Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezenty na Pierwszą Komunię Święta [ZOBACZ]

Justyna Krzyśków
Równie dużą popularnością wśród prezentów komunijnych cieszą się obecnie laptopy
Równie dużą popularnością wśród prezentów komunijnych cieszą się obecnie laptopy Mikołaj Nowacki
Zegarek, złoty medalik, a nawet rower to już przeżytek. Teraz w prezencie na Pierwszą Komunię Świętą kupujemy laptopy i smartfony. Według wyliczeń portalu Ceneo komunijne prezenty w tym roku kosztować nas będą nawet 1,5 mld zł.

Elektroniczne gadżety cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Wioletta Batóg z Media Saturn Holding Polska opowiada nam, co w naszych czasach jest prezentowym hitem.

- Klienci najchętniej kupują laptopy i smartfony. Sporo osób wybiera również xboxy, a do tego gry Playstation. Popularne są także wszelkiego rodzaju aparaty cyfrowe. Taki prezent to wydatek rzędu już 1,5 tysiąca złotych - mówi Wioletta Batóg.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Pierwsza komunia coraz droższa
Zmiany w nauczaniu religii: Komunia w trzeciej klasie

Dziś wyznacznikiem trendów komunijnych są najnowsze technologie. Jednak jeszcze nie tak dawno, bo przecież w latach 90., zupełnie inne podarunki sprawiały radość. Swoje wspomnienia z tamtego okresu zdradza nam Piotr Kupicha, wokalista zespołu Feel.

- Pamiętam, że wtedy ogromną popularnością cieszyły się rowery i zegarki. Na swoją komunię dostałem rower marki Pelikan. To było absolutne dzieło sztuki. Jeden z tzw. bogatych podarków. Nieliczni szczęśliwcy dostawali również komputery - przypomina sobie Piotr Kupicha.

Profesor Jan Miodek, językoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego, wspomina z kolei niesamowitą atmosferę i znacznie skromniejsze prezenty. - Moja komunia odbyła się w 1955 roku. Dostałem wtedy książeczkę z serii "Poczytaj mi mamo" oraz bukiecik konwalii. Sąsiedzi ofiarowali mi 20 złotych. Byłem wówczas nieprawdopodobnie szczęśliwy. Koledzy, którzy mieli rodzinę za granicą, dostawali zegarki, ale to była rzadkość - opowiada profesor Jan Miodek.

Druga komunia

Kościół katolicki planuje wprowadzenie... Drugiej Komunii Świętej. Wydarzenie ma mieć charakter uroczystości rocznicowej przyjęcia sakramentu, połączonej z odnowieniem sakramentu chrztu. Drugą Komunię Świętą mają obchodzić wszystkie dzieci kończące szkołę podstawową, czyli szóstoklasiści.

- Rzeczywiście, jak mi wiadomo, w diecezji płockiej istnieje od lat obrzęd "komunii generalnej", ale odnosi się on do sakramentu chrztu św. "Komunia generalna" polega na uroczystym wyznaniu wiary przez uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej i ich rodziców. W archidiecezji katowickiej, zgodnie z obrzędami liturgicznymi, wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne w każdą Wielką Sobotę, a także przed przyjęciem sakramentu bierzmowania - mówi ks. prałat dr Piotr Kurzela z archidiecezji katowickiej. JK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!