Modernizacja kanalizacji w Zabrzu - o połowę tańsza od...

  Modernizacja kanalizacji w Zabrzu - o połowę tańsza od założeń

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Dokończenie modernizacji sieci kanalizacyjnej w Zabrzu będzie o połowę tańsze niż pierwotnie szacowano. Przedsięwzięcie, którego część finansują środki unijne, pierwotnie wyceniono na 413 mln zł. Po przetargach prawdopodobnie będzie to 199,6 mln zł.
  W środę w Zabrzu podpisano pierwszy z ośmiu kontraktów budowlanych tego przedsięwzięcia. Zakłada on hermetyzację wybranych obiektów głównej zabrzańskiej oczyszczalni oraz zaprojektowanie i wykonanie instalacji do dezodoryzacji odprowadzanego z nich powietrza. Kontrakt ten pierwotnie oszacowano na 8,1 mln zł; umowa podpisana z krakowską firmą Instal opiewa na 7,6 mln zł.

  Zabrzańska modernizacja sieci kanalizacyjnej i wodociągowej jest jedną z większych w Polsce.
  Obejmuje teren całego 190-tysięcznego miasta. Prowadzone obecnie w Zabrzu prace mają zakończyć skomplikowaną przebudowę podziemnej infrastruktury, która rozpoczęła się przed kilkoma laty i pochłonęła 574 mln zł. Z przyznanych w 2004 r. środków unijnych pochodziło ok. 65 proc. wydatków.

  Teraz Zabrze dokończy prace, z których znaczną część ujęto w wycenionym na 322 mln zł projekcie (przy zakładanym wsparciu unijnego Funduszu Spójności ok. 225 mln zł). Wartość całości przedsięwzięcia, wraz z częścią, na którą samorząd nie może dostać europejskich środków, szacowano pierwotnie na 413 mln zł. Po przetargach, koszt całości wyniesie najprawdopodobniej 199,6 mln zł przy unijnym wsparciu na poziomie ok. 119 mln zł.

  Jak poinformowała Danuta Bochyńska-Podloch z Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, zakończono już lub dobiegają końca wszystkie procedury przetargowe na roboty budowlane. W ich toku niektórzy oferenci zgłosili ceny na poziomie nawet 40-45 proc. wyceny inwestorskiej, a ceny ofert w poszczególnych przetargach były "bardzo zbliżone".

  Bochyńska-Podloch zapewniła, że po podpisaniu umów inwestor i wybrani do pełnienia nadzoru partnerzy będą dokładnie pilnować jakości i prawidłowości prowadzonych prac.

  W przetargach na dwa pierwsze kontrakty najkorzystniejsze ceny zaproponowała spółka Energopol Południe (47,7 mln zł i 34,2 mln zł wobec wycen na 109,6 mln zł i 82,9 mln zł), na kontrakty III i VII konsorcjum spółek M+ i KPRI (28,9 mln zł i 4,6 mln zł wobec wycen na 73,7 mln zł i 12,3 mln zł), na kontrakty IV i V spółka Wodrol (14 mln zł i 9,8 mln zł wobec wycen na 35,3 mln zł oraz 24,8 mln zł), a na kontrakt VI konsorcjum, którego liderem jest spółka PRUiM Gliwice (18,5 mln zł wobec wyceny na 46,2 mln zł).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama