Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja DZ Fiskus podpowiada: Internet z podatkową ulgą

Mariusz Urbanke
Dziś o kolejnej popularnej uldze - internetowej. - Podatnikowi przysługuje za 2011 rok - zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT - odliczenie od dochodu wydatków poniesionych przez niego z tytułu użytkowania sieci internetu - wyjaśnia Wioletta Muchajer, komisarz skarbowy w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Katowicach.

- Maksymalne odliczenie w skali całego roku nie może przekroczyć 760 zł. Kwota ta dotyczy tylko wydatków związanych z korzystaniem z internetu; ulga nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę czy serwis sieci.

Warunki skorzystania z ulgi:
-poniesienie przez podatnika wydatków z tytułu użytkowania sieci internetu (niezależnie od miejsca w którym się z niego korzysta, jak i formy jego dostępu);
- posiadanie dokumentów potwierdzających poniesienie tych wydatków.

- Zatem skorzystanie w rozliczeniu za 2011 r. z ulgi internetowej przez podatnika jest uzależnione tylko od ponoszenia wydatku na ten cel, a nie ma już ograniczenia dotyczącego miejsca instalacji łącza internetowe-go. W praktyce oznacza to, że niezależnie od miejsca, w którym będziemy korzystać z internetu, jak i formy jego dostępu, np. w domu (stałe łącze, bezprzewodowe, za pomocą urządzeń mobilnych - laptopa, telefonu komórkowego) lub w kawiarence internetowej, możliwe jest odliczenie ponoszonych na ten cel wydatków - wyjaśnia Wioletta Muchajer.

W ramach przysługującego limitu odliczeniu podlegają wydatki faktycznie poniesione przez podatnika w roku podatkowym, niezależnie od tego, jakiego okresu dotyczyły. Oznacza to, że można również odliczyć wpłaty dokonane w 2011 r. za inne okresy rozliczeniowe.

Zniesiony został także wymóg dokumentowania wydatków na korzystanie z internetu fakturą VAT. Odliczenie jest możliwe na podstawie każdego dowodu, z którego będzie wynikał cel poniesionych wydatków oraz ich wysokość.

- Dokument taki musi zawierać dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz zapłaconą kwotę, np. rachunek z kawiarenki internetowej, potwierdzenie przelewu bankowego. Jednakże w przypadku, gdy usługi internetowe dostarczane są przez firmy, które zapewniają równocześnie dostęp np. do telefonu stacjonarnego czy telewizji kablowej, wydatki na użytkowanie internetu muszą być wyodrębnione - dodaje Wioletta Muchajer.

Czekają nagrody

Więcej o uldze internetowej możesz przeczytać na naszej stronie internetowej: slask.naszemiasto.pl/serwisy/pit2012

Kolejne porady opublikujemy w DZ 19 i 26 kwietnia. Zapraszamy Czytelników do udziału w konkursie z cennymi nagrodami. Żeby je zdobyć, wystarczy uważnie czytać porady, a następnie odpowiedzieć prawidłowo na pytania, które ukażą się w wydaniu magazynowym DZ 27 kwietnia br.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera