Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek u luteran na Śląsku Cieszyńskim

Redakcja
Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w roku liturgicznym dla chrześcijan z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka ponad połowa polskich luteran, wierni wezmą udział w podniosłych nabożeństwach połączonych z komunią.

"Wielki Piątek jest ważny ze względu na luterańską teologię krzyża. Jezus umiera za grzechy każdego człowieka. Bez tej ofiary chrześcijaństwo traci sens. Podobnie jak bez zmartwychwstania, które wspominamy w Niedzielę Wielkanocną. Śmierć Jezusa i zbliżenie Boga do człowieka, które następuje w krzyżu, sprawia jednak, że Wielki Piątek jest w centrum; dlatego to święto jest tak ważne" - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Kościoła luterańskiego ksiądz Wojciech Pracki.

W luterańskich świątyniach odprawiane są w Wielki Piątek dwa nabożeństwa. Wierni będą wspominać zawarte przez śmierć Chrystusa na krzyżu przymierze pomiędzy Bogiem i człowiekiem. Podczas nich wierni wysłuchają wyjątków z historii męki i śmierci Zbawiciela. Czytana lub śpiewana będzie "Improperia" ("Ludu mój, cóżem ci uczynił?") oraz "Trishagion" ("Święty Boże, Święty Mocny").

Do tradycji ewangelickiej należy gremialne i rodzinne - w powadze, ciszy i skupieniu - przystępowanie w tym dniu do komunii, która udzielana jest pod postacią chleba i wina.

W nabożeństwach wielkopiątkowych uczestniczy szczególnie dużo wiernych; kościoły są pełne. Na nabożeństwa nie wezwały ich dzwony, które w Wielki Czwartek, po nabożeństwie odprawianym na pamiątkę ustanowienia sakramentów świętych, zamilkły aż do Niedzieli Zmartwychwstania. W niektórych kościołach zamilkną także organy, a pieśni śpiewane będą a capella. Liturgia będzie żałobna. Na ołtarzu i kazalnicy dominuje czerń, symbol śmierci i żałoby. Krzyż ołtarzowy jest na znak żałoby przesłonięty kirem.

W kościołach zbierana będzie ofiara wielkopostna na działalność diakonijną. W Wielki Piątek luteranie poszczą.

Wielki Piątek jest dla luteran dniem ustawowo wolnym od pracy. "Na Śląsku Cieszyńskim, gdzie odsetek ewangelików w społeczeństwie jest większy, wierni dość często nie przychodzą do pracy. W diasporze często zwycięża obawa o pracę. Luteranie znacznie rzadziej korzystają z tego przywileju" - powiedział ksiądz Pracki.

W Polsce żyje około 74 tys. luteran, z czego około połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce. Na świecie jest ponad 70 mln luteran. (PAP)

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*Katastrofa busa na S69 w Przybędzy - fakty, opinie WIDEO i ZDJĘCIA
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
* FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!