Dworzec do zburzenia

  Dworzec do zburzenia

  Katarzyna Wolnik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kolej zapowiedziała, że katowicki dworzec zostanie wyburzony, a na jego miejscu stanie nowy obiekt. Śląscy architekci i historycy sztuki są wstrząśnięci taką decyzją.
  Pytanie o przyszłość dworca pada od lat. Budynek i jego otoczenie spotyka się z permanentną krytyką. Wszyscy przyznają, że dworzec PKP w obecnym stanie to najgorsza wizytówka miasta. Wszyscy chcą, aby Katowice w końcu doczekały się bramy miasta z prawdziwego zdarzenia.
  - Dla PKP ważne są głosy pasażerów. Kierując się ich opiniami zdecydowaliśmy się na wyburzenie. Zresztą utrzymywanie tak niefunkcjonalnego i energochłonnego budynku jest nieopłacalne - mówi Michał Wrzosek, rzecznik prasowy PKP SA.

  - To smutna wiadomość, jesteśmy zażenowani i rozbici - komentuje decyzję kolei dr Irma Kozina, historyk sztuki z Uniwersytetu Śląskiego.

  Budowę dworca rozpoczęto w 1965 roku. Budynek na 3,5-hektarowym placu zaprojektowali warszawscy architekci: Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki. Pod budowę wyburzono kwartał budynków przy ulicach 3 Maja, Stawowej, Młyńskiej.

  Zniknęły wtedy z powierzchni miasta jedne z najstarszych, neorenesansowych kamienic w Katowicach. Gdy w grudniu 1972 roku dworzec oddano do użytku, wszyscy byli zachwyceni budynkiem: nowatorska, jak na owe czasy, konstrukcja, hala z żelbetonowymi kielichami, przeszklona elewacja, ruchome schody. Wkrótce jednak schody się zepsuły, wentylacja przestała działać, pojawiły się problemy z ogrzewaniem, z przepompowaniem ścieków, z odprowadzaniem wód deszczowych. Przeciwnicy wyburzenia dworca twierdzą, że kolej celowo doprowadziła budynek do ruiny, nie remontując go i pozwalając, aby zamienił się w targowisko i noclegownię.

  Mimo brudu i smrodu, katowicki dworzec uchodzi za najlepszy w Polsce przykład nurtu w architekturze zwanego brutalizmem. Zachwyt znawców budzą zwłaszcza unikatowe kielichy podtrzymujące strop.

  - Nie wiadomo jeszcze, czy zostaną one zniszczone wraz ze starą halą, a potem otworzone w nowym budynku, czy też kilka kielichów przeniesiemy w obecnym kształcie do nowego dworca - zdradza rzecznik PKP.

  Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie lada chwila po rokowaniach z inwestorami. Obecnie trwają negocjacje z dwoma firmami, wybranymi spośród 16. Nowego inwestora poznamy do końca roku. Wyburzanie rozpocznie się w pierwszej połowie 2010 roku. Nowy dworzec ma być gotowy w roku 2012.

  Dr Ryszard Nakonieczny, znawca architektury współczesnej z Politechniki Śląskiej, postuluje, aby do nowego obiektu przenieść wszystkie kielichy, co pozwoli zachować strukturę wielkiej hali.
  - Wtedy połączenie nowej architektury z tą z lat 70. mogłoby dać niespotykany i ciekawy efekt - twierdzi architekt.

  Żałuje, że nie doszło do ogłoszenia wielkiego międzynarodowego konkursu na modernizację dworca, który oddałby głos wybitnym światowym architektom. - Teraz potrzebna jest społeczna debata z udziałem mieszkańców, inwestora, władz miasta, specjalistów - proponuje Nakonieczny.
  Dr Irma Kozina twierdzi, że gra o dworzec nie toczy się o zabytkowy budynek, ale o pieniądze. - Warszawska kolej chce ratować własne finanse kosztem Katowic. Na pensje dla nieporadnej dyrekcji PKP chce poświęcić dzieło sztuki! Nie zgadzamy się, aby długi warszawskiej kolei spłacać ze sprzedaży katowickiej działki! - protestuje historyk sztuki.

  Jej zdaniem władze miasta są zobowiązane do zawetowania działań PKP.
  - Poinformowaliśmy PKP o wartości architektonicznej dworca, ale to właściciel decyduje i ma prawo wyburzyć obiekt, którego nie ma w rejestrze zabytków. Miasto nie będzie potępiać kolei za takie plany - komentuje Waldemar Bojarun, rzecznik katowickiego magistratu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie sa pieniadze?

   jacus166 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   A ja sie pytam co sie dzieje z pieniedzmi ktore administracja dworca pobiera jako czynasze od wlascicieli sklepow na terenie dworca? Ci ludzie placa masakrycznie czynasze za swoje lokale?Pacuje w...rozwiń całość

   A ja sie pytam co sie dzieje z pieniedzmi ktore administracja dworca pobiera jako czynasze od wlascicieli sklepow na terenie dworca? Ci ludzie placa masakrycznie czynasze za swoje lokale?Pacuje w duuzym salonie prasowym na dworcu i czynasz wynosi 6.000 miesiecznie!!!! Dlaczego nie zrobiono nic przez kilkadziesiat lat????Administracja dworca zbija krocie za czynsze!!!! dlaczego z tych pieniedzy nie zoostalo nic zrobione? A poco nam nowy dworzec jezeli beda dbac o niego tak jak o stary to za 10 lat tez bedzie syf. Ja bym rozliczyl administracje dworca z wydawanych pieniedzy.Zlodziejstwo moim zdaniemzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama