Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euro 2012: Strefy kibica będą jeździć po Polsce. Czy przyjadą do nas?

MIW
Bartek Kosiński
Piłka nożna nas już nie interesuje. A przynajmniej nie interesuje tak wielu z nas, by dla tej grupy warto było w dobie powszechnego zaciskania pasa drenować miejskie budżety. Dlatego podczas Euro 2012 kibicom w śląskim radzimy trzymać się własnej kanapy z widokiem na telewizor.

Do inauguracyjnego gwizdka sędziego podczas Euro 2012 zostało jeszcze niespełna 9 tygodni. Dla fanów futbolu to już zatem ostatni gwizdek, by znaleźć sobie dogodne miejsce na oglądanie zmagań o tytuł najlepszej reprezentacji Europy. Do wyboru mają: własną kanapę z widokiem na telewizor, pobliski pub, bądź wspólne oglądanie meczy pod chmurką. O ile 2 pierwsze lokalizacje wydają się pewne i niczym niezagrożone, to lista stref kibica w województwie śląskim wciąż pozostaje wielką niewiadomą. Do 20 kwietnia wyjaśnić ma się sytuacja w Częstochowie, gdzie kilka dni temu z organizowania takiej strefy wycofał się główny sponsor. Katowice i Chorzów - po upadku planów zorganizowania dużych stref kibica przed Spodkiem oraz w WPKiW - próbują ratować twarz obiecując jakieś rozwiązania "strefopodobne", ale na razie nie wiadomo co z tego wyniknie.
Pewnym jest natomiast, że mecze Euro 2012 oglądać będzie można w Będzinie w parku na Dolnej Syberce.

WSZYSTKO O EURO 2012 W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM. SPRAWDŹ

Inaugurujący turniej pojedynek Polska - Grecja będzie można zobaczyć również na parkingu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury "Centrum" w Zawierciu. To drugie miasto znalazło się bowiem na trasie Fan City Tour. Firmowane m.in. przez oficjalnych sponsorów Euro, Polską Organizację Turystyczną i Związek Miast Polskich przedsięwzięcie zakłada, że przez cały czas trwania turnieju po Polsce krążyć będzie 5 mobilnych stref kibica. Centralnym punktem każdej strefy będzie ciężarówka z wysuwanym ekranem diodowym o rozmiarach 5 x 2,8 metra. Bezpośrednio przed nią znajdować się będzie przestrzeń dla najbardziej zagorzałych kibiców. Nieco dalej z tyłu ulokowane mają być punkty gastronomiczne i strefa rozrywki. W żaden sposób nie można porównywać tego do gigantycznych stref kibica, jakie funkcjonować będą chociażby we Wrocławiu, ale nawet taka namiastka piłkarskiego miasteczko będzie w stanie pomieścić kilka tysięcy osób.

- Spodziewamy się, że może przyjść nawet 2 tysiące widzów - ocenia Łukasz Czop, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu.
Organizatorzy Fan City Tour mają nadzieję, że śladem Zawiercia pójdą inne miasta regionu. Jolanta Zdrzałek z biura prasowego FCT podkreśla, że w sumie mobilne strefy kibica mają zawitać do 100 miast w całym kraju, a w samym tylko województwie śląskim ofertę ich zorganizowania otrzymało - poza Zawierciem - 23 miejscowości.

- Ostateczna lista lokalizacji będzie gotowa na przełomie kwietnia i maja. Na razie trwają jeszcze rozmowy z samorządami tych miast - wyjaśnia Jolanta Zdrzałek. Jak podkreśla, jeśli samorządy podchwycą pomysł Polska będzie miała szansę pobić rekord w publicznym oglądaniu Euro.

PIECHNICZEK DLA DZ: TRENER SMUDA JEST W KOMFORTOWEJ SYTUACJI. PRZECZYTAJ WYWIAD

Pomysł ambitny, ale chyba mało realny. Kiedy bowiem z przesłanej nam listy potencjalnych lokalizacji na "chybił - trafił" wybraliśmy 3 miasta, to okazało się, że żadne z nich nie ma ochoty na współorganizację mobilnej strefy kibica. Powód prozaiczny- brak pieniędzy na takie przedsięwzięcie.

- Musielibyśmy wydać 40 tysięcy złotych na jednodniową imprezę. Po przeanalizowaniu oferty uznaliśmy, że to dla nas za drogo - kwituje Bartosz Matylewicz z biura prasowego urzędu miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Jak dodaje, gdyby znalazł się jakiś prywatny partner chętny wejść w ten projekt, to miasto udostępni teren i zapewni wsparcie promocyjne, ale wyłożenie pieniędzy z miejskiego budżetu nie wchodzi w grę. Podobną odpowiedź można usłyszeć w pobliskim Jaworznie.

- Z jednej strony byłaby to promocja dla miasta, z drugiej jednak finansowe obciążenie i dlatego raczej nie będzie to dla nas priorytetem - dyplomatycznie mówi Sebastian Kuś, rzecznik tutejszego magistratu.

Z kolei w Zabrzu kłopotem może być lokalizacja ewentualnej strefy. Z tego właśnie powodu miasto wcześniej wycofało się z pomysłu współorganizacji stałej strefy dla fanów futbolu.
- Mimo długotrwałych poszukiwań nie udało nam się znaleźć miejsca, które spełniałoby warunki dla imprezy masowej - wyjaśnia Dorota Szatens, naczelnik wydziału kultury i sportu zabrzańskiego magistratu.

Lista życzeń?

Organizatorzy Fan City Tour przesłali nam listę miejscowości z województwa śląskiego, z którymi - jak to określono - prowadzone są rozmowy w sprawie utworzenia mobilnych stref kibica. Znalazły się na niej: Będzin, Bytom, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Lubliniec, Łaziska Górne, Myszków, Piekary Śląskie, Pszczyna, Racibórz, Ruda Śląska, Rydułtowy, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Wodzisław Śląski, Zabrze, Żory, Żywiec.

Piłka nożna ciągle jest najważniejsza

Co trzeciego z nas interesuje piłka nożna - tak przynajmniej wynika z raportu "Marka w dobrej kondycji", jaki przygotował TNS OBOP. Badacze tej pracowni zapytali w ubiegłym roku wybraną grupę Polaków o ich stosunek do sportu. Okazało się, że zdecydowanym liderem w kategorii "ulubiona dyscyplina sportu" pozostaje właśnie futbol. Zainteresowanie nim wykazało 34 procent ankietowanych. Niewiele mniej, bo aż 30 procent respondentów, interesuje się siatkówką, zaś 21 procent uczestników sondażu wskazało skoki narciarskie. Na kolejnym miejscach znalazły się: boks i lekkoatletyka (obie po 14 proc.), koszykówka (12 proc.), piłka ręczna (10 proc.), Formuła 1 (9 proc.), pływanie (8 proc.) i łyżwiarstwo (6 proc.).

Jak zauważają autorzy raportu w rankingu naszych zainteresowań przodują sporty drużynowe lub te, w których aktualnie odnosimy sukcesy (siatkówka, czy Formuła 1, gdzie przyczyną stosunkowo wysokiego zainteresowania polskich kibiców zapewne był Robert Kubica). Choć kibicowanie w Polsce nadal pozostaje domeną mężczyzn, to jednak badacze podkreślaja, że kobiety również interesują się tym "typem rozrywki", a ich związek ze sportem jest zazwyczaj "bardziej złożony niż w przypadku mężczyzn, często oparty o emocje i doświadczenia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!