Ważne
  Stowarzyszenie Szlak Staropolski buduje lobby

  Stowarzyszenie Szlak Staropolski buduje lobby

  J. Strzelczyk, B. Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dzisiaj Stowarzyszenie Szlak Staropolski będzie szukać sojuszników do realizacji pomysłu połączenia drogą ekspresową granicy zachodniej ze wschodnią. Organizacji zależy na przebudowaniu Drogi Krajowej S-46 i nadaniu jej wyższego statusu.
  - Będziemy dyskutować w Sali Kolumnowej Sejmu. Mamy potwierdzenie, że nasze spotkanie otworzy marszałek Bronisław Komorowski - mówi Stanisław Sosnowski z częstochowskiego urzędu miasta. - Staramy się stworzyć lobby dla naszego pomysłu. Nie tylko wśród parlamentarzystów. Dlatego na spotkaniu będzie dyrekcja PKP, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury.


  Ostatnim krokiem w tworzeniu lobby było spotkanie członków stowarzyszenia w Kielcach z wojewodą i marszałkiem województwa. Wcześniej podobne spotkania odbyły się w Lublinie, Opolu i Katowicach.

  Stowarzyszenie wymyślił w 2005 r. prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona. Pomysł szybko znalazł entuzjastów. W 2006 r. Stowarzyszenie Szlak Staropolski zostało zarejestrowane w sądzie. Akt założycielski podpisało 30 samorządów: gminnych, powiatowych, wojewódzkich i dużych miast - Wrocławia, Opola, Częstochowy, Kielc, Lublina.

  Założenie jest jasne - droga krajowa S-46 ma być drogą ekspresową. Jest już wpisana do harmonogramu budowy autostrad i dróg ekspresowych na lata 2007-2013. To jest do tej pory jedyny sukces stowarzyszenia. Dzisiaj drodze S-46 daleko do ekspresowej. Nadto niektóre samorządy wycofały się ze stowarzyszenia.

  - Szlak Staropolski to organizacja, gdzie dużo się mówi, a mało robi, dlatego z niej zrezygnowaliśmy - mówi Edward Maniura, burmistrz Lublińca, który przygotował na dzisiaj konferencję o problemach śląskiego drogownictwa połączoną z podpisaniem umów na budowę obwodnic Lublińca i Siewierza.

  - Obwodnica Lublińca to też część Szlaku Staropolskiego, a z tego co wiem, samorządowcy z dawnego województwa częstochowskiego wybierają się do nas, a nie do Warszawy - dodaje Maniura.
  Z gminy Kochanowice wójt Ireneusz Czech pojedzie do Lublińca, a jego zastępca do Warszawy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama