STOP tirom w Gliwicach! [ZDJĘCIA i WIDEO]

  STOP tirom w Gliwicach! [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Marlena Polok-Kin, Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  STOP tirom w Gliwicach
  1/10
  przejdź do galerii

  STOP tirom w Gliwicach ©Mikołaj Suchan

  W Gliwicach tiry mogą jeździć od godz. 4 do 6 , od 10 do 14 i po 18. Śmieciarki - zawsze, ale za zgodą. Od wtorku ciężarówki nie rozjeżdżają gliwickich ulic.
  Bilans pierwszego dnia po wprowadzeniu zakazów dla tirów to kilkanaście pouczeń i mandatów. Kontrole drogówki i Państwowej Inspekcji Transportu Drogowego trwały wczoraj od samego rana: na rogatkach miasta, w rejonie zjazdów z A4 na Rybnicką i w Ostropie, ale także na wszystkich ważnych dojazdówkach do centrum. Bo od wczoraj kierowcy ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton nie mogą wjechać do Gliwic w godzinach szczytu komunikacyjnego i w godzinach nocnych. Taki zakaz obowiązuje ich od północy do 4, od 6 do 10 oraz pomiędzy 14 i 18.  - Niektórzy kierowcy byli rzeczywiście zaskoczeni, bo nie zauważyli tablic informacyjnych, rzadko tędy przejeżdżąją. Ale byli i tacy, których policyjny nos wywąchał natychmiast. Wyjeżdżali mimo zakazu, na bezczelnego - relacjonuje kom. Marek Słomski, rzecznik gliwickiej policji.

  - Dziewczyna napisała mi smsa, więc pamiętam o zakazie - śmieje się Maciej Nowik, kierowca tira zatrzymany wczoraj do rutynowej kontroli. - Przepis przysporzy nam trochę kłopotów, ale wydaje mi się, że jest potrzebny, bo tiry nie będą już rozjeżdżały miasta - dodaje. Choć zakaz obowiązuje, to na ulicach Gliwic w "zakazanych" godzinach ciężarówki jednak zobaczymy. Magistrat wydał już 800 zezwoleń na wjazd do centrum. Jak wyjaśnia Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic, dotyczą m.in. dostarczających towar do sklepów i firm w centrum oraz służb komunalnych. Wjadą m.in. ciężarówki wywożące śmieci.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Gliwice miastem zamkniętym dla tirów
  Śląskie miasta mówią STOP tirom uciekającym z autostrad


  Z prof. Stanisławem Krawcem z Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej w Gliwicach rozmawia Bartosz Pudełko


  Zamknięcie centrum Gliwic dla tirów to dobry pomysł?
  I tak, i nie. Z pewnością skorzystają na tym mieszkańcy. Ulice w centrum to trasy przelotowe i ruch ciężarówek był na nich zawsze duży. Jego ograniczenie na pewno wyjdzie gliwiczanom na dobre.

  A jakie są minusy?
  Może to niekorzystnie odbić się na ruchu drogowym. Oczywiste jest, że jeśli zamkniemy tirom jedną drogę, to będą musiały znaleźć inną, która na tym ucierpi. Mogłyby być to autostrady, ale jeśli miejskie odcinki będą płatne, to nie liczyłbym na to, że kierowcy ciężarówek będą z nich korzystać. W takim wypadku odbije się to najprawdopodobniej na sąsiednich miastach.

  Pozostaje jeszcze pytanie, na ile zakaz będzie respektowany.
  Oczywiście. Kierowcy mogą próbować go obejść i nie wydaje mi się, żeby wszyscy się do niego stosowali. To sprawdzian dla policji. Na ile są w stanie egzekwować nowe przepisy.

  Jakie rozwiązanie byłoby w takim razie najlepsze?
  Przede wszystkim współpraca wszystkich miast aglomeracji. Skoordynowana polityka w tej kwestii. Jeśli wszystkie miasta zamkną swoje centra dla tirów, to wtedy kierowcy nie będą mieli innego wyjścia - pozostaną tylko drogi szybkiego ruchu, które będą pełnić role obwodnic. Ich miejskie odcinki powinny być do tego bezpłatne.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  * FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama