Os. Witosa w Katowicach: Topole rujnują garaże. Wycięcie...

  Os. Witosa w Katowicach: Topole rujnują garaże. Wycięcie zależy od woli właściciela

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Posiadacze garaży od lat szukają właścicieli spornego terenu

  Posiadacze garaży od lat szukają właścicieli spornego terenu ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Na osiedlu Witosa w Katowicach jest szpaler około 30 potężnych topoli. Właściciele pobliskich garaży walczą z nimi od lat. - Bo niszczą nam garaże i rozsadzają posadzki - narzekają katowiczanie. - Gdy wieje wiatr, drżymy, bo nie wiemy, co zastaniemy po takiej wichurze.
  Posiadacze garaży od lat szukają właścicieli spornego terenu

  Posiadacze garaży od lat szukają właścicieli spornego terenu ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Do bloków położonych przy ulicy Obroki lokatorzy wprowadzili się w 1980 roku. Tuż obok osiedla stoją w kilku rzędach garaże sąsiadujące z ul. Witosa. - Jest ich 79, a my, jako właściciele, płacimy gminie podatki - wyjaśniają.

  Pech właścicieli polega na tym, że tuż przy garażach rosną te nieszczęsne topole. - Między ścianami garaży a topolami jest mniej niż pół metra odstępu. To potężne drzewa - sięgają 10 piętra - żalą się Czytelnicy. - Ich potężne korzenie rozsadzają garażowe posadzki i niszczą fundamenty. Jak wieje wiatr, konary spadają na dachy garaży.

  Rzeczywiście, kilkadziesiąt topoli robi wrażenie. O pomoc w ich usunięciu mieszkańcy poprosili m.in. dziennikarzy. - Nie chodzi o to, że chcemy, by ktoś za nas załatwił sprawę. Po prostu od kilkunastu lat walczymy o zlikwidowanie problemu. U nikogo nie możemy się dowiedzieć, kto jest właścicielem terenu. Jak zatem mamy poprosić właścicieli, żeby rozprawili się z drzewami? - pytają.
  Już kilka lat temu przed garażami odbyło się spotkanie z urzędnikami i strażą miejską. Przyjechali też ekolodzy.

  - Obrońcy przyrody zachwycili się szpalerem drzew, mówili, że to piękna aleja. Tylko że oni tu nie mieszkają - mówią lokatorzy. - Niektórzy z nas pytali w urzędzie miasta, co zrobić. Dowiedzieliśmy się, że to właściciele lub użytkownicy terenu muszą wystąpić do urzędu o zgodę na wycinkę drzew.

  Kiedyś na działce nieopodal garaży ulokowane było Katowickie Przedsiębiorstwo Instalacji Sanitarnych i Budownictwa Mieszkaniowego. Dzisiaj po firmie nic nie zostało. Teren należy do kilku użytkowników.

  W styczniu tego roku w pobliskiej szkole było spotkanie z prezydentem miasta w sprawie inwestycji w mieście. - Chcieliśmy poruszyć sprawę drzew, ale się nie udało. Asystenci prezydenta poprosili o sporządzenie pisma - opowiada jeden z mieszkańców.

  Do UM wpłynęła więc petycja z 69 podpisami właścicieli garaży. Napisali w niej, że proszą miasto o interwencję u użytkowników terenu w sprawie topoli. - Chcieli się też podpisać lokatorzy, którzy nie mają garaży, ale mają serdecznie dość tych drzew. Tu mieszkają byli górnicy, spawacze, hutnicy. Oni chorują na astmę, na oskrzela, a te topole przecież nieznośnie pylą - zwracają uwagę nasi Czytelnicy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   inwestycje

   Alfred (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   mieszkam przy ulicy Witosa w Katowicach i to prawda , ale gdyby miasto trochę zainwestowało w porządne drogi betonowe to problem by znikł !

   http://www.artbeton.pl/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama