1 procent podatku: Wiedz, że nawet niewielka kwota może...

  1 procent podatku: Wiedz, że nawet niewielka kwota może komuś pomóc

  MOKR

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ponad 10 milionów Polaków skorzystało w ubiegłym roku z odpisu 1 procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Lecz to wciąż tylko jedna trzecia uprawnionych.
  1 procent podatku: Wiedz, że nawet niewielka kwota może komuś pomóc
  Od 8 lat podatnicy mogą decydować, jakiej organizacji po-żytku publicznego przekażą 1 proc. podatku. To kusząca alternatywa dla coraz większej liczby osób, ale wciąż nie dla wszystkich. W ubiegłym roku skorzy-stało z niej ponad 10 milionów osób, czyli ponad 100 razy więcej niż w pierwszym roku obowiązywania ustawy. Ale 10 mi-lionów to tylko 38 proc. wszystkich uprawnionych. Stowarzyszenie Klon/Jawor sprawdziło, co wyróżnia te osoby. Okazuje się, że zainteresowanie 1 procentem wiąże się z wykształceniem, zawodem i miejscem zamieszkania.

  Badania pokazały, że osoby z wyższym wykształceniem decydują się na to czterokrotnie częściej niż osoby z wykształceniem podstawowym.
  Chęć podzielenia się podatkiem silnie wiąże się z zamożnością, mimo że podatnik przekazuje pieniądze, które i tak oddałby fiskusowi. Osoby oceniające, że starcza im na wszystkie wydatki, trzykrotnie częściej deklarowały przekazanie 1 procenta niż osoby, którym nie starcza nawet na najpilniejsze potrzeby. Stosunkowo rzadko z możliwości odpisu korzystają osoby niezamożne, z niskim wykształceniem, emeryci. Znaczenie tu może mieć m.in. konieczność samodzielnego wypełnienia PIT-u. Emerytów rozlicza ZUS. Aby odpisać 1 proc. dla OPP, musieliby osobiście zająć się wypełnieniem zeznania.

  Najczęstsze uzasadnienie nieprzekazywania 1 procenta brzmiało: "Nie mam czasu na wybór OPP". Drugie dotyczyło rozliczania podatku przez ZUS lub pracodawcę. Trzecie - przekonania, że przekazywana kwota jest zbyt niska, by miała znaczenie. Osoby uważające, że organizacje rozwiązują ważne problemy i są skuteczniejsze niż instytucje państwowe, decydują się na przekazanie 1 proc. prawie dwa razy częściej niż osoby niepodzielające tych opinii.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawda prawda

   Kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Ludziom się nie chce, nie wierzą że to ma sens! A jednak takie pomaganie jakiś sens ma. Sprawdziłam ta wspomniana przez Ciebie Fundację i na ich stronie można samemu zobaczyć na co przeznaczyli...rozwiń całość

   Ludziom się nie chce, nie wierzą że to ma sens! A jednak takie pomaganie jakiś sens ma. Sprawdziłam ta wspomniana przez Ciebie Fundację i na ich stronie można samemu zobaczyć na co przeznaczyli środki z 1%zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawda

   Mariusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Jest prawdą, że ludzie nie widzą w tym celu. Szkoda, że budzą się dopiero jak zdarza się nieszczęście i proszą o pomoc organizacje poza rządowe. Wymówka bo nie mam czasu wpisać KRS jest dla mnie...rozwiń całość

   Jest prawdą, że ludzie nie widzą w tym celu. Szkoda, że budzą się dopiero jak zdarza się nieszczęście i proszą o pomoc organizacje poza rządowe. Wymówka bo nie mam czasu wpisać KRS jest dla mnie głupota ludzką.
   Co roku oddaje 1% podatku, a od 2 lat na Fundacje Spełnionych Marzeń.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama