Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Os. Witosa w Katowicach: Topole rujnują garaże. Wycięcie zależy od woli właściciela

Monika Krężel
Posiadacze garaży od lat szukają właścicieli spornego terenu
Posiadacze garaży od lat szukają właścicieli spornego terenu Arkadiusz Ławrywianiec
Na osiedlu Witosa w Katowicach jest szpaler około 30 potężnych topoli. Właściciele pobliskich garaży walczą z nimi od lat. - Bo niszczą nam garaże i rozsadzają posadzki - narzekają katowiczanie. - Gdy wieje wiatr, drżymy, bo nie wiemy, co zastaniemy po takiej wichurze.

Do bloków położonych przy ulicy Obroki lokatorzy wprowadzili się w 1980 roku. Tuż obok osiedla stoją w kilku rzędach garaże sąsiadujące z ul. Witosa. - Jest ich 79, a my, jako właściciele, płacimy gminie podatki - wyjaśniają.

Pech właścicieli polega na tym, że tuż przy garażach rosną te nieszczęsne topole. - Między ścianami garaży a topolami jest mniej niż pół metra odstępu. To potężne drzewa - sięgają 10 piętra - żalą się Czytelnicy. - Ich potężne korzenie rozsadzają garażowe posadzki i niszczą fundamenty. Jak wieje wiatr, konary spadają na dachy garaży.

Rzeczywiście, kilkadziesiąt topoli robi wrażenie. O pomoc w ich usunięciu mieszkańcy poprosili m.in. dziennikarzy. - Nie chodzi o to, że chcemy, by ktoś za nas załatwił sprawę. Po prostu od kilkunastu lat walczymy o zlikwidowanie problemu. U nikogo nie możemy się dowiedzieć, kto jest właścicielem terenu. Jak zatem mamy poprosić właścicieli, żeby rozprawili się z drzewami? - pytają.
Już kilka lat temu przed garażami odbyło się spotkanie z urzędnikami i strażą miejską. Przyjechali też ekolodzy.

- Obrońcy przyrody zachwycili się szpalerem drzew, mówili, że to piękna aleja. Tylko że oni tu nie mieszkają - mówią lokatorzy. - Niektórzy z nas pytali w urzędzie miasta, co zrobić. Dowiedzieliśmy się, że to właściciele lub użytkownicy terenu muszą wystąpić do urzędu o zgodę na wycinkę drzew.

Kiedyś na działce nieopodal garaży ulokowane było Katowickie Przedsiębiorstwo Instalacji Sanitarnych i Budownictwa Mieszkaniowego. Dzisiaj po firmie nic nie zostało. Teren należy do kilku użytkowników.

W styczniu tego roku w pobliskiej szkole było spotkanie z prezydentem miasta w sprawie inwestycji w mieście. - Chcieliśmy poruszyć sprawę drzew, ale się nie udało. Asystenci prezydenta poprosili o sporządzenie pisma - opowiada jeden z mieszkańców.

Do UM wpłynęła więc petycja z 69 podpisami właścicieli garaży. Napisali w niej, że proszą miasto o interwencję u użytkowników terenu w sprawie topoli. - Chcieli się też podpisać lokatorzy, którzy nie mają garaży, ale mają serdecznie dość tych drzew. Tu mieszkają byli górnicy, spawacze, hutnicy. Oni chorują na astmę, na oskrzela, a te topole przecież nieznośnie pylą - zwracają uwagę nasi Czytelnicy.
Krzysztof Król, zastępca komendanta Straży Miejs-kiej w Katowicach
Problem uciążliwych topoli znamy od kilku lat. Już wtedy, po pierwszych apelach mieszkańców, wysyłaliśmy pisma do użytkowników działki. W tej sprawie nie możemy interwe-niować inaczej, bo nie mamy żadnych uprawnień, skoro drzewa nie stanowią zagrożenia. Teraz także wysyłamy listy do właścicieli z prośbą o uporządkowanie spraw topoli.
Wycinanie drzew reguluje art. 83 ustawy o ochronie przyrody z 16.04.2004 r. (ze zmianami z 20.07.2010). Zgodnie z tą ustawą, usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta - na wniosek posiadacza nieruchomości.
Uwaga! Jeżeli posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem - do wniosku dołącza się zgodę faktycznego właściciela.

Dariusz Czapla z biura prasowego UM w Katowicach
Do naszego urzędu dotarło pismo mieszkańców. Skierowane zostało do Wydziału Kształtowania Środowiska. Sprawa jest skomplikowana, bo występuje tam kilka podmiotów, które mają w użytko-waniu wieczystym wspomnianą działkę. Są to spółki i osoby fizyczne. Według przepisów, użytkownicy sami muszą wystąpić do urzędu z wnioskiem o zgodę na wycięcie drzew.

Do użytkowników działki wysłaliśmy pisma z opisem sytuacji i stanowiskiem mieszkańców. Jeden z użytkowników ma poinformować pozostałych o prośbie właścicieli garaży.

Drzewa nie zagrażają mieszkańcom, więc nie ma możliwości interwencji z urzędu. Zrobimy wszystko, by ten problem rozwiązać.

Kiedy wytniesz bez zezwolenia

Bez zezwolenia (i bez opłaty) można wykonać wycinkę m.in.
- drzew i krzewów owocowych z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową,
- plantacji drzew i krzewów,
tych, których wiek nie przekracza 10 lat (ten przepis zos-tał zmieniony w 2010 roku, wcześniej było to jedynie 5 lat).
Nie płaci się za wycięcie drzew:
- na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie,
- na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- jeżeli usunięcie jest związane z odnową i pielęgnacją drzew rosnących na terenie nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków,
- które zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych,
- które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz kolejowego albo bezpieczeństwu żeglugi,
- w związku z przebudową dróg publicznych i linii kolejowych,
- które posadzono lub wyrosły na nieruchomości po za-kwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane,
- z terenów zieleni komunalnej, z parków gminnych, z o-grodów działkowych i z zad-rzewień, w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi drzew (a także krzewów),
- które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie, z
przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości,
- których usunięcie wynika z
potrzeb ochrony roślin, zwierząt i grzybów objętych och-roną gatunkową lub ochrony siedlisk przyrodniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Os. Witosa w Katowicach: Topole rujnują garaże. Wycięcie zależy od woli właściciela - Dziennik Zachodni