Ważne
  To salmonella była w wędlinach

  To salmonella była w wędlinach

  Monika Ziółkowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj poznaliśmy wstępne wyniki badań mikrobiologicznych "swojskiej" wędliny, którą w poniedziałek zatruło się szesnastu mieszkańców wsi Bonowice w gminie Szczekociny.
  Wszyscy poszkodowanie, jedli wędliny wyprodukowane przez jednego z tamtejszych rolników i wszyscy w stanie ciężkim, z ostrymi objawami zatrucia pokarmowego, trafili do szpitala w Zawierciu.

  Prawdopodobnie przyczyną zatrucia była bakteria salmonelli, którą mikrobiolodzy znaleźli w mięsie.

  - We wszystkich próbkach pobranych do badania wykryto bakterie salmonelli. Są to jednak tylko wstępne wyniki i na ich potwierdzenie będziemy musieli poczekać do przyszłego tygodnia - podkreśla Wiesława Hamerlik z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Zawierciu.
  - Cały czas szukamy przyczyny tego zatrucia. Nie możemy na przykład wykluczyć, że był nim nosiciel, czyli osoba, która miała w swoim organizmie te bakterie i przeniosła je na wszystkie produkty - dodaje Wiesława Hamerlik.

  Jednak najbardziej prawdopodobną przyczyną skażenia wyrobów wędliniarskich mógł być brak zachowania warunków higieniczno-sanitarnych przez producenta. Wędliny były po prostu wyrabiane w nieodpowiednich warunkach sanitarnych.

  - Warto zaznaczyć, że warunki produkcji wędlin w gospodarstwach domowych są całkiem inne niż w zakładach przemysłowych. Tam przestrzegane są odpowiednie procedury i nad wszystkimi wyrobami wędliniarskimi nadzór ma lekarz weterynarii - wyjaśnia przedstawicielka sanepidu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama