Milion złotych na rozwój lokalnych lotnisk w woj. śląskim

  Milion złotych na rozwój lokalnych lotnisk w woj. śląskim

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Samorządy z woj. śląskiego, na których terenie znajdują się lokalne lotniska, mogą starać się o środki na rozwój związanej z nimi infrastruktury. Do podziału jest milion złotych. W środę zarząd województwa ogłosił konkurs dla zainteresowanych gmin.
  Konkurs pod nazwą "Lotniska lokalne 2012" ogłoszono po raz drugi. To efekt przyjętej dwa lata temu w regionie koncepcji wspierania lotnisk lokalnych, które mają być uzupełnieniem dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

  Chodzi o to, by zwiększyć dostępność transportu lotniczego i zapewnić szybki dostęp do innych miast i krajów europejskich. Samorządy mogą przeznaczyć pieniądze np.
  na parkingi przy lotniskach czy drogi łączące porty z siecią transportu kołowego i szynowego regionu, a także na infrastrukturę lotniskową, jeżeli gmina lub powiat są współwłaścicielami lotniska.

  Marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz ocenił, że wzrost popytu na usługi przewoźników realizujących połączenia "taksówkami powietrznymi" jest korzystną tendencją. Właśnie tacy przewoźnicy często korzystają z tańszych lokalnych lotnisk.

  "Ma to znaczenie dla sprawniejszej organizacji wizyt biznesowych, rozwoju turystyki oraz lotnictwa rekreacyjno-sportowego. Lotniska lokalne to także możliwość szybkiego i bezpośredniego dostępu do wielu miejsc w Europie. Może to zaowocować zwiększeniem dynamiki współpracy gospodarczej z zagranicznymi partnerami" - ocenił marszałek.

  Obecnie w rejestrach Urzędu Lotnictwa Cywilnego z terenu woj. śląskiego, poza portem w Pyrzowicach, wpisane są lotniska: Aleksandrowice k. Bielska-Białej, Gliwice, Gotartowice k. Rybnika, Katowice-Muchowiec, Żar w Międzybrodziu Żywieckim, Rudniki k. Częstochowy oraz Kaniów k. Czechowic-Dziedzic.

  Powierzchnia tych lotnisk jest bardzo zróżnicowana - od 12 ha lotniska Żar, przez 88 ha Katowic-Muchowca i 90 ha lotniska w Gliwicach, do 250 ha w przypadku Częstochowy-Rudnik.

  Wszystkie lotniska są dogodnie położone względem centrów miast, w pobliżu których są zlokalizowane. Szacowany maksymalny czas dojazdu do centrów miast to 10-15 minut. Np. z lotniska na Muchowcu w Katowicach w ciągu niespełna pół godziny można pieszo dojść do ścisłego centrum miasta.

  Infrastruktura lotnisk jest w większości przypadków stosunkowo dobrze rozbudowana. Wszystkie mają hangary oraz różnego rodzaju zabudowania portu lotniczego, a także stacje paliw. Problemem jest natomiast brak miejsc noclegowych oraz budynków kontroli lotów.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
  *Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lotnisko muchowiec

   waco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 20

   jest lotniskiem zaniebanym i tam sie nic nie dzieje jedynie to wlasciciele psow urzadzaja sobie polowanie na zwierzyne ktora tam sobie zamieszkuje bylem swiadkiem jak pies zagryzl zajaca.moze...rozwiń całość

   jest lotniskiem zaniebanym i tam sie nic nie dzieje jedynie to wlasciciele psow urzadzaja sobie polowanie na zwierzyne ktora tam sobie zamieszkuje bylem swiadkiem jak pies zagryzl zajaca.moze panowie ze strazy miejskiej ruszyli tylki i sie zainteresowali co tam wyprawiaja pieski i ich wlasciciele na terenie lotniska!!!a apropo lotniska to ono bylo lotniskiem jeszcze w latach 50-tychzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama