Na Tysiącleciu to był raj: 3 pokoje, kuchnia i łazienka...

  Na Tysiącleciu to był raj: 3 pokoje, kuchnia i łazienka [ZDJĘCIA]

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Alina i Piotr Muskałowie: z centrów Chorzowa i Katowic na osiedle TysiącleciaZ dachu kamienicy pani Aliny rozpościerał się widok na Teatr Śląski
  1/9
  przejdź do galerii

  Alina i Piotr Muskałowie: z centrów Chorzowa i Katowic na osiedle Tysiąclecia

  Z dachu kamienicy pani Aliny rozpościerał się widok na Teatr Śląski ©Arek Gola

  Jak to jest, gdy z ukochanej kamienicy czy skromnego, ale rodzinnego familoka trzeba przenieść się na największe w regionie blokowisko, katowickie osiedle Tysiąclecia, gdzie dzisiaj w olbrzymich kukurydzach i innych blokach mieszka 23 tysiące ludzi? Nagle w spisie lokatorów w klatce jest prawie 200 nazwisk zamiast kilku znajomych twarzy. A w miejscu opuszczonego domu stoi sklep albo przebiega szybka droga. Nasi bohaterowie stracili "małą ojczyznę". Co zyskali? Zastanawia się Monika Krężel
  Wiele by dały, żeby mieć znów w dowodzie ten adres: Świętochłowice, Szyb Marcina 22. Przed domem pergole dające latem cień, na ławkach łosprawiający sąsiedzi. Eugenia Zarzycka i Stefania Gasiulewicz dzieciństwo i młodość spędziły na Kolonii Marcina w Świętochłowicach, słynnym Martynszachcie, gdzie zawitali filmowcy od Kutza.
  Dzisiaj po 25 kamienicach i kilku domach z ogrodami nie zostało nic. Słychać tylko szum przejeżdżających Drogową Trasą Średnicową samochodów.

  ***
  Kamienica, gdzie mieszkała Alina Muskała, stała w centrum Katowic, przy Mickiewicza 4. Sąsiadowała ze słynnymi delikatesami Borinskiego. Wszystko było na wyciągnięcie ręki - szkoła, hale targowe, optyk, rzeźnik, dworzec autobusowy i kolejowy.
  Dzisiaj adres Mickiewicza 4 ma... Skarbek. Wyglądem wcale nie pasuje do położonych tuż obok odnowionych kamienic. I na pewno nie pachnie w nim tak cudnie, jak u Borinskiego.
  ***
  Skromne, niewysokie kamienice, w których mieszkała Alicja Piec w Siemianowicach Śląskich, jeszcze stoją. Pierwsza przy ul. Jagiellońskiej, druga przy Sobieskiego. To było centrum miasta, pokój z kuchnią z widokiem na Hutę Jedność. Okna trzeba było ciągle pucować. - Mieszkaliśmy tam całą rodziną, moi rodzice i siostra. Zdążyłam tam wyjść za mąż, urodziłam syna. Musieliśmy się pomieścić. Gdy wyprowadzaliśmy się na swoje, zabraliśmy jedynie dziecięce łóżeczko - opowiada nasza bohaterka.
  ***
  Trzy rodziny w latach 60. ubiegłego wieku trafiły na osiedle Tysiąclecia w Katowicach. To największe blokowisko w regionie. Dzisiaj mieszka tam 23 tysiące osób, stoi około 50 gigantycznych bloków. I rosną kolejne.

  Olgierd Łukaszewicz gania po Martynszachcie  Kamienice na Martynszachcie wybudowano pod koniec XIX wieku. Ta Eugenii Zarzyckiej i Stefanii Gasiulewicz miała parter i piętro. - Na dole mieszkała starka i dwóch lokatorów. Na górze pozostali domownicy. Było nas pięć sióstr i brat. Jak wychodziłyśmy za mąż, to jakiś czas mieszkali też tam nasi mężowie, rodziły się dzieci - wspominają siostry. Kamienicę wybudowała ich starka o nietypowym imieniu - Waleska. Z mężem Pawłem na szczęście nie doczekali czasów, gdy Martynszacht został zrównany z ziemią.

  W kamienicach w tych czasach komfortu nie było. Toalety - na zewnątrz, a w korytarzu ausgus, czyli żeliwny zlew. No i potężny ogród, a za nim kawał pola. Sadziło się ziemniaki, pomidory, kapustę, żyto. Sąsiedzi hodowali króliki, kury, gęsi, świnie, a nawet konie. Kwitły róże. Naprzeciw rodzinnej kamienicy stał kamienny krzyż. - Z całej kolonii Martynszacht nic nie zostało, a ten krzyż przetrwał, uratował się. Wywiózł go na furze sąsiad Dyga do innej dzielnicy. Dzisiaj stoi w Lipinach - kiwają głowami siostry.

  Na Martynszachcie było wszystko - sklep spożywczy, piekarnia, rzeźnik, magiel ręczny, świetlica z biblioteką, a nawet przedszkole. Nie było samochodów, wezwany lekarz przychodził do kolonii pieszo, z Orzegowa. Do szkoły i kościoła chodziło się do centrum Lipin. - Kamienic było około 25 - mówi Eugenia Zarzycka. - Mieszkały tam rodziny Wypiórów, Folkmerów, Madejów, była rodzina Budne, Kachel, Janko - wydobywa z pamięci. Mleko woził niejaki Sternisko. Jego koń miał dzwonki, których dźwięk rozlegał się po okolicy. Rodzina Janko prowadziła piekarnię.
  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ufffffff

   Norbert M., Wodzislaw sl. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 98 / 114

   Zarzycka, Gasiulewicz, ............. - no comment (finis Silesiae!)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorolstvu vszandy "dobrze"?

   Bele rynce mjały frei. :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 98 / 110


   Schlesierům tesno za svojym platzym, zogrůdkym, familokym a hlywikym.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk....

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 103

   a potem się nazjeżdżało bydło kozoj.ców z keleckiego....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Scyzorykami" zwane.

   Yno trzoski uostawjůły po śia. :-( (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 99 / 104


   I napoczli sve "kůńiki" ćosać. :-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama