W sierpniu minie 20 lat od pożaru lasu w okolicach Kuźni...

  W sierpniu minie 20 lat od pożaru lasu w okolicach Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA]

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W sierpniu minie 20 lat od pożaru lasu w okolicach Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA]
  1/7
  przejdź do galerii

  ©arc.

  W sierpniu tego roku minie 20 lat od największego w Polsce pożaru lasu, który objął ponad 9 tys. hektarów w okolicach Kuźni Raciborskiej. Dziś - jak podkreślają leśnicy - teren dawnego pożarzyska to przykład udanej odbudowy lasu na niespotykaną dotąd skalę.
  "Szeroki zakres prac, rozmiar klęski i brak doświadczeń w zagospodarowaniu tak wielkich obszarów popożarowych wymusił opracowanie i wdrożenie nowatorskich technologii w odnowieniu, pielęgnowaniu i ochronie lasu. Do dzisiaj teren pożarzyska jest ogromnym poligonem badań i doświadczeń z wielu dziedzin leśnictwa" - powiedział PAP Krzysztof Chojecki z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.


  STRAŻAK Z RACIBORZA O POŻARZE W KUŹNI RACIBORSKIEJ - PRZECZYTAJ WYWIAD

  Pożar lasu w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca na przełomie sierpnia i września 1992 r. uznano za największy w Europie środkowej i zachodniej po II wojnie światowej. Objęty ogniem obszar miał obwód 120 km. Z pożarem walczyło ponad 10 tys. strażaków, żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy obrony cywilnej i leśników. Dwaj strażacy zginęli w płomieniach. Do szpitali trafiło 50 osób, ok. 2 tys. odniosło drobne urazy. Straty w lasach, według dzisiejszych cen, oceniono na ok. 100 mln zł.

  Dla leśników 20-lecie pożaru to okazja do podsumowania działań służących odbudowie lasu. Szacuje się, że odbudowa spalonych drzewostanów pochłonęła, według obecnych cen, ok. 240 mln zł. Środki pochodziły przede wszystkim z funduszu leśnego, a także m.in. z budżetu państwa i funduszy ekologicznych. Prace odnowieniowe ukończono w 1997 r. wysadzając łącznie ponad 60 mln sadzonek drzew i krzewów.

  Dzisiaj zniszczony 20 lat temu teren pokrywają młodniki w wieku 13-18 lat. W ok. 80 proc. pochodzą one ze sztucznego sadzenia, a pozostała część to samoistne odnowienia naturalne. Przeważa sosna z brzozą i modrzewiem.

  Młodniki mają charakter monokultury, jednak odgrywają istotną rolę w długotrwałym procesie odtwarzania ekosystemów leśnych. Chodzi o to, by wróciła tam szata roślinna charakterystyczna dla runa leśnego. Później, za ok. 20-30 lat, rozpocznie się dalsza przebudowa lasu tak, aby rosły w nim drzewa różnych gatunków i w różnym wieku. Zwiększenie udziału gatunków liściastych będzie możliwe dopiero w drugim pokoleniu drzewostanu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1-szy strażak

   sikawka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 110 / 96

   w akcji gaszenia brał udział, ówczesny 1-szy strażak rzeczpospolitej niejaki bolek wałęsa!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama