Wielki Piątek u luteran na Śląsku Cieszyńskim

  Wielki Piątek u luteran na Śląsku Cieszyńskim

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w roku liturgicznym dla chrześcijan z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka ponad połowa polskich luteran, wierni wezmą udział w podniosłych nabożeństwach połączonych z komunią.
  "Wielki Piątek jest ważny ze względu na luterańską teologię krzyża. Jezus umiera za grzechy każdego człowieka. Bez tej ofiary chrześcijaństwo traci sens. Podobnie jak bez zmartwychwstania, które wspominamy w Niedzielę Wielkanocną. Śmierć Jezusa i zbliżenie Boga do człowieka, które następuje w krzyżu, sprawia jednak, że Wielki Piątek jest w centrum; dlatego to święto jest tak ważne" - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Kościoła luterańskiego ksiądz Wojciech Pracki.


  W luterańskich świątyniach odprawiane są w Wielki Piątek dwa nabożeństwa. Wierni będą wspominać zawarte przez śmierć Chrystusa na krzyżu przymierze pomiędzy Bogiem i człowiekiem. Podczas nich wierni wysłuchają wyjątków z historii męki i śmierci Zbawiciela. Czytana lub śpiewana będzie "Improperia" ("Ludu mój, cóżem ci uczynił?") oraz "Trishagion" ("Święty Boże, Święty Mocny").

  Do tradycji ewangelickiej należy gremialne i rodzinne - w powadze, ciszy i skupieniu - przystępowanie w tym dniu do komunii, która udzielana jest pod postacią chleba i wina.

  W nabożeństwach wielkopiątkowych uczestniczy szczególnie dużo wiernych; kościoły są pełne. Na nabożeństwa nie wezwały ich dzwony, które w Wielki Czwartek, po nabożeństwie odprawianym na pamiątkę ustanowienia sakramentów świętych, zamilkły aż do Niedzieli Zmartwychwstania. W niektórych kościołach zamilkną także organy, a pieśni śpiewane będą a capella. Liturgia będzie żałobna. Na ołtarzu i kazalnicy dominuje czerń, symbol śmierci i żałoby. Krzyż ołtarzowy jest na znak żałoby przesłonięty kirem.

  W kościołach zbierana będzie ofiara wielkopostna na działalność diakonijną. W Wielki Piątek luteranie poszczą.

  Wielki Piątek jest dla luteran dniem ustawowo wolnym od pracy. "Na Śląsku Cieszyńskim, gdzie odsetek ewangelików w społeczeństwie jest większy, wierni dość często nie przychodzą do pracy. W diasporze często zwycięża obawa o pracę. Luteranie znacznie rzadziej korzystają z tego przywileju" - powiedział ksiądz Pracki.

  W Polsce żyje około 74 tys. luteran, z czego około połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce. Na świecie jest ponad 70 mln luteran. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Katastrofa busa na S69 w Przybędzy - fakty, opinie WIDEO i ZDJĘCIA
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  * FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama