Jolanta Fraszyńska wraca do Mysłowic: Na Słupnej miałam...

  Jolanta Fraszyńska wraca do Mysłowic: Na Słupnej miałam swoje Saint-Tropez

  Ola Szatan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jolanta Fraszyńska: Romantyczny powrót do Mysłowic
  1/16
  przejdź do galerii

  Jolanta Fraszyńska: Romantyczny powrót do Mysłowic ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Ale napiszesz, że było ekstremalnie? - pyta żartobliwie Jolanta Fraszyńska. - Ma się rozumieć! - odpowiadam od razu. Bo kto mógłby przypuszczać, że wybierając się na spacer po jej rodzinnych Mysłowicach będziemy wspinać się po pagórkach, chodzić po torach i skakać przez płoty, a między tym snuć wspomnienia z czasów dzieciństwa. Pisze Ola Szatan
  Jolanta Fraszyńska od lat uznawana jest za jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. 154 centymetry talentu, uroku osobistego, ale i nieprawdopodobnej energii, którą mogłaby obdzielić pół wojska.

  Na nasze spotkanie przyszła z solidnym planem ułożonym w głowie. A zaczęło się pod kościołem w Mysłowicach-Brzęczkowicach. - Jak byłam młodą osobą, to były dwa miejsca skupiające młodych ludzi. Kościół oaza i harcerstwo.
  Bardzo mocno identyfikowałam się najpierw z przesłaniem Dzieci Maryi, potem z oazą - opowiada, gdy ruszamy w stronę cmentarza. Tu pochowani są babcia i dziadek. - Dziadek był fryzjerem, miał na Słupnej jedyny zakład fryzjerski. Taki ze starymi suszarkami - opowiada Jola, gdy przystajemy na moment obok kapliczki przy nekropolii. - Szkoda, że nikt się o to nie troszczy. Kapliczka jest zaniedbana. Ja jestem urodzoną estetką i dobrą gospodynią. Wokół siebie lubię porządek. Skandalem są takie graffiti jak tutaj widać na tej kapliczce - podkreśla aktorka.

  ZOBACZ WIDEO ze spaceru Jolanty Fraszyńskiej po Mysłowicach

  Zając na Wielkanoc


  Kierujemy się na "Bismarck", jedno z charakterystycznych miejsc Mysłowic. Przed nami wielka przestrzeń. Po lewej stronie mijamy poniemieckie bunkry, wokół nas stare dęby, pomnik przyrody. Tylko spokój, nic się dzieje. Nie na długo... - Patrzcie, jaki duży zając!!! - przerywa ciszę radosny okrzyk Joli Fraszyńskiej. W dzieciństwie często tutaj spotykała biegające zwierzęta? - Przyznam szczerze, że taki okaz zobaczyłam dzisiaj po raz pierwszy. Musiałam 44 lata czekać, żeby na "Bismarcku" objawił mi się zając - śmieje się Jola. - Ale to już na pewno jest ten świąteczny - dodaje. Pokonujemy pagórek, wspinaczki jednak nie koniec, bo kolejnym przystankiem jest most i tory kolejowe. - A pod nami płynie Czarna Przemsza. Na dole z boku jest też Trójkąt Trzech Cesarzy. Też ważne miejsce, bo tu była granica zaboru pruskiego, ruskiego i austriackiego - mówi Jola.

  Gwiazdy z woj. śląskiego podbijają Polskę ZOBACZ

  Gdzie teraz? - Tam na górze jest jakiś płot i powinna być już ulica - dochodzimy do słusznego przekonania, że za płotem czekają nas mniej ekstremalne doznania i równe podłoże. Zostawiamy za sobą kolejne wzniesienie, jeszcze szybki przeskok przez (na szczęście nieduży) płot i naszym oczom ukazuje się... żłobek. - To jest Dom Małego Dziecka w dzielnicy Słupna. Moja mama tu przychodziła, a wcześniej dziadek i hurtowo obcinali dzieciom włoski - wspomina aktorka.

  Mogła iść do przedszkola


  Ruszamy dalej, idąc pod mostem w stronę ulicy Portowej, gdzie mieszkała nasza bohaterka. Ale wcześniej trafiamy do jej przedszkola nr 7. - Z tyłu były górki, gdzie jeździło się na sankach - oprowadza wokół budynku. Okazuje się, że nasza wizyta wzbudziła zainteresowanie zarówno dzieci, jak i pracowników. Na spotkanie wychodzi Beata Żuk, wychowawczyni maluchów, a jednocześnie... koleżanka Jolanty Fraszyńskiej. - Chodziłyśmy razem do Studium Wychowania Przedszkolnego - zdradza Beata Żuk. Widać, że także Jola ma znakomity kontakt z dziećmi. - Kiedyś wymyśliłam sobie, że będę zajmowała się dziećmi i uczyła je, w ewentualnych planach pojawiało się kulturoznawstwo, albo psychologia. Ale też w przedszkolu miałam pierwsze występy - mówi.

  6-letnią Jolę zauważyła Jadzia Stogniew, która wzięła ją do zespołu WSS "Społem" Mysłowice. To w tym zespole zaczynała jako solistka. Dziś wspomina: ja taka malutka, a z tyłu chór. Występowałam w muszli koncertowej w Mysłowicach, śpiewałam na trybunie podczas pochodów... Jadzia Stogniew jako pierwsza się na mnie poznała - uśmiecha się.

  Dziadek był mistrzem


  Ulica Portowa 15. Jeden ze starych familoków to dom babci i kuzynostwa. Jolanta też tu mieszkała. - Pamiętam, że siadałam na parapecie okna i kiedy jeździła furmanka z kartoflami, to używałam swoich umiejętności dziecięco-aktorskich, wołając "kartoooofle!". I ludzie wychodzili z wiadrami. Już wtedy robiłam ludzi w "balona"- śmieje się aktorka.

  Idziemy w stronę Oświęcimskiej, gdzie był "dom podstawowy" (zanim go zburzyli). Najpierw mieszkali tu dziadkowie, zanim jeszcze się przeprowadzili. I to tutaj był słynny zakład fryzjerski dziadka. - Dziadek uczył fryzjerów, był mistrzem fryzjerstwa, później moja mama robiła to samo. Kiedy zburzyli ten dom, mama dostała taki niewielki zakład na Bończyku w Mysłowicach - zdradza Jola.

  Czas pójść do szkoły. Po lewej stronie na ulicy Stadionowej zaczyna nam się wyłaniać Szkoła Podstawowa nr 7, która kilka lat temu obchodziła jubileusz 100-lecia. Gdy wejdziemy po schodkach, to po prawej stronie była pierwsza klasa, gdzie uczyła się Jola. - Sabina Smalec, moja wychowawczyni, prowadziła tu chór. Harcerze stali, ja w pierwszym rzędzie z nimi, śpiewaliśmy razem. Było super. Ławki były kiedyś drewniane, zielone. Przy wejściu był taki stary piec kaflowy i my wszyscy naraz przy tym piecu się ogrzewaliśmy. W tej sali zagrałam pierwszy spektakl "Czerwony Kapturek".

  Hollywood? Nie marzę


  Niedaleko mieści się Kąpielisko Słupna. - Ważne miejsce. To było moje Saint-Tropez i mój Bałtyk, plaże... I wszystkie wakacje w zasadzie spędzałam w tym miejscu. Wszyscy z klapkami i ręcznikami "zadylali" tu na basen, po jednej stronie pływało się na kajakach, a po drugiej człowiek mógł się kąpać - podkreśla. Mijamy restaurację. - Kiedyś nazywała się "Stadionowa". Moje ciotki, wujkowie chodzili do niej na dancingi. Kiedy byłam dzieckiem, czyli w latach 70., chodziło się tu na frytki, kurczaka i coca-colę. W tamtych czasach to było "coś".

  Jola wie, że na kąpielisku przez kilka lat odbywał się Off Festival. - To, że władze pozwoliły się wynieść imprezie z Mysłowic, jest okropne. Myślę jednak, że epoka zastoju i takiej "zlewki" jest już za nami i miasto dostanie w końcu kogoś, komu zacznie zależeć, by robić coś dla ludzi - mówi. Ostatnim punktem jest słynne Studium Wychowania Przedszkolnego. - Teraz, jak patrzę na ten budynek, to czuję respekt, bo to wymarzona szkoła średnia, do której się dostałam. Przeżywałam tu męki z językiem francuskim i z matmą. Miałam sytuacje podbramkowe - śmieje się. - Tu były konkursy recytatorskie, stąd ze świadectwem maturalnym wyjechałam do szkoły teatralnej we Wrocławiu - opowiada aktorka.

  Z Mysłowic Jolanta Fraszyńska wyruszyła do Wrocławia do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a potem z Wrocławia pojechała do Warszawy. - I chyba tam już zostanę, bo Hollywood generalnie mi się nie marzy - podkreśla.
  Ola Szatan

  Różne wcielenia Jolanty Fraszyńskiej. Jest nie tylko doskonałą aktorką, ale i naprawdę niezłą showmanką


  Serial "Na dobre i na złe" (1999)
  Czy Jola Fraszyńska byłaby dobrym lekarzem? Jak najbardziej. Takie przekonanie miało wielu widzów, którzy śledzili losy Moniki Zybert, jednej z ważniejszych postaci tego serialu.
  Film "Kilerów 2-óch" (1999)
  Wcieliła się w rolę nimfomanki, Aldony "Dony" Lipskiej, która za wszelką cenę chce zaciągnąć Kilera przed ołtarz. Jolanta Fraszyńska pokazała, że jest świetną aktorką komediową.
  Film "Skazany na bluesa" (2005)
  W tym wyjątkowym filmie zagrała rolę Małgorzaty "Goli" Riedel, żony legendarnego lidera Dżemu. Za tę rolę Jolanta otrzymała Złotą Kaczkę, prestiżową filmową nagrodę.
  Serial "Licencja na wychowanie" (2010-11)
  W emitowanym do ubiegłego roku serialu, razem z Dariuszem Wiktorowiczem, jako Roma i Ryszard Barańscy, stworzyli ciekawy, choć dość konserwatywny model rodziny.
  "Taniec z gwiazdami" (2011)
  Jak się okazuje, Jola jest nie tylko wyśmienitą aktorką, ale też merytoryczną i ciepłą jurorką. Udowodniła to w ostatniej edycji tanecznego programu TVN, gdzie zastąpiła Beatę Tyszkiewicz.
  Program "Kocham Cię Polsko" (2012)
  W rozrywkowym show telewizyjnej "Dwójki", który niedawno mogliśmy oglądać, obok Małgorzaty Potockiej Jolanta była najjaśniejszym punktem drużyny dowodzonej przez Kasię Zielińską.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   Mysłowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Z tym wojskiem w przeprowadzonym wywiadzie
   to chyba przesada

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Saint-Tropez ??!

   kristof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 130 / 133

   Nie ma nic romantycznego w tej zaniedbanej dzielnicy. Przez Słupną przepływa rzeka-ściek, cuchnąca na kilometr Przemsza. Przebiega szlak kolejowy do Krakowa po którym z głośnym łoskotem...rozwiń całość

   Nie ma nic romantycznego w tej zaniedbanej dzielnicy. Przez Słupną przepływa rzeka-ściek, cuchnąca na kilometr Przemsza. Przebiega szlak kolejowy do Krakowa po którym z głośnym łoskotem przejeżdżają pociągi. Na ul.Portowej miasto zlokalizowało dom do którego przesiedlana jest miejska biedota nie mogąca płacić czynszu. Dzielnica rozwalających się płotów i murów. Jeszcze tylko właściciele prywatnych posesji utrzymują porządek. Dzieciaki z sierocińca wychowuje głównie ulica.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co tu komentować

   Mysłowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Co wiedzą to przekazują.
   Lepiej by wygladały jakby przelazły przez krzaki
   i w Przemszy się popluskały.
   Pozdrawiam

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lubi trójkącik

   cysorz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 135 / 90

   killerowa nimfomanka :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobrze że

   twb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 117 / 85

   sokistów nie było na torach bo mandacik by wpadł.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama