Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rawa w Katowicach: 85 proc. ścieków, 15 proc. wody

Justyna Przybytek
Arkadiusz Ławrywianiec
Przez Katowice nie płynie rzeka a otwarty kanał ściekowy. Jego rewitalizacja trwa już ponad 30 lat, spowodowała dwie powodzie i jedną aferę finansową

Między Muzeum Śląskim a Teatrem odkrywany jest fragment koryta Rawy. Do przebudowy jej bulwarów od ul. Bankowej do Dudy-Gracza szykuje się wydział inwestycji. Nadal nietknięty jest fragment od Bankowej do Rynku. Dalej rzeka płynie pod płytą rynku i wypływa na powierzchnię dopiero w okolicach Sokolskiej. A może by tak Rawę na rynku - przykrytą betonem w latach 60. - na nowo odkryć...

CZYTAJ KONIECZNIE
Rawa odkryta na Rynku w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
Ratujmy rzeki! Rzeki płynące przez miasta to atrakcja. Ale muszą być czyste

Rawa: 15 proc. wody i 85 proc. ścieków
- Nie jakieś sztuczne cieki i fontanny, które i tak będą brudne po trzech miesiącach. Estetyczny bulwar, a nie jakaś prowizorka i ukrywanie trupa w szafie - proponuje jeden z naszych Czytelników. Drugiego Wrocławia z Katowic nie zrobimy, ale… Ale nic, bo problem już w definicji: Rawa to nie rzeka, a ściek.

- Obowiązujące stanowisko Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej jest takie, że Rawa od swojego źródła aż do Zawodzia, za Uniwersytetem Ekonomicznym, to otwarty kanał ściekowy - wyjaśnia Roman Kupka, zastępca naczelnika w wydziale kształtowania środowiska. Rzeka zaczyna się dopiero za UE i kończy u ujścia do Brynicy. Stanowisko KZGW wynika z analizy tego, co płynie w korycie Rawy. - W całej masie niesionych wód ponad 85 proc. stanowią ścieki - klaruje Kupka. Ale nie na każdym odcinku zanieczyszczenie jest identyczne. Rawa ma 18 kilometrów. Jej źródło znajduje się w Rudzie Śląskiej w Chebziu, dalej płynie przez Świętochłowice, a w Chorzowie wpływa do oczyszczalni Klimzowiec i... wypływa czysta.

- Na odcinku przy ulicy Żelaznej po Rawie pływają kaczki, a woda jest często o dziwo przejrzysta - pisze Czytelnik. W Śródmieściu zaczynają się schody, a właściwie ścieki. Duża część centrum nie jest skanalizowana, ścieki odprowadzane są wprost do Rawy. Jest też stara kanalizacja - ponad 80-letnia, która nadal czeka na przebudowę. A przebudowa trwa, i to w całym mieście. Czy po ukończeniu modernizacji Rawa będzie przejrzysta? Nikt nie wie. Na pewno nie będzie głęboko. - Obszar, przez który płynie, jest podziurawiony jak szwajcarski ser przez eksploatację górniczą i woda ucieka z koryta - tłumaczy Kupka.

40 lat robót, dwie powodzie i afera
Ściekiem zresztą Rawa jeszcze długo zostanie - tego uczy historia. Tylko regulacja i przebudowa jej koryta na odcinku od Bankowej do Brynicy trwała prawie 30 lat i pochłonęła setki milionów złotych. Pierwsze prace rozpoczęły się w 1975! Przez kolejne lata historia wielkiej modernizacji obfitowała w momenty dramatyczne. W latach 80. w czasie robót Rawa na wysokości stawu Morawa w Szopienicach wylała. Trzeba było ewakuować 78 rodzin, których mieszkania zostały całkowicie zalane. Kolejna powódź wystąpiła w 1995 w centrum, gdy w wyniku oberwania chmury rzeka przybrała i zalała Bankową, Szkolną i piwnice rektoratu Uniwersytetu Śląskiego. Była też w końcu afera finansowa związana z pieniędzmi przekazywanymi na regulację rzeki.

Co więc dalej? Odkryta rzeka będzie od Bankowej do granicy z rynkiem. Obecnie w miejscu, w którym Rawa z rynku wypływa stoi dobudówka. Zostanie rozebrana, a na odcinku do Bankowej powstaną bulwary z ławkami i nasadzeniami. Na odcinku od Sokolskiej i na rynku Rawa będzie przykryta jak obecnie, co nie znaczy, że koryta nie czeka przebudowa. Czeka i to porządna. Strop nad Rawą jest w fatalnym stanie. Łatwo się o tym przekonać na placu Harcerzy Obrońców Katowic - tu dokładnie widać, w którym, miejscu przepływa rzeka. Tam bowiem płyty chodnikowe są zapadnięte i popękane. W 1998 r. ustawiono więc barierki, zagradzające przejazd samochodom. Stoją tu do dziś. Po przebudowie koryta o obecności Rawy pod rynkiem będą przypominały zaledwie cieki wodne - wąskie, płytkie sztuczne koryta wypełnione wodą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!