Załoga Huty Batory chce podjęcia rozmów ws. zażegnania...

  Załoga Huty Batory chce podjęcia rozmów ws. zażegnania protestu

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Przedstawiciele protestującej załogi Huty Batory w Chorzowie poprosili zarządy Huty i jej właściciela o rozmowy. W sprawę włączył się wicewojewoda śląski. Być może po świętach trafi ona na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.
  W ramach nielegalnego protestu w Hucie Batory ok. 350 pracowników w poniedziałek rano nie wznowiło produkcji. Załoga strajkuje przeciw działaniom restrukturyzacyjnym zarządu zakładu mimo niewyczerpania procedur sporu zbiorowego. Właściciel Huty - kontrolowana przez Romana Karkosika giełdowa spółka Alchemia - w czwartek zadeklarował gotowość do rozmów.

  W piątek rano przedstawiciele strajkujących przekazali zarządowi Huty i Alchemii pismo z prośbą o spotkanie, które miałoby się odbyć jeszcze wczesnym popołudniem. Protestujący napisali, że proszą o spotkanie "w celu podjęcia rozmów i zażegnania protestu".

  Jeszcze przed południem z protestującymi miał się spotkać wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa. Rano trafiło do niego pismo szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza z wnioskiem o zwołanie w sprawie konfliktu w Hucie posiedzenia prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS). Komisja to regionalny odpowiednik Komisji Trójstronnej.

  Na razie nie wiadomo, czy sprawa trafi na forum WKDS. Jak przekazała Katarzyna Kuczyńska ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, o ile protest nie zakończy się, wicewojewoda tuż po świętach będzie chciał się spotkać z przedstawicielami Huty lub Alchemii. Na tej podstawie zapadnie decyzja co do dalszego dialogu.

  W piątek o podjęcie rozmów z protestującymi zaapelowała również do właściciela Huty Federacja Związków Zawodowych Kadra XXI.

  W przesłanym w czwartek po południu oświadczeniu prezes Alchemii Karina Wściubiak-Hankó napisała m.in., że "zarząd spółki robi wszystko co w jego mocy, by doprowadzić do zakończenia konfliktu i deklaruje gotowość do dalszych rozmów z umocowanymi osobami reprezentującymi załogę".

  Prezes ostrzegła pracowników przed ryzykiem zamknięcia zakładu w razie przedłużania się protestu. Podkreśliła jednocześnie, że właściciel stara się, by Huta Batory przetrwała na trudnym rynku. Nie ogranicza się przy tym do cięcia kosztów - szuka również nowych możliwości sprzedaży

  Protestujący pracownicy Huty Batory żądają przywrócenia układu zbiorowego pracy, wstrzymania zwolnień grupowych, a także przywrócenia umów o pracę dawnym pracownikom huty, zatrudnionym obecnie w agencji pracy tymczasowej. Pośredniczyć w rozwiązaniu sporu próbowały już władze Chorzowa, wsparcie dla protestujących deklarowali m.in. chorzowscy kibice i przedstawiciele związków.

  Grupa kapitałowa Alchemia obejmuje: Hutę Batory, Rurexpol, Walcownię Rur Andrzej, Hutę Bankową, Kuźnię Batory i Laboratorium Badań Batory. W ub. roku grupa wypracowała 118,4 mln zł zysku netto przy przychodach sięgających 1 mld 155 mln zł.

  Huta Batory produkuje różne gatunki stali, w tym stal węglową, stopową i żaroodporną m.in. w postaci tzw. wlewek. Ma w asortymencie rury bezszwowe, m.in. przewodowe, konstrukcyjne, okrętowe oraz kotłowe. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama