Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solisko Arena. Uwierzycie? Tak może być pod Skrzycznem! [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Grands Architekci Gałęski Roth & Szołtysek
Unikatowa w skali kraju wielofunkcyjna arena czynna przez cały rok ma przełamać stereotyp Szczyrku, jako reliktu narciarskiego.

Solisko Arena, czyli nowoczesny obiekt z kolejką krzesełkową na Golgotę i Halę Skrzyczeńską, promenadą z lokalami usługowymi oraz wyposażoną w taras widokowy restauracją ma przywrócić Szczyrkowi pozycję narciarskiego kurortu numer jeden w Polsce. Efektowną prezentację Solisko Areny można już podziwiać na oficjalnej stronie internetowej miasta Szczyrk oraz stronie projektu www.soliskoarena.pl. Ale problem jest jeden. Nie wiadomo czy w ogóle taka arena powstanie.

- Chodziło nam o pewien rodzaj prowokacji - nie ukrywa Wojciech Bydliński, burmistrz Szczyrku. - W ten sposób chce-my pokazać, że to miejsce ma potencjał, który może uczynić go wyjątkowym na skalę Europy.

Dodaje, że Szczyrk ze swoimi walorami zasługuje na coś więcej, niż standardy, które są wokoło. Stąd właśnie taki nowoczesny projekt wzorowany na Alpin Center. - Jeśli chcemy być stacją wiodącą w Polsce to musimy czymś sprowokować narciarzy - podkreśla.

Koncepcja zagospodarowania Soliska zakłada powiązanie tego miejsca z wszystkimi głównymi terenami narciarskimi w Szczyrku. Kolej gondolowa na Kotarz umożliwi dotarcie zarówno do Brennej, jak i na Biały Krzyż. Infrastruktura pozwoli spędzić czas zarówno narciarzom, jak i osobom, które za szusowaniem nie przepadają. A poza okresem zimowym arena byłaby miejscem organizowania np. imprezy związanych z Tygodniem Kultury Beskidzkiej lub kameralnych wydarzeń.

- To tylko punkt wyjściowy do dyskusji o rozwoju i atrakcyjności Szczyrku, koncepcja, dzięki której miasto może się skutecznie promować - przyznają Maciej Roth i Jakub Gałęski z zespołu GRandS Architekci z Bielska-Białej, autorzy projektu. Obaj są zapalonymi narciarzami snowboardzistami. W Szczyrku szusują od najmłodszych lat. Podkreślają, że choć niektórzy mogą uznać ich projekt za futurystyczny, a nawet szokujący, to taka wizja zagospodarowania Soliska jest jak najbardziej możliwa.

- Projekt jest mocno osadzony w realiach tektonicznych i ukształtowania terenu, a także istniejącej zabudowy i komunikacji - mówią. - Każdy element wynika z przeprowadzonych analiz. Chodziliśmy tam, obejrzeliśmy każdy kamień, wiemy, jak Solisko wygląda w środku sezonu.

Stanisław Richter, prezes Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego (SZON), który rok temu kupił "Czyrną Solisko" od Gliwickiej Agencji Turystycznej zaznacza, że koncepcja Solisko Areny nie koliduje z planami SZON.

- Pomysł jest ciekawy, intryguje ludzi, choć naniósłbym drobne poprawki. Jednak realizacja takiej koncepcji zajmie sporo czasu. Ile może kosztować? Nie kilkanaście, ale kilkadziesiąt milionów złotych. Drogie są zwłaszcza konstrukcje żelbetowe - uważa. Zwraca uwagę, że nie można zapomnieć o wzmocnieniu murów oporowych płynącej w sąsiedztwie rzeki Żylicy, by wytrzymały obciążenie gruntu, na którym znajdą się potężne konstrukcje.

- Gdybyśmy byli ta takim etapie rozwoju, jak Białka Tatrzańska, byłoby nam łatwiej o tym myśleć. Ale my dopiero zaczynamy inwestować. I musimy to robić, bo wszędzie jesteśmy obstawieni "krzesłami". Ratują nas tylko porządne trasy. Musimy sami też zacząć budować wyciągi krzesełkowe - uważa Richter.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Solisko Arena. Uwierzycie? Tak może być pod Skrzycznem! [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni