1000 ofiar stalkingu i Kasia Tusk

  1000 ofiar stalkingu i Kasia Tusk

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podejrzany o nękanie Katarzyny Tusk stalker został zatrzymany, przesłuchany przez policję i wypuszczony do domu. To Łukasz P., 48-letni syn znanego kompozytora. Sprawę bada prokuratura.
  Kasia Tusk złożyła zawiadomienie o nękaniu jej. Okazało się, że jej prześladowcą jest syn znanego kompozytora.

  Kasia Tusk złożyła zawiadomienie o nękaniu jej. Okazało się, że jej prześladowcą jest syn znanego kompozytora. ©Andrzej Wiktor

  Postępowanie w tej sprawie Komenda Miejska Policji w Sopocie wszczęła w ubiegłym tygodniu. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na stalkingu, zgłosiła Katarzyna Tusk. Także ona wskazała osobę mającą ją nękać, jak poinformowała śledczych, przez "jeden lub dwa dni". Mężczyznę przesłuchano w charakterze świadka w środę, na razie nie przedstawiono mu zarzutów.

  Stalking to przestępstwo w Kodeksie karnym nowe, co nie znaczy, że niepopełniane od lat. Do ubiegłego roku nie było jednak przepisów dotyczących tego problemu. W lutym 2011 r. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, wprowadzając do niego definicję "stalkingu".
  To uporczywe nękanie i dręczenie m.in. SMS-ami, mejlami, telefonami czy listami, także w pracy czy w miejscu zamieszkania. To także tzw. kradzież tożsamości, czyli podszycie się pod ofiarę, czy stworzenie jej fikcyjnego profilu na portalach społecznościo-wych oraz np. wręczanie lub przesyłanie ofierze niechcianych kwiatów czy prezentów, podsłu- chiwanie jej albo nagrywanie. Lista czynów kwalifikowanych jako stalking jest długa. Za ich popełnienie grozi kara do trzech lat więzienia, a w przypadku, gdy ofiara stalkera spróbuje w efekcie jego działań popełnić samobójstwo, nawet 10 lat.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  Wstrząsające zeznania kobiety, która padła ofiarą stalkingu
  Stalkerzy nie są już bezkarni
  Pierwsza sprawa o stalking w Częstochowie POZNAJ SZCZEGÓŁY


  Stalking jest karany i ścigany na wniosek ofiary od czerwca 2011.

  - To dosyć świeża rzecz - komentuje sędzia Krzysztof Zawała, rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach. Świeża o tyle, że nękanie staje się coraz bardziej powszechne. - Wraz z rozwojem nowych mediów, ułatwiają to SMS-y i mejle. Z drugiej jednak strony każde takie działanie elektroniczne pozostawia swój ślad i przy użyciu odpowiednich technik można je odtworzyć - dodaje Zawała.

  Jak szacuje Komenda Główna Policji, od wejścia w życia przepisów ws. stalkingu do lutego 2012 r. złożono w całym kraju ponad tysiąc zawiadomień od osób, które czują się ofiarami tego przestępstwa. Ile było osób nękanych, zanim definicja stalkingu w Kodeksie się pojawiła? Nie wiadomo - wcześniej statystyk nie prowadzono. Ale od ubiegłego roku takich spraw nie brakuje na Śląsku.

  - Informujemy o tym, czym jest stalking m.in. na naszej stronie, więc świadomość społeczeństwa rośnie - mówi Marek Wręczycki z biura prasowego śląskiej policji. Główny motyw nękania: nieodwzajemniona miłość. - Sprawy z podtekstem uczuciowym wiodą prym - przyznaje Wręczycki.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   2014

   GALL ANONIM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 57

   i tak w 2014 melduja się u Tuska i już mom prawa właściciela, bo byda zameldowany na słowo bez jego zgody. A jak bydzie fikoł to dostanie po ryju i bydzie mioł stalking w imie jego prawa co uchwalił.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tuskwa

   wot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 60

   Wszystko co złe w polsce to przez tą ryżą kaszubską tuskwę.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ->

   Mr. Normalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 52

   I co pisowski kmiocie? Ulżyło ci?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HA

   kalinka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 47

   KON BY SIE USMIAL::::

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama