Pora najwyższa skończyć ten kabaret

  Pora najwyższa skończyć ten kabaret

  Biskup Tadeusz Pieronek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Można się było spodziewać, że wokół incydentu brukselskiego z udziałem prezydenta i premiera jednego z większych państw w Unii Europejskiej rozpęta się wojna medialna i każdy, jak to bywa na wojnie, będzie chciał wyciągnąć z tego własne korzyści, zagarnąć największe łupy, oczywiście polityczne.
  Chyba jednak autorzy tego spektaklu zapomnieli, że społeczeństwo żyje nie tylko polityką, ale wieloma innymi dziedzinami życia, które przekładają się na promocję wartości, lub ich niszczenie, na wzrost lub spadek jakości życia ludzkiego, na stwarzanie warunków rozwoju człowieczeństwa lub na jego dewaluację.

  Polityka jest sprawą ważną, bo łączy się ona z dobrem wszystkich obywateli, ale jeżeli przestaje się łączyć z tym dobrem, a hołduje zachciankom jednej grupy politycznej, jednej partii, staje się zabójcza i stacza się ku złu, jak po równi pochyłej.


  Kto przeżył okres komunistycznej Polski Ludowej, a szerzej biorąc, inwazję ideologii marksistowskiej, a w niej gloryfikację jednej partii, PZPR, która zawsze i we wszystkim miała rację, nie może być nieczuły teraz na podobne zakusy jednej z partii politycznych. Partii wprawdzie nie totalitarnej, ale w pewnym sensie do niej podobnej, bo uznającej, że tylko ona ma monopol na prawdę i jakiekolwiek działanie, jakikolwiek program polityczny, który nie odwołuje się i nie realizuje jej postulatów, należy odrzucić, co więcej, potępić, napiętnować jako szkodliwy i zainspirowany duchem sił wrogich wolności, wartościom, godności człowieka i jego prawom.

  Swego czasu, a było to 28 lat temu, papież Jan Paweł II, zwracając się do przedstawicieli UNESCO, struktury Organizacji Narodów Zjednoczonych, zajmującej się wykształceniem i wychowaniem, powiedział: "Kultura jest właściwym sposobem istnienia i bytowania człowieka".

  A więc to, co jest poza kulturą, jest przeciwne istnieniu i bytowaniu człowieka. Kultura jest pojęciem bardzo rozciągliwym i podlegającym ewolucji, zależnej od wielu czynników życia w którym się obracamy, ale życie człowieka bez kultury jest niewyobrażalne.

  Elementem kultury ogólnej jest zachowanie się człowieka w różnych okolicznościach i to właśnie różnorodne sytuacje są sprawdzianem, czy ktoś posiada kulturę na pewnym poziomie, czy też jest jej pozbawiony. Albo ogranicza się ona do pewnych sytuacji, do niektórych środowisk, sytuacji, w innych natomiast nie obowiązuje.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama