Kino Andromeda w Tychach będzie pasażem

  Kino Andromeda w Tychach będzie pasażem

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak ma wyglądać kino Andromeda po przebudowie
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. arc um w tychach

  Tychy dostały 4,5 mln zł pożyczki na przebudowę dawnego kina Andromeda na Pasaż Kultury Andromeda. Pieniądze pochodzą z inicjatywy "Jessica". Tyska inwestycja będzie pierwszą w województwie śląskim i czwartą w Polsce, dofinansowaną z tego funduszu.
  W pasażu znajdą miejsce m.in. galeria sztuki, mediateka i sala konferencyjno-audiowizualna.

  - Będą się tu odbywać występy kabaretowe, wystawy, wernisaże, pokazy filmowe i prelekcje - mówi prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

  Mieszkańcy Tychów chcą galerii sztuki w Andromedzie


  Pokazy filmowe odbywały się w tym miejscu przez 47 lat, od 28 kwietnia 1961 do 30 listopada 2008 roku. Tyle lat istniało kino Andromeda, jedno z największych kin na Śląsku w okresie sprzed multipleksów. Było czwartym kinem w rodzących się Tychach, po Budowlanych w miasteczku barakowym, Górniku na osiedlu A oraz Halce przy rynku. Ale pierwszym tak dużym i nowoczesnym. Andromeda miała ponad 700 miejsc i angielski ekran panoramiczny.

  Kino zadebiutowało filmem "Krzyżacy". By zwiększyć atrakcyjność odbioru, przy scenach z widokiem lasów poprzez system wentylacyjny wpuszczano zapach leśny.

  W pierwszych latach istnienia kina odbywały się tu rozmaite przeglądy, jak np. Przegląd Kina Wojskowego, Przegląd Interesujących Filmów czy Przegląd Dawnych Filmów Polskich, nie mówiąc już o corocznych Dniach Filmu Radzieckiego.

  Kiedy na początku lat 90. właścicielką kina została Ewa Sokołowska-Skorek, zainwestowała w nowe, cyfrowe nagłośnienie typu Dolby, co ustawiło tyskie kino w szeregu pierwszych kin na Śląsku, które pozbyły się dźwięku monofonicznego. Organizowano tu pokazy filmów niemych z muzyką na żywo, odbywały się koncerty reggae, powstała Kabaretowa Scena Andromedy. Kiedy w roku 2006 uruchomiono w Tychach kino wielosalowe, Andromeda rzuciła się do walki o przetrwanie, proponując filmy niszowe, filmowy klub dyskusyjny, przeglądy kina europejskiego. Niestety, walki wygrać się nie udało. Historia tyskiej Andromedy skończyła się 30 listopada 2008 r. włoskim filmem pt. "Cinema Paradiso".

  Tuż po zamknięciu Andro-medy zaczęto mówić o adaptacji opustoszałych pomieszczeń na pasaż kultury. Wszystko wskazuje na to, że na realizację tego zamysłu trzeba będzie poczekać prawie do końca 2013 roku.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  *GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
  * FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama