śląskich działaczy ludowych. Odpowiedzi w tej sprawie nadal nie ma, choć jak nas zapewniał Robert Matejuk, rzecznik partii, sprawa miała być wnikliwie rozpatrzona w... najbliższym czasie. Dlaczego dopiero teraz? Bo przed miesiącem PSL-em wstrząsnęły afery w całym kraju. TVN pokazało nepotyzm m.in. w Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy. Wystarczył jeden telefon reportera, by załatwić pracę rzekomemu działaczowi PSL. Wcześniej stanowisko prezesa KRUS stracił Roman Kwaśnicki. Powód? Zatrudnianie rodzin i znajomych, zlecanie prac i podpisywanie umów, których celem było wyciągnięcie pieniędzy z państwowej kasy.

  Z podobnymi przypadkami - zdaniem zbuntowanych ludowców, którzy napisali do Pawlaka - mieliśmy do czynienia na Śląsku. Jedyny efekt tego buntu to póki co wyrzucenie w niedzielę z zarządu wojewódzkiego partii pięciu osób: Zygmunta Wilka, Jana Szmydke, Alojzego Gąsiorczyka, Jana Kierasa i Rudolfa Kołodziejczyka. To te osoby były w grupie "zbuntowanych". Twierdzą, że Ormaniec się na nich mści za to, że nie chcieli tolerować nieprawidłowości w partii. Oskarżył ich o zorganizowanie puczu, nagłośnienie sprawy w mediach i szkodzenie wizerunkowi partii.

  - Ta decyzja jest nieważna, bo niezgodna ze statutem. Nas powołały zarządy powiatowe. Przed głosowaniem nad naszym usunięciem konieczne było zasięgnięcie opinii w powiatach. Tego nie zrobiono. Jak tylko otrzymany decyzje na piśmie, odwołamy się od niej. Skrzywdzono zasłużone dla partii osoby - irytuje się Zygmunt Wilk. Marian Ormaniec zapewnia jednak, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ormaniec, równy chłop....

   gorol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   Jak widać, facjata nie skażona intelektem. Cóż ten gostek wyrobił sobie "układ" i wygrywa wybory. Jest interesowny, to i da innym zarobić. A i wypić lubi. Chłopska natura....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ależ

   RA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

   Ów jegomość zowiący się Marian Ormaniec nie od dziś jest szarą eminencją w PSL.
   To, co można przeczytać powyżej, nie jest bynajmniej pierwszą aferą tego typu.
   Pan Marian miał już niegdyś problemy...rozwiń całość

   Ów jegomość zowiący się Marian Ormaniec nie od dziś jest szarą eminencją w PSL.
   To, co można przeczytać powyżej, nie jest bynajmniej pierwszą aferą tego typu.
   Pan Marian miał już niegdyś problemy z nielegalnym zatrudnianiem obcokrajowców (bodaj Ukraińców?) w swoim prywatnym przedsiębiorstwie, jak również niewyjaśnione do dziś dość liczne nadużycia, jakich miał się dopuścić w Urzędzie Wojewódzkim, który to urząd pan Marian O. okupuje swoją osobą do dziś - z tym, że jak ostatnio widać, owego seniora rodu Ormańców zaczyna "wspierać" jego syn.
   Sam p. Pawlak powiedział niedawno, że dobrze jest, jak syn idzie w ślady ojca, co jak widać p. Ormańcowie mocno "wzięli" sobie do serca.
   Co zaś, do powyższej kolejnej afery, to myślę, że cała ta sprawa po raz kolejny "rozejdzie się po kościach", bo jak się ma od lat takie znajomości w PSL-u, jakie ma p. Marian O., to cała reszta z tym naszym prawem na czele wygląda niczym kiepski komiks.
   Tam więc nie irytujmy się nadto, gdyż jak uważam, pan Marian O. jeszcze być może nieraz pokaże nam swoją uczciwość i prawość.

   Zastanawia mnie jeszcze tylko jedna sprawa w powyższym zajściu, z którego biorą się poniższe moje dwa pytania.

   O co tu tak naprawdę chodzi?:

   - o kolejny przekręt powyższego ?
   - czy o owe niewygody na które zostali narażeni urzędnicy rzeczonego powyżej urzędu?...

   Przy okazji wiemy już, że nie warto odwiedzać ośrodka o wdzięcznej nazwie "Beskidek", bo jest to raczej obiekt przeznaczony bardziej dla członków klubu "Mors" (brak ciepłej wody) i ludzi, którzy posiadają na przykład aktualne uprawnienia do spania na wysokościach (piętrowe łóżka), a nie dla delikatnych urzędników, i to na dodatek szczebla wojewódzkiego.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentarz do postępowania p.Ormańca

   radny Sejmiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

   od ponad 20 lat obserwuję jako mieszkaniec podczęstochowskiej wsi "działania ludowców" i z nielicznymi wyjątkami mam tego szczerze dosyć. Beszczelność wodza PSL w woj. Śląskim świadczy niestety o...rozwiń całość

   od ponad 20 lat obserwuję jako mieszkaniec podczęstochowskiej wsi "działania ludowców" i z nielicznymi wyjątkami mam tego szczerze dosyć. Beszczelność wodza PSL w woj. Śląskim świadczy niestety o całej partii. Demokracja w PSL jest na prawach buszu - wykończyć przeciwnika zanim on cię wykończy, a jak dorwałeś się do koryta to jestem pan i basta bo za chwilę i tak dostanę kopniaka od wyborców. Naiwni buntownicy napisali skargę do szefa PSL Pawlaka jak by nie wiedzieli co sam przez ostatnie lata wyczyniał. Pan Ormaniec dostanie jeszcze pochwałę byle tylko sypnął kasą na wybory a z pensji marszałka leci co miesiąc okrągła sumka. Jak się dorzuci transfer zysków ze szkolenia w prywatnym ośrodku syna marszałka, to będzie otwierał listę do europarlamentu.
   Redaktorom gazety podpowiadam, że takich działaczy-szkodników PSL jest sporo więcej.
   Zadziwia mnie marszałek Śmigielski. Niby krytykuje kolegę ale w ciemno już wie (ciekawe skąd bo kontroli nie zarządził) że szkolenie odbyło się zgodnie z prawem. Podsumowują zarząd województwa dzieli ponad miliard złotych. Jeśli PO sprawie utrze łeb będzie to znaczyło że sami mają brudne sprawy na sumieniu. Były radny sejmiku.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama